دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
پرشین خودرو
۱۳۹۶/۰۷/۲۷
برقی شدن موتورسیکلت‌های ایرانی و ورود به بازارهای جهانی

برقی شدن موتورسیکلت‌های ایرانی و ورود به بازارهای جهانی

اصغر سلیمی **

کندی ورود فناوری‌های نوین، صنعت موتورسیکلت را وارد بحران رقابت با تولیدات مشابه خارجی کرده است.
بسیاری از کشورهای صاحب سبک در صنعت موتورسیکلت با برنامه‌ریزی بلندمدت، موتورسیکلت‌های برقی را روانه بازار کرده‌اند تا علاوه بر فروش کمی و کیفی بتوانند دیگر رقبا را از بازار بین‌المللی خود حذف کنند. شرکت‌های صاحب نشان در صنعت موتورسیکلت با سرمایه‌گذاری در تولید موتورسیکلت‌های برقی توانسته‌اند این نوع موتورسیکلت‌ها را جایگزین نوع بنزینی کنند بنابراین اگر فکری برای روزآمدی صنعت موتورسیکلت کشور نشود بسیاری از واحدهای تولید موتورسیکلت ورشکسته و تعطیل خواهند شد.
نگاه صادراتی نداشتن به صنعت موتورسیکلت رخوت و بی‌تحرکی را در پی دارد. این صنعت برای جذب مشتریان داخلی و خارجی باید به سمت تولید موتورسیکلت با مفروضات الکترونیکی حرکت کند تا علاوه بر ایجاد فضایی رقابتی برای اقتصاد کشور بتواند درکاهش آلودگی کلانشهرها نیز ثمربخش باشد.
برای رقابتی شدن صنعت موتورسیکلت داخلی در بازار جهانی باید نرخ تولید همسو با نرخ‌های جهانی تعیین شود تا بتوان حضوری مستمر و پایدار در این بازارها داشت. برای به روز شدن صنعت موتورسیکلت نیازمند واردات فناوری‌های نوین در این صنعت هستیم تا بتوانیم به جای واردات موتورسیکلت به کشور محصولات ایرانی تولید و عرضه کنیم.
خروج موتورسیکلت ایران از مدار رقابت حکایت از برنامه‌ریزی نداشتن برای صادرات دارد و کندی ورود فناوری‌های نوین، این صنعت را وارد بحران رقابت با تولیدات مشابه خارجی کرده است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی
گسترش صنعت