دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
پرشین خودرو
۱۳۹۶/۰۷/۲۹
افزایش کارایی خودروسازان با ورود بخش خصوصی

افزایش کارایی خودروسازان با ورود بخش خصوصی

ولی ملکی**

به گزارش پرشین خودرو، یکی از مسائل اصلی در خصوصی‌سازی هر صنعت و بنگاهی، قیمت‌های پیشنهادی است که بر اساس آن بنگاه به بخش خصوصی واگذار می‌شود.
بر اساس روال فعلی بخش خصوصی با مشکل خرید بنگاه‌ها روبه‌رو است و در این شرایط نه تنها خصوصی‌سازی توسعه نمی‌یابد بلکه دولت نیز مجاز به توسعه و رفع مشکلات بخش خصوصی نیست. نگاهی به خصوصی‌سازی‌های انجام‌شده نشان می‌دهد درحال‌حاضر این روند در شرایط مساعدی به سر نمی‌برد و بنگاه‌های واگذار شده نیز با موانع بسیار زیادی مواجه هستند.
در این شرایط با هدف بهبود شرایط باید مدیریت آن هرچه سریع‌تر به‌دست گرفته و برنامه‌ریزی‌هایی با هدف بهبود شرایط انجام شود. به نظر می‌رسد امروز برای حرکت در مسیر خصوصی‌سازی نیازمند قوانین جدیدی هستیم و باید کاستی‌های قانونی در این زمینه از بین برود تا بتوان با سرعت هرچه بیشتر به سمت خصوصی‌سازی حرکت کرد؛ در غیر این صورت با وضعیت حاکم و نبود اراده در این زمینه از سوی هیچ‌کدام از بخش‌ها، این مشکلات همچنان دامنگیر توسعه خصوصی‌سازی خواهد بود.
در این شرایط باید راهکارهای جدید با هدف واگذاری سهام دولت و خصوصی‌سازی در صنایعی چون خودروسازی ارائه شود، امروز تنها دریافت مبلغ دارایی‌ها انگیزه لازم را در سرمایه‌گذاران بخش خصوصی ایجاد نمی‌کند و لازم است نسبت به تدوین استراتژی‌های دیگر در این راستا اقدام کرد. بررسی روند بنگاه‌های واگذار شده و تجربیات موجود در این زمینه نشان می‌دهد با ورود بخش خصوصی به بنگاه یا صنعتی، کارایی و اثربخشی فعالیت‌ها به مراتب بیشتر از زمانی است که بنگاه در اختیار دولت است.
دلیل اصلی آن نیز تلاش برای حفظ مزیت رقابتی در تولید از سوی بخش خصوصی است زیرا بخش خصوصی همواره به دنبال رشد کیفیت بوده و همزمان نیز تلاش می‌کند قیمت‌ها را در جریان فشار بازار به نحوی موفقیت‌آمیز تعیین کند.


عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی/روزنامه گسترش صنعت