دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
پرشین خودرو
۱۳۹۶/۰۸/۰۷
ضرورت سرمایه‌گذاری در صنعت خودرو با نگاه جدید

ضرورت سرمایه‌گذاری در صنعت خودرو با نگاه جدید

حسن زارع‌نژاد**

قطعه‌سازان داخلی دارای توانمندی‌های کافی برای قرار گرفتن در چرخه تولید شرکت مشترک طرف ایرانی و فرانسوی هستند اما به شرط اینکه سرمایه‌گذاری دوباره انجام شود.
مجهز کردن واحدها به دستگاه‌های مدرن مستلزم سرمایه‌گذاری ریالی و ارزی با نگاه دیگر (بهره ۳تا ۴درصدی و تنفس ۳ ساله) است. در این بستر باید بانک‌ها همراه با تولیدکننده داخلی باشند و دولت این بخش را ملزم به ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت کند. کمک‌هایی با مدت زمان پرداخت طولانی‌تر تا صنعتگر بتواند پس از عبور از چالش‌هایی که در چند سال اخیر داشته خود را بازیابی کند.
همچنین ضرورت دارد ارتباطات از تک‌بعدی به چندبعدی تبدیل شود تا توانمندی‌ها فرصت ظهور و بروز داشته باشند. با این سیستم تقسیم کار اصولی رخ می‌دهد و قوت تولید استان‌ها نیز در این صنعت مشخص می‌شود. هر کار جدیدی نیاز به خط تولید و قالب‌سازی نو دارد تا با فناوری‌های نوین ساخت قطعات ادامه پیدا کند و بتواند در عرصه رقابت با بازارهای جهانی دوام بیاورد. یکی از نکاتی که در میدان رقابت حائز اهمیت است، اعتماد به توانستن خود است.
این باور منجر به نتایجی می‌شود که بدانیم یک فعالیت همیشه پویاست. حضور همتایان خارجی در چرخه تولید داخل باعث می‌شود تولید در ایران و مسئولیت توزیع در بازارهای جهانی به‌عهده طرف خارجی باشد به‌ویژه اگر سرمایه‌گذاری دوطرفه باشد به طور قطع موفقیت بیشتری به‌دست می‌آید و یک همکاری بر پایه برد- برد خواهد بود.


رئیس انجمن قطعه‌سازان قزوین/روزنامه گسترش صنعت