شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶
پرشین خودرو
پارس ای.ال.ایکس جدید در راه بازار
۱۰:۲۰ | ۱۳۹۱/۰۶/۲۸
باشگاه مشتریان کرمان موتور

پارس ای.ال.ایکس جدید در راه بازار

پرشین خودرو: تولید پژوپارس ای.ال.ایکس با موتور جدید کم مصرف و پرقدرت (ایکس.یو.ام) از آبان ماه سال جاری آغاز و روانه بازار می شود.

به گزارش «پرشین خودرو»، میرجواد سلیمانی قائم مقام مدیر عامل ایران خودرو در کیفیت و توسعه محصول با بیان این مطلب گفت: موتور ایكس یو.ام نسخه بهبود یافته موتور ایكس.یو.7 است همچنین از گنجایش بالاتر، مصرف سوخت كمتر و توان و گشتاور بیشتری برخوردار است .

وی افزود: پرو‍ژه بهبود موتور ایكس.یو.7 به منظور دست یابی به استاندارد یورو4 از دو سال پیش در ایران خودرو شكل گرفته، كارهای صحه گذاری و توسعه آن تمام شده و در مرحله تامین قطعات برای تولید است.

سلیمانی تامین قطعات را مهم ترین عامل در رسیدن به تولید انبوه این موتور ذكر كرد و اظهار داشت: موتور ایكس یو.ام در ابتدا برای 405 و بر اساس استاندارد یورو 4 تعریف شد، اما با توجه به توان، گشتاور و مصرف سوخت، باموتور ایكس.یو.7 جی.پی.4.ال. 4. كه روی پارس ای.ال.ایكس نصب می شود، برابری می كند.

وی مشكلاتی را كه بر سر راه تامین قطعات موتور پارس ای.ال.ایكس ایجاد شد، مهم ترین دلیل تصمیم ایران خودرو برای شروع تولید انبوه موتور ایكس.یو.ام با این محصول دانست و گفت:‌ با اجباری شدن استاندارد یورو 4، این موتور به تدریج جایگزین موتور ایكس.یو.7 در خودروهای سمند و 405 نیز خواهد شد.

قائم مقام ایران خودرو استفاده از امكانات داخلی در طراحی ها را از جمله ویژگی های موتور ایكس یو.ام دانست و افزود: با تولید انبوه این موتور و نصب آن روی پارس ای.ال.ایكس به ازای هر خودرو، 400 یورو صرفه جویی ارزی حاصل می شود.

سلیمانی تصریح كرد: به دلیل پایین بودن تیراژ پارس ای.ال.ایكس نزدیك به 35درصد قطعات موتور آن، از قبیل سرسیلندر، ای.ام.اس، منیفولد و بسیاری دیگر از خارج وارد می شد.

وی تعداد خودروهای پارس ای.ال.ایكس تولید شده با موتور جدید را دست كم 10 دستگاه ذكر كرد كه به منظور كسب اطمینان از دارا بودن شاخص های كیفیتی لازم توسط مشتریان و معاونت كیفیت كنترل می شود.

قائم مقام مدیر عامل ایران خودرو در كیفیت وتوسعه محصول موتور ایكس یو.ام 1900 سی.سی گنجایش و قدرت و گشتاور برابر با موتور زانتیای 1860 ذكر كرد و افزود: این موتور بنزینی و دارای هشت سیلندر است، اما نسخه گازسوز آن برای 405 در نظر گرفته خواهد شد.

سلیمانی مصرف سوخت موتور ایكس یو.ام را بر روی پارس نزدیك به 4/8 لیتر و روی 405 نزدیك به 3/8 لیتر در سیكل تركیبی عنوان كرد كه از موتور 1760 سی.سی ایكس.یو.7 کمتر است .

برچسب ها:
سلیمانی
نظر بینندگان
afshin
vote
۱
vote
۱۳۹۱/۰۷/۰۱
Ghymatesh chande
salam
vote
۲
vote
۱۳۹۱/۰۶/۲۸
این موتور بنزینی و دارای هشت سیلندر است?????
!
!
!