شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶
پرشین خودرو
آلایندگی هر خودرو یورو4 چقدر است؟
۱۲:۰۷ | ۱۳۹۰/۱۰/۲۵
باشگاه مشتریان کرمان موتور

آلایندگی هر خودرو یورو4 چقدر است؟

پرشین خودرو: رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: میزان آلایندگی هر 20 خودروی تولید شده دارای استاندارد یورو 4 و 5 با یك خودرو در زمان گذشته برابری می كند.

به گزارش «پرشین خودرو»، محمد جواد محمدی زاده در همایش صنعت سبز افزود: با تولید خودروهای استاندارد یورو 4، سرانه آلودگی برای هر كیلومتر پیمایش از 50 گرم به 2.7 گرم می رسد بدین ترتیب استفاده از این خودروها در كاهش آلودگی هوای كلان شهرها بسیار موثر است.

قرار است همزمان با برپایی هفته هوای پاك امسال (25 دی تا اول بهمن ماه) از خودروی یورو 4 رونمایی و همچنین عرضه بنزین یورو 4 در جایگاه های سوخت تهران آغاز شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: افزایش شتابنده جمعیت در سه قرن گذشته موجب استفاده نابجا از ذخایر و منابع طبیعی به ویژه از منابع فسیلی شده كه این امر مشكلاتی را برای زندگی انسان ها ایجاد كرده كه از آن جمله بر هم خوردن تعادل در محیط زیست است.

وی با بیان اینكه در راستای اصلاح تولید انرژی، چرخ توسعه نباید متوقف شود، گفت: اگر سوخت ما ایراد دارد قرار نیست تولید آن متوقف شود بلكه باید در حین تولید، اصلاح روی آن انجام شود.

محمدی زاده گفت: رویكرد محیط زیست بر اساس دستورات دولت، برقراری تعامل فعال و سازنده با همه دستگاه ها است كه تا حد زیادی در این زمینه موفق بوده ایم .براین اساس تامین سلامت محیط زیست یكی از آرمانهای بزرگ ما است كه باید تمام صنایع در كنار هم برای رسیدن به این هدف تلاش كنند.

وی در مورد وضعیت خودروها و استانداردهای آلایندگی در كشور گفت: تا سال 1382 استاندارد آلایندگی در كشور تعریف نشده بود و بعد از آن نیز استاندارد یورو 2 به وجود آمد كه خوشبختانه امسال در هفته هوای پاك از خودروی یورو 4 كه مطابق با استاندارد جهانی است، رونمایی می شود.

رییس سازمان محیط زیست خاطرنشان كرد: تا پایان سال 91 این استانداردها به یورو 5 افزایش می یابد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست درمورد حذف سرب از بنزین گفت: با توجه به تصمیم مسئولان مبنی بر حذف سرب از بنزین، برنامه ریزی هایی در این زمینه انجام شد و در حال حاضر میزان سرب منتشر شده در هوا كمتر از نیم تن است.

وی ادامه داد: از هفته هوای پاك به بعد روزانه بیش از 20 میلیون لیتر سوخت دارای استاندارد یورو 4 در تهران توزیع می شود كه به تدریج در كل كشور تسری می یابد.

وی گفت: كاهش میزان گوگرد وارده شده به هوا از مزایای این سوخت استاندارداست. براین اساس میزان گوگرد وارد شده به هوا از ppm 400 به 10 ppm خواهد رسید و میزان بنزنی كه در هوا منتشر می شود از پنج درصد حجمی به یك درصد حجمی كاهش می یابد.

رییس سازمان محیط زیست خاطرنشان كرد: تاكنون یك میلیون و 200 هزار خودرو از رده خارج شده است و برنامه جامع كاهش آلایندگی هوا در هشت كلان شهر در كمیسیون زیربنایی مجلس تصویب شده است و امیدوارم امسال كارهای اجرایی آن آغاز شود.

محمدی زاده گفت: از حدود 85 هزار واحد صنعتی دارای گواهی نامه و پروانه بهره برداری در كشور كمتر از 4 درصد آنها آلاینده هستند یعنی 96 درصد واحدهای صنعتی حداقل استانداردها را رعایت می كنند.

وی افزود: فولاد مباركه اصفهان در یك سال و نیم گذشته بیش از 220 میلیارد تومان برای حذف غبار از دودكش های خود هزینه كرده است كه این میزان هزینه در مدت دو سال و نیم به این مركز صنعتی بازخواهد گشت.

به گفته محمدی زاده واحد های آلاینده روز به روز حذف می شوند و قرار است سالی 20 درصد از این واحد های آلاینده كاسته شود از این رو امیدوارم تا پایان برنامه پنجم شاهد صنعتی پاك دركشور باشیم.

همایش صنعت سبز امروز با حضور معاون اول رییس جمهوری و جمعی از صاحب نظران و كارشناسان در سازمان محیط زیست آغاز به كار كرد .

دراین همایش 40 صنعت به عنوان صنعت سبز معرفی و تجلیل می شوند. این صنایع به عنوان صنایعی كه در جهت كاهش آلودگی هوا كار جدی كرده اند، مورد تقدیر قرار می گیرند.

برچسب ها:
آلایندگی
نظر بینندگان
!
!
!