پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۲۲ | ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
اطلاعیه شهرداری درباره لغو طرح ترافیک 33 خبرنگار
۱۰:۲۲ | ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
اجاره خودرو

اطلاعیه شهرداری درباره لغو طرح ترافیک 33 خبرنگار

پرشین خودرو: سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در اطلاعیه‌ای از لغو طرح ترافیک خبرنگاری 33 تن خبر داد.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایسنا، در این اطلاعیه آمده است: " در پیگیری واکنش‌های صورت‌گرفته به اقدام بدیع شهرداری تهران در انتشار عمومی فهرست دریافت‌کنندگان طرح ترافیک خبرنگاری، مجوزهای صادرشده برای ۳۳ نفر از افرادی که مشخص شد حائز شرایط دریافت طرح خبرنگاری نبوده‌اند، حذف شد.
بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران در خصوص طرح ترافیک سال ۱۳۹۷، سهمیه محدود و مشخصی با تخفیف ۹۰ درصد نسبت به عموم شهروندان به خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری تعلق گرفت که توزیع آن به سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری واگذار شد.
پس از تهیه و تایید آیین‌نامه‌های مربوط، کار توزیع این سهمیه‌ها با فراخوان ثبت‌نام و بررسی مدارک انجام شد و نهایتا در روز ششم تیرماه فهرست اسامی ۲۲۴۰ نفر که مجوز طرح ترافیک با تعرفه خبرنگاری دریافت کرده بودند، بر روی سامانه شفافیت شهرداری تهران منتشر شد؛ اقدامی که بازتاب‌های گسترده‌ای در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در پی داشت.
سازمان حمل و نقل و ترافیک در همان زمان از اصحاب رسانه دعوت کرد این گام مهم برای ایجاد شفافیت را با همراهی و نظارت خود تکمیل کنند و در صورتی که خطایی در ارائه یا بررسی مدارک صورت گرفته و یا احیانا نام کسانی در بین دریافت‌کنندگان مجوزهای مذکور وجود دارد که فعالیتی در حوزه خبر، رسانه و مطبوعات ندارند، مستندات خود را برای بررسی، ارسال کنند که پس از گردآوری تمام واکنش‌ها و گزارش‌هایی که به انحاء مختلف به شهرداری یا اعضای شورای شهر منعکس شده بود، نهایتا تعداد کل افرادی که در خصوص آنها مطلبی مطرح شده بود، به ۱۰۴ نفر رسید که جزییات مدارک ارسالی شان و اعتراضات وارده توسط کمیته‌ای که به این منظور تشکیل شده بود، مورد بررسی قرار گرفت و پس از جمع‌بندی گزارش‌ها و ارائه نتایج بررسی‌های این کمیته به ریاست کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، تصمیم به حذف مجوزهای صادرشده برای ۳۳ نفر از این افراد گرفته شد که این تصمیم روز چهارشنبه گذشته (۲۴ مردادماه) به طور یکجا برای این نفرات در سامانه طرح ترافیک اعمال شد.

 

خبرنگاران

 


براساس این اطلاعیه، دلایل مختلفی مبنای حذف سهمیه طرح ترافیک این افراد قرار گرفت؛ ازجمله اینکه برخی از آنها درخواست خود برای دریافت طرح خبرنگاری را پس گرفتند، تعدادی از ایشان مدارک درستی ارائه نداده بودند و یا در موسسات رسانه‌ای در حوزه‌هایی غیر از کار خبر و تحریریه اشتغال داشتند و به هر صورت مشمول ضوابط دریافت طرح ترافیک خبرنگاری قرار نمی‌گرفتند.
با توجه به حساسیت‌ افکار عمومی در خصوص دریافت طرح توسط برخی افراد، اعلام می‌شود که مجوز دو نفر از نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی که به عنوان مدیر مسئول روزنامه و طبق ضوابط طرح ترافیک دریافت کرده بودند، به درخواست شان لغو شد. همچنین مجوزهای طرح خبرنگاری برای تعدادی از فرزندان مقامات به درخواست خود آنان و یا به دلیل اینکه مشخص شد حائز شرایط نیستند، حذف شده است.

در ادامه آمده است: هرچند به دلیل محدودیت‌ها، همان‌طور که قابل پیش‌بینی بود، امکان دادن مجوز به تمام خبرنگاران فراهم نشد اما می‌توانیم ادعا کنیم که سهمیه تعیین‌شده تماما به دست خبرنگاران واقعی رسیده و حتی یک طرح خارج از ضوابط تعریف‌شده برای خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری داده نشده است.
سازمان حمل و نقل و ترافیک از اینکه تصمیم جدی برای شفاف کردن لیست دریافت‌کنندگان طرح ترافیک خبرنگاری با همه حواشی آن منجر به یک نظارت عمومی بر کار شهرداری تهران شد، استقبال می‌کند و عموم رسانه‌ها را به تداوم و تقویت نظارت بر عملکرد نهادهایی که منابع عمومی را در اختیار دارند، فرا می‌خواند. بی‌شک این نظارت، هرچند در بدو امر موجب دشواری‌هایی شود، نهایتا به کاهش رانت و تبعیض‌ و توزیع هرچه بیشتر منابع بر مبنای عدالت اجتماعی خواهد انجامید.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!