جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۲:۳۱ | ۱۳۹۷/۰۵/۳۰
نگاهی به بازار خودروهای داخلی و وارداتی
۰۲:۳۱ | ۱۳۹۷/۰۵/۳۰
اجاره خودرو
رکود وارداتی‌ها، تداوم نوسان داخلی‌ها؛

نگاهی به بازار خودروهای داخلی و وارداتی

پرشین خودرو: روند افزایشی قیمت‌ها در بازار داخلی در حالی ادامه‌دار است که بازار خودروهای وارداتی در رکودی سنگین به سر می‌برد.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از دنیای اقتصاد، بعد از اعلام بسته جدید ارزی در نیمه مرداد ماه جاری، دست‌اندرکاران صنعت خودرو تلاش‌هایی را برای آزادسازی قیمت خودرو در دستور کار قرار داده‌اند. با این حال تابلوی اعلام قیمت خودروسازان، قیمت‌هایی را نشان می‌دهد که در خرداد ماه گذشته ازسوی شورای رقابت تعیین شده است.

البته فعالان بازار نسبت به بحث آزادسازی قیمت‌ها چندان روی خوش نشان نمی‌دهند و تحقق این مساله را سبب افزایش قیمت خودرو در بازار می‌دانند. فعالان بازار، یکی از دلایلی را که برای بدبینی به آزادسازی قیمت‌ها عنوان می‌کنند، شرایط فعلی و نوسانات بازار است. آنها معتقدند آزادسازی قیمت‌ها در شرایط فعلی نه‌تنها کمکی به کنترل نوسانات بازار نمی‌کند، بلکه سبب دامن زدن به این نوسانات نیزمی‌شود.

دست‌اندرکاران بازار در شرایط فعلی بر نقش نظارت تاکید می‌کنند و معتقد هستند که آزادسازی بدون نظارت کافی، بحران بیشتری ایجاد می‌کند و در این میان بیشترین ضرر متوجه مصرف‌کنندگان واقعی خواهد بود.

افزایش قیمت خودروهای ارزان

بعد از آغاز نوسانات قیمتی در بازار خودرو، به‌تدریج شاهد خروج تقاضای مصرفی از بازار بودیم. در شرایط فعلی می‌توان به جرات گفت که بخش عمده‌ای از تقاضای موجود در بازار را تقاضای سرمایه‌گذاری تشکیل می‌دهد. در واقع مشتریان امروز بازار خودرو به دنبال تبدیل ریال خود به خودرو هستند تا با این کار، ارزش دارایی خود را حفظ کنند. در واقع تقاضای مصرفی جای خود را به تقاضای سرمایه‌گذاری داده است.

 از همین رو شاهد افزایش قیمت خودروهای ارزان قیمت بازار طی هفته جاری بوده‌ایم. عبور پراید 111 از رقم 30 میلیون تومان و عرضه آن از سوی فروشندگان تا قیمت 31 میلیون تومان را می‌توان در راستای تلاش سرمایه‌گذاران خرد برای تبدیل ریال خود به کالای با دوام از یک طرف و کاهش توان خرید اندک مصرف‌کنندگان واقعی تحلیل کرد. اقبال به خودروهای ارزان قیمت سبب افزایش قیمت آنها شده است.

همچنین قیمت پراید 131 هم با رشد همراه بود و این خودرو در نزدیکی ۳۰ میلیون تومان قیمت خورد. این خودرو با قیمت ۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نیز عرضه می‌شود.طی هفته جاری در خانواده پژو، قیمت ۲۰۷ اتومات که در هفته گذشته تا ۹۲ میلیون تومان بالا رفته بود این هفته در بازار ۹۰ میلیون تومان معامله شد.

پژو ۲۰۶ تیپ۵ هم افزایش قیمت را تجربه کرد و در بازار ۶۰ میلیون تومان قیمت خورد.سمند EF۷ هم در هفته جاری با قیمت ۴۷ میلیون از سوی فروشندگان به بازار عرضه شد. همچنین دیگر محصول شرکت ایران خودرو یعنی دناپلاس که قیمتش روند صعودی را تجربه کرده بود، ظاهرا به ثبات رسیده و قیمتش از هفته گذشته تاکنون افزایشی را تجربه نکرده و با همان قیمت ۸۵ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود.

دنا معمولی هم با فاصله قیمتی ۱۰ میلیونی با دنا‌پلاس، در بازار ۷۵ میلیون تومان قیمت خورد. رانا هم مانند دنا‌پلاس از یک ثبات نسبی قیمتی برخوردار شده است و طی این هفته بدون نوسان بوده و با همان قیمت ۴۳ میلیون تومان به متقاضیان عرضه شده است.قیمت محصولات داخلی برند رنو در بازار همچنان بر مدار افزایشی قرار دارد.

سر لیست قیمت در میان محصولات داخلی رنو به ساندرو استپ وی اتومات اختصاص دارد.این خودرو طی چند هفته اخیر تلاش کرده بود تا از بازه ۹۰ میلیونی گذر کند و میان ۹۹ میلیون تا ۱۰۲ میلیون تومان نوسان داشت. با ثبت قیمت ۱۰۵ میلیون تومان نشان داد که دیگر قصد بازگشت به زیر ۱۰۰ میلیون تومان را در شرایط فعلی بازار ندارد.همین اتفاق برای ساندرو اتومات افتاد و این خودرو که بین ۸۷ تا ۹۱ میلیون تومان نوسان داشت، طی هفته جاری ۹۳ میلیون تومان در بازار معامله شد.

در این مدت تندر پلاس اتومات ۲ میلیون تومان بیشتر از ساندرو قیمت خورد و با قیمت ۹۵ میلیون تومان به متقاضیان عرضه شد. تندر اتومات هم با افزایش یک میلیونی طی هفته جاری به قیمت ۹۱ میلیون تومان در بازار رسید. تندر E۲ و پارس تندر در بازار به ترتیب ۷۲ و ۷۵ میلیون تومان قیمت داشتند. تیبا۲ و ساینا هم از نوسان قیمت بی‌نصیب نبودند. این هفته تیبا ۲، از سوی فروشندگان با قیمت ۳۶ میلیون تومان عرضه شد و ساینا هم ۳۷ میلیون تومان قیمت خورد. سراتو آپشنال مونتاژ شده در خطوط تولید سایپا هم این هفته ۱۷۳ میلیون تومان قیمت داشت.

بلاتکلیفی خودروهای ثبت سفارش شده

بازار خودروهای وارداتی برخلاف داخلی‌ها، در هفته جاری بدون نوسان بود. بازار خودروهای وارداتی در شرایط فعلی در رکود سنگین به سر می‌برد. در حال حاضر با توجه به تداوم ممنوعیت واردات، فروشندگان تمایلی به عرضه محصولات خود به بازار ندارند و برای آن دسته محصولاتی هم که به بازار عرضه می‌شود مشتری وجود ندارد. تنها مساله‌ای که این روزها در ارتباط با خودروهای وارداتی می‌توان به آن اشاره کرد، بحث تحویل خودروهای ثبت نام شده است. نمایندگی‌ها تحویل این خودروها را منوط به اجازه دولت مبنی بر ورود خودروهای ثبت سفارش شده به کشور می‌دانند.

در حال حاضر ۲۰ هزار خودروی ثبت سفارش شده بلاتکلیف هستند. طی هفته جاری در این بازار شاهد ثابت ماندن قیمت برخی از خودروها به نسبت هفته گذشته بودیم و این در حالی است که برخی از خودروها هم افزایش در حدود ۱۰ میلیون تومانی را تجربه کردند.

در این بازار طی هفته جاری خانواده هیوندایی به این ترتیب قیمت خورد. سوناتا هیبرید، ۴۵۰، توسان ۴۴۰، سانتافه ۴۷۰ و النترا ۳۳۰ میلیون تومان معامله شدند. سراتو در هفته جاری ۳۰۵ ‌میلیون تومان به متقاضیان عرضه شد. سورنتو هم در این مدت ۵۳۰ میلیون تومان از سوی فروشندگان به بازار عرضه شد.اسپورتیج هم ۴۵۰ میلیون تومان قیمت داشت. دو محصول برند تویوتا یعنی تویوتا RAV۴ و کمری هیبرید به ترتیب ۶۵۰ و ۴۷۰ میلیون تومان قیمت خوردند. نیسان جوک هم در هفته جاری با قیمت ۲۸۰ میلیون تومان به مشتریان عرضه شد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!