شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸
پرشین خودرو
۰۳:۱۹ | ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
رباتی که ماهی های خطرناک را شکار می کند
۰۳:۱۹ | ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
اجاره خودرو

رباتی که ماهی های خطرناک را شکار می کند

پرشین خودرو: دانشجویان موسسه پلی تکنیک ورکستر آمریکا از تولید رباتی خودکار برای مقابله با یکی از تهددیات مهم زیست محیطی خبر داده اند.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایسنا، این ربات قادر به تجسس در زیر آب و شناسایی و شکار شیرماهی های قرمز رنگ و سمی بدون نیاز به دخالت و کنترل انسان است.

تعداد شیرماهی های قرمز تا ۲۵ سال قبل چندان زیاد نبود. اما زاد و ولد رشد و تکثیر گسترده این ماهی مضر در آب های جنوب آمریکا و منطقه آمریکای مرکزی امروزه به یک مشکل جدی مبدل شده است. ظاهرا چند مجموعه دار خصوصی با رها کردن این ماهی ها که قبلا در اکواریوم های شخصی نگهداری می شدند، موجب وقوع این مشکل شده اند.

چالش اصلی ناشی از حضور این ماهی ها در آب های آزاد مربوط به اشتهای عجیب و باورنکردنی آنها برای شکار دیگر آبزیان است. هر یک از شیرماهی های قرمز می توانند هر پنج روز یک بار حدود ۳۰ هزار ماهی از انواع مختلف را ببلعند. این ماهی هیچ دشمن طبیعی نیز ندارد و لذا تکثیر آن با سرعت بسیار بالایی رخ می دهد.
 

 

رباتتا به حال شکار این ماهی توسط غواصان انجام می شد، اما توان این افراد برای شکار این ماهی ها کافی نبوده است. علاوه بر این غواصان حداکثر می توانند ۳۳ متر در آب فرو روند و لذا قادر به حضور در بسیاری از مناطق حضور شیرماهی های قرمز نیستند. لذا ربات های خودکار به عنوان راه حل جایگزین به کار گرفته خواهند شد.

ربات یادشده دارای خارهای سمی است، اما گوشت خوشمزه ای دارد و قیمت آن در بازار آمریکا ۴۰ دلار به ازای هر کیلوگرم است.

ربات شکارچی مذکور دارای دو سیستم است. یکی از این دو سیستم پلاتفورمی هوشمند است که مجهز به یک ابزار بصری رایانه ای پیشرفته برای شناسایی ماهی مذکور و همین طور نرم افزاری خاص نیز هست. این سیستم با استفاده از اطلاعات موجود در پایگاه داده خود و مطابقت دادن ماهی های دریا با این اطلاعات شیرماهی های قرمز را شناسایی می کند.

بخش دوم این ربات یک پنجه بزرگ چرخنده برای شکار ماهی یادشده است که از هشت سیلندر تشکیل شده و از پشت و با نیروی مکش شدید آب خود ماهی را به داخل می کشد.

نظر بینندگان
!
!
!