یكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
پرشین خودرو
دلیل اصلی ایجاد حباب قیمتی خودرو
۱۶:۲۶ | ۱۳۹۷/۰۶/۱۰
رئیس كانون انجمن صنفی نمایندگی های سایپا مطرح کرد:

دلیل اصلی ایجاد حباب قیمتی خودرو

پرشین خودرو: رئیس كانون انجمن صنفی نمایندگی های گروه خودروسازی سایپا گفت: با توجه به شرایط بازار، واحدهای نظارتی به شدت بر عرضه خودرو نظارت دارند و به هیچ وجه در شبكه نمایندگی های گروه سایپا خرید و فروش خودرو خارج از ضوابط صورت نمی گیرد و قطعا دلالی و واسطه گری خودرو در خارج از شبكه نمایندگی های گروه سایپا صورت می پذیرد.

به گزارش پرشین خودرو، محمدرضا ورزنده گفت: خوشبختانه سایپا توانسته با ایجاد روش های فروش جدید به منظور شفافیت بیشتر و جلوگیری از هرگونه رانتی این موضوع را مدیریت كند تا از بروز خطا و رانت جلوگیری شود.

وی افزود: طرح های فروشی كه از طریق شبكه نمایندگی ها صورت می گیرد صرفا به صورت فروش اینترنتی است و در این روش با لحاظ كردن محدودیت كد ملی، افراد امكان ثبت نام چندین خودرو را نخواهند داشت و مشتری می تواند از طریق سایت سایپا ثبت نام خود را انجام دهد. علاوه بر این خریدار محصولات سایپا تا شش ماه نمی تواند هیچ گونه خرید دیگری از گروه سایپا داشته باشد.

رئیس كانون انجمن صنفی نمایندگی های گروه خودروسازی سایپا در خصوص بحث احتكار و عدم تحویل خودرو از كارخانه یا شبكه نمایندگی ها كه در رسانه ها مطرح شده است، گفت: خود مشتریان گروه سایپا می توانند گواه این موضوع باشند چراكه تمامی خودروهایی كه از طریق شبكه نمایندگی ها عرضه می شود تاریخ تولید محصول در برگه تحویلشان درج شده است و زمان تولید و خروج خودرو از كارخانه تا زمان تحویل به مشتری در حدود یك هفته تا ده روز است و بنابراین امكان احتكار خودرو به هیچ عنوان پذیرفته نیست.

 وی افزود: همچنین خودروساز برای اینكه چرخ تولیدش بچرخد می بایست محصول خود را عرضه و به فروش برساند تا بتواند با نقدینگی حاصل شده مجددا قطعه را از قطعه ساز خریداری و به تولید محصول بپردازد و در صوت احتكار و نگهداشت محصول تولید شده،‌ نه تنها نقدینگی برایش ایجاد نمی شود بلكه هزینه های مازاد نگهداری و انبارداری هم باید بپردازد كه مقرون به صرفه نیست.

ورزنده گفت: شبكه نمایندگی های گروه سایپا به هیچ عنوان حق خرید و فروش خودرو را ندارند و صرفا ثبت نام خودرو بر اساس قیمت های مصوب را برای مشتریان انجام داده و بر اساس قوانین تعریف شده به هیچ عنوان فعالیت بنگاهی و واسطه گری ندارند.

وی تاكید كرد: تمامی فعالیت های شبكه نمایندگی های گروه سایپا تحت كنترل و نظارت شركت سایپا و وزارت صنعت، معدن و تجارت است و در صورت بروز تخلف با نمایندگی خاطی برخورد و در مواردی سلب نمایندگی می شود.

رئیس كانون انجمن صنفی نمایندگی های گروه خودروسازی سایپا گفت: شركت سایپا با انجام پیش فروش بنابر ظرفیت های تولید، محصولات خود را در بازار توزیع می كند و در این شرایط بازار آرام و كاملا تحت كنترل است و در غیر اینصورت بازار دارای حباب قیمتی می شود كه این موضوع نشان دهنده آن است كه افرادی خارج از شبكه نمایندگی ها اقدام به دلال بازی می كنند كه با بررسی روند بازار به راحتی می توان به این موضوع پی برد.

وی تصریح كرد: این افراد سودجو در دو ماه گذشته نیز به بهانه افزایش دلار و ارز در حال دامن زدن به قیمت خودرو بودند كه خودروسازان با عرضه 100 هزار دستگاهی محصولات خود با محدودیت كد ملی و گرفتن یك فقره چك از مشتری به مدت یكسال برای جلوگیری از واسطه گری و دلالی توانستند بازار را به ثبات برسانند.

ورزنده با اشاره به اینكه در زمان هایی كه بنابر عوامل مختلف از جمله تعطیلات خودروسازان تحویل خودرو به كندی صورت می گیرد حضور دلالان بیشتر از قبل مشخص می شود، گفت: در این ایام با توجه به عدم عرضه خودرو و نبود آن در شبكه نمایندگی ها، متاسفانه حاشیه بازار خودروها زیاد می شود كه این موضوع توسط یكسری افراد سودجو كه به دنبال كسب منافع خود هستند صورت می پذیرد و این افراد در خارج از نمایندگی ها، به دنبال ایجاد حاشیه بازار كاذب برای خودروها هستند.

وی تاكید كرد: با پیش فروشی كه در هفته آینده از سوی شركت سایپا انجام می پذیرد قطعا آرامش هرچه سریعتر به بازار خودرو برخواهد گشت و بساط دلالی جمع و افراد سودجو از این بازار دور خواهند شد.

نظر بینندگان
!
!
!