یكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
پرشین خودرو
کاهش نقاط ممنوعه پروازی فضای کشور
۱۱:۱۹ | ۱۳۹۷/۰۶/۱۱
مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها:

کاهش نقاط ممنوعه پروازی فضای کشور

پرشین خودرو: مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، با اشاره به کاهش نقاط ممنوعه پروازی فضای کشور با همکاری ارتش و سپاه، گفت: کاهش زمان پرواز، کاهش مصرف سوخت هواپیما و ارتقاء ایمنی دستاورد کوتاه‌سازی مسیرهای هوایی است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از فارس، رحمت‌الله مه‌آبادی به توسعه خطوط و شبکه هوایی در فضای کشور اشاره کرد و اظهار داشت: ‌وضعیت ما در شبکه راه‌های هوایی کشور نسبت به سه سال قبل بسیار متفاوت و بهتر شده است.

وی ادامه داد: توسعه خطوط هوایی‌ در ارتقای ایمنی پرواز ،‌کاهش مصرف سوخت، موضوع قطعات تایمی هواپیما، راحتی خلبانان و غیره بسیار موثر است.

* جزئیات کاهش نقاط ممنوعه پروازی در فضای کشور

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران اظهار داشت: تعداد نقاط ممنوعه ما در فضای کشور زیاد است، اما کشور ما کشوری خاص است، ما دشمنان زیادی داریم، در همین راستا باید موضوعات طبق مسائل امنیتی دنبال شود.

وی بیان کرد: در موضوع نقاط ممنوعه ‌استراتژی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران بر این شد که ارتفاع بالاتر را استفاده کنیم، یعنی به جای کاهش نقاط ممنوعه که هنوز رخ نداده (که البته طبق قانون هم هست)‌ از همکاران نظامی‌ خواستیم که به ما کمک کنند؛ البته‌ ارتفاعات بالای 28 هزار پا را روی نقاط ممنوعه اصلی نظیر نطنز، آب سنگین اراک و غیره طراحی نکرده‌ایم.

مه‌آبادی اضافه کرد: طراحی‌ها را در این‌باره انجام دادیم‌ و در اغلب شبکه هم مجوز گرفتیم، بدین ترتیب تحول شگرفی در توسعه راه‌های هوایی انجام شده است که در تاریخ هوانوردی کشور،‌ این توسعه که در 2 سال اخیر محقق شد، بی‌نظیر بود.

وی افزود: در این زمینه ستادکل نیروهای مسلح و شخص سردار باقری کمک زیادی به ما کرد، همچنین شورای عالی امنیت ملی و شخص دریابان شمخانی و‌ معاونت‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی شورای عالی امنیت ملی به ما کمک کردند، سپاه و ارتش هم همکاری کردند‌ و این اتفاق خوب، رخ داد.

* نتایج کاهش نقاط ممنوعه فضای کشور

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران افزود: بابت ایجاد این شبکه هوایی گسترده، روزانه میلیاردها لیتر کاهش مصرف سوخت در هواپیماهای دنیا رخ داده است و این بخشی از فعالیت‌های مؤثر جمهوری اسلامی ایران در حمل و نقل هوایی دنیا محسوب می‌شود.

مه‌آبادی گفت: یکی از خروجی‌های این دستاورد،‌کوتاه سازی مسیرهای هوایی است،‌که همان‌طور که گفته شد موجب کاهش مصرف سوخت و کاهش مصرف موتور و قطعات تایمی‌ هواپیما شده‌ و ارزش اقتصادی مطلوبی ایجاد کرده است.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران افزود: کاش تولید کربن در فضای کشور از دیگر مزیت‌های این مورد است، همچنین با کاهش نقاط ممنوعه، پیچش‌ها کاهش و ایمنی افزایش می‌یابد.

 

هواپیما

 

‌مه‌آبادی ادامه داد: در حوزه راه‌های هوایی داخلی، یکسری راه‌های جدید ایجاد شد و پیچش‌ها را کاهش داد به عنوان مثال ما ‌بین مبدأ و مقصد یک مسیر، خط شکسته‌ای می‌رفتیم که اگر دو نقطه را به هم وصل می‌کردیم، در واقع مسیر، مثلثی می‌شد؛ اما با کاهش نقاط ممنوعه، ‌در برخی مسیرها 20 دقیقه کاهش زمان پرواز هواپیماها محقق شد و این در صنعت هوایی دنیا، امری مهم و مؤثر تلقی می‌شود.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال در مسیر کیش- مشهد 20 دقیقه مسیر هوایی کوتاه‌تر شد‌؛ این 20 دقیقه انقلابی در حوزه مسیر هوایی محسوب می‌شود.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران اظهار داشت: کاهش مدت زمان استفاده از هواپیما با کوتاه شدن مسیر و صرفه اقتصادی آن برای ایرلاین‌ها از دیگر مزایای اجرای این پروژه بود؛ از سوی دیگر اگر زمان‌‌های صرفه‌جویی شده با کاهش مسیر‌ها لحاظ شود، در واقع امکان ‌استفاده بیشتر از هواپیما در مسیرهای بیشتر فراهم می‌شود.

* ایجاد راه‌های هوایی موازی در فضای کشور

وی با اشاره به اینکه در فضای کشور راه‌های‌ موازی زیادی ایجاد شده است، افزود: پیش از این حتی یک راه هوایی موازی در کشور نبود، اما امروز در یکی از راه‌های اصلی نظیر مسیر خلیج فارس به اروپا، چهار راه موازی داریم که جزو پرترافیک‌ترین فضاهای ما است.

مه‌آبادی افزود: راه‌های موازی هوایی چندین مزیت دارد که مهمترین آن ‌ارتقاء ایمنی است، ‌مثال ساده این راه هوایی موازی نظیر همان ‌مقایسه راه یک بانده با بزرگراه و آزادراه است،‌ البته در راه‌های هوایی‌ موازی، ارتفاعات متفاوت می‌شود.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران افزود: ارتقاء ایمنی،‌ رشد ظرفیت فضا و استفاده از استانداردهای بالای ناوبری، از مزایای این مسیرهای هوایی موازی است.

مه‌‌آبادی افزود: از آن منظر که ایران چهارراه ترانزیتی دنیا محسوب می‌شود و موقعیت جغرافیایی مناسبی دارد، با رشد خطوط هوایی و ایجاد خطوط موازی در فضای کشور شرایط مناسبی برای ایرلاین‌های دنیا فراهم شد و در این راستا بسیاری از کشورهای دنیا از ایران بابت انجام این کار قدردانی کردند.

وی بیان کرد: «‌یا‌تا» به عنوان انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی و ایکائو به عنوان ‌سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی از ما بابت این تحولات قدردانی کرد.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران تأکید کرد: امروز همه الزامات در حوزه راه‌های هوایی تقریبا انجام شده است.

نظر بینندگان
!
!
!