چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸
پرشین خودرو
اداره بندر چابهار تا یک ماه آینده به هند واگذار می‌شود
۱۴:۴۲ | ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
persiakhodro2
وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

اداره بندر چابهار تا یک ماه آینده به هند واگذار می‌شود

پرشین خودرو: وزیر راه و شهرسازی گفت: ایران طی یک ماه آینده به موجب قرارداد موقت اداره بندر استراتژیک چابهار را به یک شرکت هندی واگذار می کند.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی ، «عباس آخوندی»، وزیر راه و شهرسازی، افزود: ما آماده ایم تا اداره بندر چابهار را در قالب یک موافقتنامه موقت که قبلا با یک بندر هندی برای مدت یک سال و نیم داشته ایم، به شرکت هندی واگذار کنیم.

وی ادامه داد: ما در همکاری با هند قبلا یک گام رو به جلو برداشته ایم. ما باید یک کانال بانکی برای هند ایجاد کنیم که قبلا این کار را انجام داده ایم و خوشبختانه طرف هندی نیز به صورت رسمی این مسئله را پذیرفته است. هند نیز یک کانال بانکی ایجاد کرده که به تایید بانک مرکزی ایران رسیده است.

 

چابهار


آخوندی گفت: طرف هندی در بندر چابهار سرمایه گذاری کرده و ما اکنون به سمت بهره برداری از بندر چابهار پیش می رویم. تحویل بندر به شرکت هندی در طی یک ماه آینده انجام خواهد گرفت. ما همه کارها را انجام داده ایم.

فاز نخست بندر چابهار ایران در دسامبر ۲۰۱۷ با حضور حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به بهره برداری رسید و یک مسیر استراتژیک جدید میان ایران، هند و افغانستان ایجاد کرد.

بندر چابهار، در استان سیستان و بلوچستان ایران، می تواند موجب تسهیل دسترسی هند به کشورهای آسیای میانه و افغانستان شود و با توجه به استقرار چین در بندر گوادر پاکستان، که در فاصله ۸۰ کیلومتری بندر چابهار قرار دارد، موجب موازنه قوا میان هند و چین در این منطقه خواهد شد.

نظر بینندگان
!
!
!