پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۴۴ | ۱۳۹۷/۰۶/۱۸
بازار خودروهای دست دوم هم قفل شد
۱۰:۴۴ | ۱۳۹۷/۰۶/۱۸
اجاره خودرو
/اختصاصی/هجوم مصرف کنندگان غیر واقعی در پیش فروش خودروسازان؛

بازار خودروهای دست دوم هم قفل شد

پرشین خودرو: واکنش مثبت بازار به خبر انجام تعهدات شرکتها به یکباره با طرح پیش فروش خودروسازها فروکش کرد و بازار خودرو باز هم استارت افزایش قیمت را زد.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، موضوع احتکار خودرو توسط شرکتها و اخبار ضد و نقیض از اوضاع تولید و عرضه خودرو به بازار، شرایط مبهمی را پیش روی خریداران واقعی قرار داده است این وضعیت در حالی ادامه دارد که بسیاری از مصرف کنندگانی که در چند ماه گذشته اقدام به پیش خرید از شرکتها کردند با وجود تکمیل وجه خرید تاکنون موفق به دریافت خودرو خود نشدند.

البته بازار خودرو از ابتدای سال و پس از نوسانات ارزی و خروج شرکای خارجی روزهای پر تنشی را سپری می کند به طوری که نابسامانی عدم ورود دستگاههای نظارتی مسیر را برای ورود دلالان و رشد غیر واقعی قیمت ها در بازار هموار کرد و ظرف مدت کوتاهی قیمت خودرو های پر تقاضای داخلی را تا 20 میلیون افزایش داد در چنین شرایطی بود که با اعلام خبر عرضه خودرو و انجام تعهدات شرکتها بازار خودرو کمی آرام گرفت و قیمت در اوایل هفته گذشته کاهش 5 تا 8 میلیونی را شاهد بود.

البته این واکنش بازار به اخبار خودرویی چندان دوام نداشت و با اعلام مدیران دو شرکت خودروساز کشور مبنی بر برنامه پیش فروش 90 هزار دستگاهی باز هم بازار دچار شوک قیمتی شد و جریان قیمت در بازار تغییر کرد هر چند براساس اظهارات مدیران عامل دو شرکت بزرگ خودروساز کشور در برنامه پیش فروش ها به دنبال تنظیم بازار هستند اما در پیش فروشی که سایپا در روزهای پایانی هفته گذشته داشت بازار هیچ واکنشی به لحاظ قیمت از خود نشان نداد و بلکه به گفته فعالان بازار قیمت ها مجددا جریان صعودی به خود گرفت.

بر اساس اظهارات رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو هر چند بازار خودرو در اواخر هفته گذشته باز هم دچار رشد قیمت شد اما مقصرآشفتگی و رشد مجدد قیمت در بازار چند روز گذشته را نباید تنها عدم عرضه خودرو و آغاز جریان پیش فروش شرکتها دانست بلکه نوسانات شدید ارزی در روزهای اخیر سهم مهمی در اوضاع روزهای اخیر بازار خودرو و قیمت ها داشته است .

 سعید موتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو اظهار داشت : واکنش مثبت بازار به خبر انجام تعهدات شرکتها به یکباره با طرح پیش فروش شرکتها فروکش کرد و بازار خودرو باز هم استارت افزایش قیمت را زد .


پیش فروش های چند ماهه ای که با وجود تکمیل وجه همچنان تحویل خریداران نشده است


وی گفت: زمانی بازار خودرو به حرکت شرکتهای خودروساز واکنش نشان می دهد که شرکتها به تعهداتشان عمل کنند و خودرویی به بازار عرضه کنند در حالی که در طرح جدید شرکتها صرفا برنامه پیش فروش و تحویل چند ماهه را دنبال می کنند.
وی تصریح کرد : قیمت خودرو در بازار در چند روز گذشته جدای از واکنش نسبت به برنامه پیش فروش یکی از شرکتهای خودروساز که رشد چند درصدی قیمت را تجربه کرد اما آغاز مجدد نوسانات بازار ارز ، سهم بیشتری در بی ثباتی قیمت در بازار خودروهای داخلی و وارداتی در چند روز گذشته داشته به طوری 5 تا 6 درصدی بازار قیمت وارداتی را در کنار رشد قیمت داخلی ، تکان داد و قیمت ها را در بازار سلیقه ای کرد.


بازار خودروهای دست دوم هم قفل شد


رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو اظهار داشت : هم اکنون علاوه بر محدودیت عرضه ، نوسانات ارزی نیز موجب شد که بازار خودروهای دست دوم نیز قفل شود چنانچه در این بازار کسی برای تبدیل خودرو به خودرو جدید ورود نمی کند.


موتمنی با اشاره به واکنش مردم به طرح پیش فروش شرکتها افزود : در این روزها بسیاری از متقاضیان غیر واقعی بازار برای جلوگیری از کاهش ارزش پول و سرمایه نقدی خود به دنبال تبدیل پول به کالا هستند و در این شرایط بازار خودرو را به دلیل حاشیه قیمت بسیار بالا و جذاب انتخاب می کنند.


نبود ثبات در سیاست های خودرویی موجب هجوم مصرف کنندگان غیر واقعی در پیش فروش شرکتها شد


رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو عدم اطمینان مردم به برنامه های شرکتها و تغییر سیاست های خودرویی را علت اصلی هجوم مردم برای شرکت در برنامه پیش فروش شرکتها دانست و گفت: هر چند شرکتها مساله عدم امکان انتقال و فروش خودروها را حداقل تا یک یا دو سال را عنوان می کنند اما باز هم افرادی که به دنبال سود از این بازار هستند به دلیل تزلزل برنامه ها و سیاست های خودرویی دولت ، در این پیش فروش ها شرکت می کنند تا ارزش سرمایه شان را حفظ کنند.

به گفته موتمنی موضوع احتکار خودرو و صحبت های ضد و نقیض دولت و خودروسازان در خصوص کسری قطعات خودروها و از سویی مسائلی در خصوص آزادسازی قیمت خودرو و فروش شرکتها با 5 درصد زیر قیمت بازار این ابهام را برای مشتریان بوجود آورده که خودرو در شرکتهای خودروساز وجود دارد در همین حال است که شرکتها با وجود عدم تحویل تعهدات چند ماه خود و تکمیل وجه از سوی مشتریان ، اقدام به پیش فروش های جدید می کنند.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!