سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸
پرشین خودرو
ایده واگذاری فرودگاه‌ها به استانداری غیرکارشناسی و ناپخته است
۱۳:۰۷ | ۱۳۹۷/۰۶/۱۸
اجاره خودرو

ایده واگذاری فرودگاه‌ها به استانداری غیرکارشناسی و ناپخته است

پرشین خودرو: نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: بحث مدیریت فرودگاه ها یک مقوله حاکمیتی بوده و نمی توان آن را به بخش های دیگر از جمله استانداری و شهرداری ها واگذار کرد.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از خانه ملت، سیداحسن علوی با اشاره به طرح شرکت فرودگاه ها برای واگذاری فرودگاه های غیر اقتصادی و غیربازده به استانداری ها و شهرداری ها، گفت: متأسفانه در شرایط کنونی از 64 فرودگاه در کشور تنها حدود 5 فرودگاه، سوددهی و بازده اقتصادی دارند و مابقی با مشکلات اقتصادی رو به رو هستند.


نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در شرایط کنونی ناوگان هواپیمایی کشور دچار فرسودگی بوده و بخش اعظمی از هواپیماها به دلیل بالا بودن عمرشان از رده خارج شده اند و در این شرایط قطعا ایرلاین‌ها و فرودگاه ها با مشکلات بسیاری برای جابه جایی مسافر رو به رو هستند.

بی رغبتی مسافران برای مسافرت های هوایی

وی گفت: از طرف دیگر با توجه به افزایش چشمگیر قیمت بلیط هواپیما، مسافران دیگر رغبتی به مسافرت های هوایی ندارند و کاهش چشمگیر مسافران در ترمینال ها کاملا مشهود است.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: بحث مدیریت فرودگاه ها یک مقوله حاکمیتی بوده و نمی توان آن را به بخش های دیگر از جمله استانداری و شهرداری ها واگذار کرد، از این رو به نظر می رسد که ایده واگذاری فرودگاه های غیراقتصادی به برخی بخش ها و نهادها، ناپخته و غیر کارشناسی باشد.

 

فرودگاه

 

ضرورت حمایت های مالی استانداری و نهادهای محلی از فرودگاه ها

وی با اعلام اینکه سازمان هواپیمایی توان حمایت و پشتیبانی از فرودگاه های کشور را ندارد، افزود: به نظر من در شرایط کنونی با توجه به اینکه اغلب فرودگاه های کشور با مشکلات اقتصادی روبه رو هستند، می توان از نهادهایی مانند استانداری و شهرداری برای حمایت های مالی و همچنین به کارگیری ظرفیت ها برای نگهداری از فرودگاه ها استفاده کرد، اما نمی توان این مناطق را نهادهای محلی مانند استانداری واگذار کرد.

واگذاری فرودگاه ها به بخش خصوصی به صلاح نیست

این نماینده مردم در مجلس دهم در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا واگذاری فرودگاه ها به نهادهای حاکمیتی مانند استانداری و شهرداری مغایر با اصل 44 قانون اساسی است، گفت: در بحث فرودگاه ها نمی توان به این صورت نگاه کرد، به نظر من واگذاری فرودگاه ها به بخش خصوصی به صلاح نیست، زیرا این بخش دارای ابعاد و پیوست های امنیتی است و باید زیر نظر حاکمیتی فعالیت داشته باشد.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه اصلاح ساختاری و مدیریتی فرودگاه ها نیازمند ارائه لایحه از سوی دولت است، گفت: مجلس قطعا بر تصمیمات و اقدامات مسئولان سازمان هواپیمایی نظارت می کند و هر اقدامی در جهت اصلاح ساختار فرودگاه ها باید سنجیده و کارشناسی باشد.

نظر بینندگان
!
!
!