جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸
پرشین خودرو
۱۱:۳۱ | ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
آشفتگی در قیمت و خود تحریمی موجب احتکار قطعات یدکی در منازل شد
۱۱:۳۱ | ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
اجاره خودرو
/اختصاصی/سرایت مشکل قطعه سازان به بازار لوازم یدکی؛

آشفتگی در قیمت و خود تحریمی موجب احتکار قطعات یدکی در منازل شد

پرشین خودرو: باید تدابیر لازم برای تامین قطعات یدکی در ماه های آینده اندیشیده شده و موانع واردات و ترخیص قطعات برداشته شود زیرا هر گونه خلاء قطعات یدکی در بازار خطرناک بوده و بیم آن می رود که بازار قطعات قاچاق و تقلبی رونق گیرد.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، رشد شدید نرخ ارز در چند ماه اخیر بازار بیشتر کالاهای تولیدی و وارداتی را با آشفتگی جدی مواجه کرده است به طوری که در بازار قطعات یدکی برخی فروشندگان و عرضه کنندگان علت وضعیت کنونی را مشخص نبودن قیمت ارز و احتمال لزوم افزایش قیمت قطعات یدکی اعلام می کنند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که برخی عرضه کنندگان قطعات یدکی خودرو به دلیل رصد بازار ارز و دریافت مجوز افزایش قیمت کالاهای خود را در انبارها نگه داشته‌اند به گونه ای که بحران به وجود آمده منجر به دپو بیشتر محصولات و رشد شدید قیمت لوازم یدکی در بازار شده اما در همین حال رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی معتقد است انتشار برخی اخبار مبنی بر چند برابر شدن قیمت قطعات یدکی در بازار چندان دقیق نیست و امروز در بازار هیچ کس نمی تواند حتی به صورت تقریبی بیان کند که قیمت ها چند درصد افزایش داشته است و تنها فعالان عمده این صنف ترجیح می دهند که امروز معامله نکنند تا وضعیت بازار مشخص شود در همین حال به لحاظ کمبود قطعات یدکی نیز در بازار هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و بازار قادر به تامین همه نیازها خواهد بود.

با این وجود بررسی اوضاع بازار حکایت از آن دارد که افزایش قیمت خودرو در هفته‌های اخیر، رشد چند برابری نرخ ارز و از سویی مشکلات تامین و تخصیص ارز برای واردات قطعات و لوازم یدکی خودرو، منجر به دپوی قطعات و لوازم یدکی در انبار وارد‌کنندگان و کمبود قطعه در بازار شده و عرضه لوازم و قطعات یدکی تقلبی در بازار شده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو و ماشین‌آلات در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو ترخیص و عرضه قطعات یدکی دپو شده در گمرک را موجب کاهش قیمت‌ها عنوان کرده و می گوید : متاسفانه بسیاری از قطعات یدکی که قبلا وارد شده به‌دلیل برخی موانع و پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز در گمرک دپوشده است و عدم تدبیر دولت در این زمینه به طور قطع در هفته های آتی رشد شدید قیمت قطعات یدکی را به همراه خواهد داشت.

غلامرضا بخشی زاده معتقد است در صورتی که دولت در نظر دارد با ارز بازار ثانویه کالاها را ترخیص کند بهترین کار این است که تمام کالاهایی که قبلا به‌صورت اعتباری ثبت سفارش شده را ترخیص کند و از این به بعد واردات با این نرخ ارز صورت گیرد.

 وی می گوید: چنانچه دولت نسبت به ترخیص قطعات یدکی دپو شده در گمرکات اقدام کرده و به سرعت این قطعات وارد بازار شوند هیچ کمبودی در بازار وجود نخواهد داشت.


تحریم بازار قطعات یدکی توسط دولت موجب دستپاچگی برخی مصرف کنندگان شد

وی با اشاره به اینکه دولت با ایجاد موانعی برای ترخیص قطعات خود بازار قطعات یدکی را تحریم کرده است، اظهار می کند: متاسفانه وضعیت بوجود آمده موجب دستپاچگی مردم و احتکار قطعات یدکی توسط برخی مصرف کنندگان شده است اما هنوز دیر نشده است و در صورتی که دولت تدبیری اندیشیده شود و تمام قطعاتی که در گمرک دپو شده ترخیص شود به طور قطع در بازار تایر گذاشته و قیمت در بازار شکسته شده و کمبودی و احتکاری رخ نخواهد داد.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو و ماشین‌آلات همچنین با اشاره به برخی خبرها در خصوص افزایش 150 تا 300 درصدی قیمت قطعات یدکی تصریح می کند: البته رشد شدید نرخ ارز در هفته های اخیر بازار قطعات یدکی متلاطم کرده و قیمت قطعات یدکی نیز را در بازار سلیقه ای نموده اما با این وجود بازار هیچ کس نمی تواند حتی به صورت تقریبی بیان کند که قیمت ها چند درصد افزایش داشته است و قیمت قطعات بسته به انصاف و اوضاع مالی فروشندگان در بازار دارد.


تدبیر برای جلوگیری از خلاء قطعات یدکی در بازار

بخشی زاده می گوید : باید تدابیر لازم برای تامین قطعات یدکی در ماههای آتی اندیشیده شده و موانع واردات و ترخیص قطعات برداشته شود زیرا هر گونه خلاء قطعات یدکی در بازار خطرناک است و بیم آن می رود که بازار قطعات قاچاق و تقلبی رونق گیرد.

وی همچنین با اشاره به برخی از آمارها در خصوص میزان قطعات دپو شده در گمرک تاکید می کند: هم اکنون آمار درستی در خصوص قطعات یدکی دپو شده در گمرکات در اختیار نیست و در حال جمع آوری آمار دقیق در این زمینه و اقدامات لازم برای رفع موانع آن از سوی دستگاههای مرتبط هستیم.


تبعات نرخ ارز و تحریم ها بر رشد 2 تا 3 برای قیمت قطعات یدکی وارداتی

وی در ادامه با توجه به تاثیر تامین ارز از بازار ثانویه و تشدید تحریم ها در وضعیت بازار خدمات و قیمت حداقل 2 برابری قطعات یدکی اظهار می کند: به طور حتم در آینده با گسترده تر شدن تحریم ها برای تامین قطعات خودروهای وارداتی به مشکل مواجه خواهیم شد بنابراین به جهت مشکل تامین و نرخ ارز پیش بینی می شود در آینده قیمت در این بخش رشد 2 تا 3 برابری را داشته باشد.

نظر بینندگان
!
!
!