یكشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۱۴ | ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
پنتاگون در تنگه هرمز به ایران پیام داد
۱۳:۱۴ | ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
اجاره خودرو

پنتاگون در تنگه هرمز به ایران پیام داد

پرشین خودور: نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس نزدیک تنگه هرمز با همراهی اعراب رزمایش نظامی برگزار می‌کند.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از خبرآنلاین نیروی دریایی آمریکا با اعلام اینکه در ماه جاری میلادی در حال انجام مانور‌هایی در خلیج فارس است، مدعی شده که این مانور‌ها تضمین کننده آزادی حرکت در آبراه‌های خلیج فارس و دریای سرخ است.

اسکات استرنی، فرمانده رزمایش امنیت دریایی و یگان پنجم مقابله با مین آمریکا اخیرا در منامه، بحرین به خبرنگاران گفت که این مانور‌های نظامی با حضور متحدان جهانی و منطقه‌ای نشان می‌دهد که آمریکا و شرکایش آماده تضمین آزادی حرکت و جریان آزاد تجارت با توجه به مجوز‌های قوانین بین‌المللی هستند.

وی ادامه داد: متحدان آمریکا باید برای مواجهه با هرگونه تهدید علیه منافع یا کشتی‌های ما آماده باشند.

پیام پنتاگون

همزمان با اعلام این خبر وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که قادر به کنترل امنیت در منطقه خلیج فارس و آب‌های آن است.

اسکات استرنی، فرمانده نیرو‌های دریایی مرکزی آمریکا در نشست خبری مداخله خود در منطقه خلیج فارس را این گونه توجیه کرد که ایالات متحده آماده حفاظت از این منطقه و حفاظت از آزادی تجارت دریایی در برابر هر گونه خطر است.

استرنی تاکید کرد: آمریکا با همکاری با شرکای خود در منطقه و خلیج (فارس) به دنبال ثبات منطقه و حفاظت از آن است. شرکای آمریکا می‌توانند امنیت دریایی را کنترل کنند.

وی گفت، کشورش برای این امر رزمایش‌هایی را برای ارتقای پتانسیل خود و از بین بردن هر گونه خطر جهت تضمین تجارت بین‌المللی از طریق تنگه‌ها و کانال‌های دریایی برگزار می‌کند.

فرمانده نیرو‌های دریایی مرکزی آمریکا در این نشست خبری تاکید کرد، نمی‌خواهد در مورد آنچه در صورت کنترل نظامی ایران بر تنگه هرمز پس از تحریم‌های نفتی ایالات متحده ممکن است رخ دهد، صحبت کند.

وی افزود: ما رزمایش‌هایی نظامی را در پایان ماه میلادی جاری برگزار می‌کنیم. همچنین رزمایش پرتاب موشک زمین به زمین به اهداف خواهیم داشت.

این مقام نظامی تاکید کرد: هدف از رزمایش‌هایی که در خلیج عدن در ساحل جیبوتی آغاز شده ارتقای آمادگی نیرو‌های آمریکایی برای تضمین آزادی تردد از طریق باب المندب است.

وی تاکید کرد: حملات اخیر در باب المندب بسیار خطرناک بوده‌اند و نیرو‌های دریایی مشترک از عملیات ائتلاف عربی در یمن آگاه هستند. واشنگتن از قطعنامه شماره "۲۲۱۶" سازمان ملل مبنی بر ممانعت از قاچاق سلاح حمایت می‌کند.

استرنی از اظهارات عربستان که مدعی کمک تسلیحاتی تهران به انصارالله است، استقبال و ابراز امیدواری کرد همزمان با ادامه بحرانی انسانی و اوضاع موجود در یمن برای حل بحران این کشور راه‌حل سیاسی پیدا شود.

فرمانده نیرو‌های دریایی مرکزی آمریکا افزود: نیرو‌های دریایی آمریکا اخیرا توانستند کشتی حامل بیش از ۲۵۰۰ قطعه سلاح در مسیر خود به یمن را مصادره کنند. این بزرگترین محموله‌ای بود که توقیف شده و ما هنوز نمی‌دانیم که برای کدام طرف درگیر در یمن این سلاح قاچاق می‌شد.

نشست فرماندهان ارتش‌های عربی با همتایان آمریکایی در حضور قطر

از سوی دیگر، یک منبع در وزارت دفاع کویت اعلام کرد، فرماندهان ارتش‌های کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج فارس امروز (دوشنبه) در کویت گرد هم جمع می‌شوند.

نشست امروز در چارچوب پانزدهمین دوره فعالیت‌های کمیته نظامی عالی شورای همکاری خلیج فارس با حضور فرماندهان ارتش‌های کشور‌های عضو برگزار می‌شود.

این جلسه قبل از نشست روز چهارشنبه با مقامات نظامی آمریکا، مصر و اردن تشکیل می‌شود.

رئیس ستاد ارتش قطر نیز در دو نشست حضور خواهد یافت.

برگزاری مانور نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس و پیام به ایران

در میانه تنش‌ها میان مقامات ایرانی و آمریکایی بر سر تنگه هرمز، نیروی دریایی آمریکا اعلام کرده است که ماه جاری "برای حصول اطمینان از آمادگی اش برای تضمین آزادی حمل و نقل در خلیج فارس و دریای سرخ" مانور‌هایی را برگزار کرده است.

اسکات ای. استیرنی، فرمانده ناوگان پنجم آمریکا، مدعی شد: اقدامات ایران در سراسر این منطقه، بی ثباتی را گسترش می‌دهد و این امر به طرز قابل توجهی بر این منطقه تاثیر می‌گذارد.

دریادار پاسدار علیرضا تنگسیری چندی پیش اظهار کرده بود که حضور دشمن در منطقه امنیت کشور‌ها را بر هم می‌زند و آن‌ها تلاش می‌کنند با این حضور سلاح‌های خود را به فروش رسانند.

وی با بیان اینکه نیروی دریایی ارتش و سپاه در آمادگی کامل به سر می‌برند، افزوده بود: حضور نیرو‌های خارجی در خلیج فارس و دریای عمان به دقت رصد می‌شود و ما بیش از گذشته بر آب‌های جنوب کشور اشراف اطلاعاتی داریم.

دریادار تنگسیری همچنین بیان کرده است: از منافع جمهوری اسلامی در خلیج فارس و تنگه هرمز دفاع کرده و مشکلی که دشمن بتواند در این منطقه ایجاد کند نداریم. خلیج فارس خانه ماست و می‌توانیم با کمک کشور‌های همسایه امنیت آن را تامین کنیم و نیازی به حضور کشور‌های بیگانه از جمله آمریکا وجود ندارد.

وی با اشاره به حضور ناو‌های هواپیمابر آمریکایی‌ها در خلیج فارس گفت: حضور این ادوات در آب‌های خلیج فارس آلودگی‌های زیست محیطی زیادی را به دنبال دارد و آن‌ها در آب‌های سرزمینی خود از این ناو‌ها استفاده نمی‌کنند، اما در منطقه ما حضور دارند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در واکنش به سخنان علیرضا تنگسیری با ادعای اینکه جمهوری اسلامی ایران کنترل تنگه هرمز را در دست ندارد، توییت کرد: تنگه (هرمز) یک گذرگاه جهانی است. آمریکا به همکاری با شرکایش برای اطمینان از آزادی ناوبری و جریان آزاد تجارت در گذرگاه‌های جهانی ادامه خواهد داد.

علی اکبر ولایتی، مشاور رهبری در امرو بین‌الملل نیز اظهار کرده است، در صورتی که ایران اجازه نداشته باشد نفتش را از طریق این تنگه صادر کند، هیچ کشور دیگری از خاورمیانه هم قادر به انجام این کار نخواهد بود.

نظر بینندگان
!
!
!