چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۱۳ | ۱۳۹۰/۱۲/۲۰
طلسم گرانی خودرو شکست
۱۳:۱۳ | ۱۳۹۰/۱۲/۲۰
اجاره خودرو

طلسم گرانی خودرو شکست

پرشین خودرو: در حالی که طی یکی دو ماه گذشته قیمت خودرو در کشور روی موج گرانی افتاده بود، آخرین خبرها حاکی از شکسته شدن این موج دارد.

به گزارش «پرشین خودرو»، پس از وقایع اقتصادی چند ماه اخیر که یکی از مهمترین آنها نوسان نرخ ارز بود، با وجود عدم تغییر قیمت رسمی خودرو عده‌ای با دامن زدن به شایعات مختلف سعی در بحرانی نشان دادن وضعیت صنعت خودرو و در نتیجه احتمال گران شدن محصولات کردند. نتیجه چنین اتفاقی نیز به افزایش قیمت خودروها در بازار ختم شد؛ تا جایی که فاصله قیمت کارخانه و بازار برخی خودروها به چند میلیون تومان هم رسید و اوضاع را کاملا بر وفق مراد دلالان و شایعه پراکنان کرد.

در چنین شرایطی قیمت خودروهای وارداتی نیز بیش از محصولات داخلی افزایش یافته و واردکنندگان با امید به افزایش قیمتها به دپو کردن خودروها اقدام کردند.

حتی اوضاع به گونه‌ای پیش رفت که تعداد زیادی از نمایندگی‌های خودروسازان داخلی هم رویه واردکنندگان را در پیش گرفتند و با امید به کسب سود بیشتر از فروش خودروها به مشتریان سر باز زدند.

البته در این میان، کارشناسان نیز عملکرد خودروسازان را در ایجاد چنین وضعیتی بی تاثیر ندانسته و معتقد بودند که برخی از خودروساران هم با کاهش تولید و در نتیجه کاهش عرضه محصول به این اوضاع دامن زدند.

به نوشته ایسنا، از آن سو وزارت صنعت، معدن و تجارت برای مقابله با ادامه این وضعیت شیوه قیمت گذاری جدید خودرو را مطرح کرد و از بخش های مرتبط خواست که هرچه سریعتر فرمول جدیدی برای قیمت گذاری خودرو به دست آورند که آخرین اخبار حکایت از آن داشت که این شیوه برای قیمت‌گذاری تدوین شده است.

شیوه‌نامه‌ تدوین‌ شده تركیبی از دو روش تعیین قیمت براساس قیمت تمام‌ شده تولید خودرو و همچنین تعیین قیمت براساس حاشیه بازار است. البته شیوه جدید قیمت‌گذاری خودرو نیز در حال حاضر منتظر تشكیل جلسه شورای سیاست‌گذاری خودرو برای طرح و تصویب نهایی است.

از بازا رخودرو خبر می رسد که فروش نوروزی خودروهای پرتقاضای شرکت ایران خودرو، حباب قیمت های خودرو در بازار آزاد را شکست.

به گزارش موج، شنیده می شود که ایران خودرویی ها برای تحقق کاهش قیمت خودرو در بازار آزاد، قصد دارند 35هزار دستگاه خودرو در روزهای جاری به بازار عرضه کنند.

عرضه مستقیم محصولات پرتقاضای بازار از سوی شرکت های خودروسازی از رشد بی رویه قیمت خودرو جلوگیری خواهد کرد.

با این اقدام دیگر نیازی نیست متقاضیان به بازار آزاد مراجعه کنند بلکه با مراجعه به نمایندگی های مجاز شرکت های خودروسازی می توانند خودرو مورد نظر خود را خریداری کنند.

این اقدام موجب می شود تا افرادی که خودرو احتکار کرده اند نیز خودرو را با قیمت ارزان به بازار عرضه کنند.

اما تازه‌ترین گزارش‌ها حاکی از آن است که روند کاهش قیمت‌ها در بازار آغاز شده و حباب‌های به وجود آمده در این بخش در حال ترکیدن است؛ به طوری که قیمت محصولات خانواده پژو 206 تا یک میلیون تومان کاهش قیمت را آغاز کرده‌اند و همین طور خودروهای پژو 405 بین 400 تا 500 هزار تومان ارزانتر شده‌اند.

به همین ترتیب قیمت سایر محصولات ایران خودرو نیز روند کاهشی خود را در پیش گرفته اند. کارشناسان بازار معتقدند که افزایش عرضه در هفته های پایانی سال موجب کاهش قیمت‌ها شده است. از سایر خودروسازان نیز خبر می رسد که روند کاهش قیمتها به زودی آغاز می شود.

با ادامه این روند و همین طور اجرای قیمت گذاری خودروها به صورت واقعی و نه دستوری به نظر می‌رسد که عمر سفته بازی و سوء‌استفاده دلالان از نوسانات بازار خودرو در حال سرآمدن است.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
بازار خودرو
نظر بینندگان
!
!
!