سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸
پرشین خودرو
شکایت از خودروسازان خارجی در مراجع قضایی بین المللی
۱۱:۰۱ | ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
اجاره خودرو
/اختصاصی/بد عهدی خودروسازان جهانی در خدمت رسانی به ایرانیان در زمان تحریم؛

شکایت از خودروسازان خارجی در مراجع قضایی بین المللی

پرشین خودرو: خریداران خودروهای گران قیمت وارداتی و البته داخلی از بیم نبود قطعه در ماه های آینده بی دلیل همانطور که در سایر اجناس با هجوم به فروشگاه ها، قفسه ها را خالی کرده اند، به فروشگاه های لوازم یدکی مراجعه و کالاهایی را خریداری می کنند که اساسا در حال حاضر بدان نیاز ندارند.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، یکی از نگرانی های روزهای اخیر دارندگان خودروهای عمدتا وارداتی و البته خودروهای داخلی ساز با تکنولوژی های جدید، تامین قطعات، لوازم و دریافت خدمات از شرکت مادر و نمایندگان ایشان در ایران است. نگرانی که با توجه به اتفاقات ابتدای دهه 90 شمسی، زیاد دور از واقعیت نیست.

در تجارت جهانی شرکت های بین المللی که در بازار سایر کشورها جنس خود را عرضه می کنند، تعهد نامه ای مبنی بر ارائه خدمات پس از فروش و بعد از گارانتی تا 10 و یا حتی 20 سال ارائه می دهند. این خدمات وارانتی یکی از گزینه های مهم در جذب مشتری البته در بازارهای جهانی است.

اما سوال این است که چرا این ترس در دل مردم افتاده و آیا واقعا برندهای معتبر خودرویی بر وارانتی های محصولات خود پای بند نخواهند ماند؟

سعید مدنی مشاور عالی مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا، در گفت وگو با خبرنگار پرشین خودرو در جواب سوال فوق گفت: متاسفانه در بسیاری از مواقع در زمان تحریم شرکتهای خودروساز خارجی تعهد 10 سال خدمات پس از فروش را مشمول بند فورس ماژور دانسته و به تعهد خود عمل نمی کنند.

وی ادامه داد: در هر دوره وقتی از شرکت مادر در مورد عمل نکردن به تعهدات برای تامین قطعات و خدمات خودروهای خود در ایران سوال می پرسید تنها این جواب را دریافت خواهید کرد که: از دسترس ما خارج است و کنترل اوضاع دست ما نیست و نمی توانیم در این زمینه کاری کنیم و حتی با اینکه قرارداد داریم اما؛ وضع فعلی فورس ماژور است.

 

شکایت از خودروسازان خارجی


مدنی در خصوص اینکه چرا در قراردادهای بسته شده فعلی این مشکل رفع نشده است گفت: همیشه در قراردادهایی که می بندیم برای تعاریف زمان فورس ماژور با مشکل رو به رو شده و آخر سر هم معلوم نمی شود که شرایط تحریم، فورس ماژور هست یا خیر؟!

وی در مورد راه حل مقابله با این بدعهدی ها خاطرنشان کرد: به نظر من ما باید سریع به سراغ شکایت از شرکت های خارجی در مراجع جهانی رفته و با شکایت از ایشان حق و حقوق از دست رفته کشور را طلب کنیم. مطمئن هستم که این مهم شدنی است و برد با ایران است.

نظر بینندگان
!
!
!