یكشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸
پرشین خودرو
کاهش 5 درصدی مالیات بخش تولید
۱۴:۳۳ | ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
اجاره خودرو

کاهش 5 درصدی مالیات بخش تولید

پرشین خودرو: رییس کل سازمان امور مالیاتی گفت: با همراهی دولت و مجلس و طی مراحل قانونی، مالیات بخش تولید از 25 درصد کنونی به 20 درصد کاهش می یابد.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایرنا، سیدکامل تقوی نژاد روز سه شنبه در نشست خبری اظهار داشت: یکی از برنامه های سازمان کاهش مالیات بخش تولید است و پیشنهادهایی به دولت شده اما نهایی شدن آن، نیازمند طی مراحل قانونی در دولت و مجلس است.

وی ادامه داد: جهت گیری مهم سازمان در سال جاری کسب اعتماد بیشتر، رفع تبعیض مالیاتی، شناسایی مودیان جدید، جلوگیری از فرار مالیاتی و کمک به رفع موانع مالیاتی بخش تولید است.

** درآمد 262 هزار میلیارد تومانی مالیات و عوارض
به گفته تقوی نژاد، از ابتدای قانون مالیات بر ارزش افزوده تا پایان مردادماه امسال، 262 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی و عوارض کسب شده که 89 هزار میلیارد تومان عوارض به شهردای ها و دهیاری ها اختصاص یافته است.
وی از صدور ۲۲ هزار میلیارد تومان برگ تشخیص مالیاتی برای فراریان مالیاتی خبر داد و گفت: در زمینه شناسایی شرکت های صوری از کارت های بازرگانی در چند ماه اخیر افرادی شناسایی شدند که به میزان سه هزار میلیارد تومان از مدارک و اسناد هویتی دیگران سوء استفاده کرده اند.
وی تاکید کرد: سوءاستفاده کنندگان بدانند که سامانه های اطلاعاتی سازمان مالیاتی اجازه تخلف نخواهد داد و با رصد تراکنش های بانکی و بررسی اطلاعات، مودیان واقعی را شناسایی می کنیم.
وی به مردم هشدار داد که مدارک هویتی و اسناد خود را در اختیار دیگران نگذارند زیرا علاوه بر جرایم مالی، مجازات کیفری دارد.

** تامین 40 درصد بودجه عمومی از مالیات
وی با اعلام اینکه نزدیک ۴۰ درصد بودجه عمومی دولت از مالیات تامین می شود، افزود در پنج ماهه امسال ۳۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان مالیات گرفتیم که سهم عوارض ۸۵۰۰ میلیارد تومان است که به حساب شهرداری ها واریز شد.
تقوی نژاد تاکید کرد: نسبت عملکرد مالیاتی پنج ماهه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۰ درصد رشد دارد.
وی میزان مالیات اخذ شده در سال گذشته را ۹۶ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: ۹۷ درصد درآمدهای پیش بینی شده بودجه محقق شد.
این مقام مسئول یادآورشد: در خرداد و تیرماه امسال چهار میلیون و ۸۶۳ هزار و ۱۱۳ فقره اظهارنامه مالیاتی دریافت شد که چهار میلیون و ۱۶۰ هزار فقره آن مربوط به اشخاص حقیقی و مودیان مشاغل خودرو بود.
وی با بیان اینکه ۴۰ درصد تولیدناخالص داخلی از مالیات معاف است، گفت: برای گسترش عدالت مالیاتی و کمک به تولید این معافیت ها باید ساماندهی شود.
تقوی نژاد افزود: پنج هزار میلیارد تومان مالیات برای مودیان واقعی استفاده کننده از کارت های بازرگانی شناسایی کردیم.

** شناسایی بیش از 6 هزار تراکنش مشکوک بالای 5 میلیارد
وی ادامه داد: در زمینه تراکنش های بانکی، پارسال ۶ هزار و پنج تراکنش مشکوک بالای پنج میلیارد تومان را شناسایی و برای ۱۲ هزار میلیارد تومان، مالیات صادر شد.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی افزود: ۷۰ میلیون رکورد و تراکنش افراد مشکوک در دستور رسیدگی است که از این میزان، چهار هزار مورد فرار مالیاتی شناسایی شده و یک هزار مورد فرار مالیاتی در دستور کار رسیدگی است.
به گفته وی، در سه ماهه امسال با کمک قوه قضاییه و نیروی انتظامی ۲۳ عملیات اجرایی موفق برای شناسایی مودیان مشکوک به فرار مالیاتی انجام شد.
وی ادامه داد: در همین منطقه جغرافیایی ۲۴ شرکت در منازل مسکونی شناسایی شدند که فعالیت های وسیعی انجام می دادند؛ مالیات ابراز شده آنها ۴۲۴۰ میلیارد تومان بود اما پس از بررسی به ۹۸۳۰ میلیارد تومان رسید.
تقوی نژاد اظهار داشت: در حوزه مناطق آزاد نیز از ۲۰۵ شرکتی که در بخش خرید و عرصه محصولات پتروشیمی در بورس فعال بودند، چهار هزار میلیارد تومان اصل و جریمه مالیاتی صادر شد‌.
وی درباره شرکت های صوری نیز گفت: از ابتدای پیگیری این موضوع، چهار هزار شرکت شناسایی شدند؛ فقط 500 شرکت در سال گذشته شناسایی شد.
این مقام مسئول به شناسایی یک میلیون و ۹۰۰ هزار مودی جدید مالیاتی از طریق سامانه جامع مالیاتی نیز اشاره کرد و گفت: دادسرای ویژه فراریان مالیاتی در قوه قضاییه در شرف تاسیس است.

** مالیات بر ارز، سکه و خودرو
رییس سازمان مالیاتی افزود: از ابتدای دستور رییس جمهوری برای برخورد قاطع مالیاتی با برهم زنندگان ارز، کارگروهی تشکیل شد و موضوع به طور مستمر پیگیری می شود.
وی ادامه داد: در زمینه ارز، اطلاعات اشخاص حقوقی صرف نظر از اینکه چه میزان خریده اند، پرونده های مالیاتی بررسی می شود اما قانون برای اشخاص حقیقی حد آستانه ای تعیین کرده که طبق آن عمل می شود.
تقوی نژاد اضافه کرد: در حوزه سکه جدولی برای خریداران تنظیم شده که اگر در شورای هماهنگی سران قوا تصویب شود تا ۲۵ سکه از پرداخت مالیات می شوند و کسانی که بیش از هزار سکه خرید کردند تا ۳۵ درصد مالیات مالیات بگیریم.
وی افزود: هرچند قانون به فعالان اقتصادی اجازه داده که تا تیرماه سال بعد اظهارنامه بدهند و سازمان مالیاتی نیز یکسال فرصت رسیدگی و اخذ مالیات دارد اما قرار است از این افراد به طور افراد مالیات علی الحساب بگیریم.

برچسب ها:
مالیات
نظر بینندگان
!
!
!