یكشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۵:۰۰ | ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
۱۵:۰۰ | ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
اجاره خودرو

تحریم ایران قیمت نفت را به 100 دلار می‌رساند

پرشین خودرو: یک تحلیلگر صنعت نفت گفت تحریم‌های آمریکا علیه صنعت نفت ایران می‌تواند قیمت نفت را به بالای 100 دلار در هر بشکه برساند و این استدلال غلطی است که نفت شیل آمریکا می تواند جای خالی نفت ایران را پر کند.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از فارس،  یک کارشناس صنعت نفت معتقد است، تحریم‌های آمریکا علیه صنعت نفت ایران زمانی که در ماه نوامبر اجرایی شود، می‌تواند قیمت نفت را به بالای 100 دلار در هر بشکه برساند.

روز گذشته، هر بشکه نفت خام آمریکا حدود 68 دلار و نفت برنت نزدیک به 78 دلار معامله شدند.

فریدون فشارکی، موسس و رئیس موسسه مشورتی «فکتز گلوبال انرژی» در حاشیه کنفرانسی در هنگ‌کنگ گفت: «اگر یک سری از تحریم‌ها نباشد، من فکر می‌کنم قیمت به 70 دلار یا حتی کمی پایین‌تر برسد. اما اکنون که تهدید تحریم‌ها واقعی است و کمتر از 2 ما با ما فاصله دارد، این امر قیمت‌ها را در بازار بسیار بالاتر خواهد بود.»

وی افزود: «این افزایش قیمت تنها تقصیر دولت ترامپ است. اگر تحریم‌ها کاملا اجرا شود، هیچ کس کار زیادی نمی‌تواند بکند.»

تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از توافق بین‌المللی هسته ای به بازگشت دوباره تحریم‌های مالی، خودرویی، هوانوردی و تحریم بر فلزات گران‌بها منجر شده است. دولت آمریکا 4 نوامبر را نیز مهلت آخر خریداران نفت ایران برای متوقف به طور کامل کردن واردات نفت از این کشور قرار داده است.

فشارکی گفت ایران اکنون یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان نفت در جهان است. حذف نفت ایران در بازار به طور کامل می‌تواند قیمت نفت را به بالای 100 دلار در هر بشکه برساند زیرا دیگر تولیدکنندگان بزرگ به آسانی نخواهند توانست جای نفت ایران را پر کنند.

 

نفت

 

ترامپ در ماه جولای در توئیتر نوشت قیمت انرژی بسیار بالاست و از اوپک خواست تا قیمت‌ها را کاهش دهد اما اوپک و روسیه ظرفیت مازادی برای افزایش عرضه بیشتر ندارند.

وی توضیح داد تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا همچنین نزدیک به حداکثر ظرفیت در حال تولید هستند. پس «این استدلال غلطی است که نفت شیل آمریکا می تواند جای خالی نفت ایران (به صفر رسیدن صادرات) را پر کند.»

فشارکی خاطرنشان کرد زمان رسیدن قیمت نفت به 100 دلار در هر بشکه (سطحی که از سال 2014 تاکنون دیده نشده است) به این بستگی دارد که چقدر سریع آمریکا و چین اختلافات خود بر سر موضوعات تجاری را حل کنند.

اختلاف ادامه‌دار میان دو اقتصاد بزرگ در جهان بر احساس حاکم بر بازار تاثیر گذاشته است. اگر این اختلاف به رکود در فعالیت‌های اقتصادی جهانی منجر شود، صنعت نفت و گاز نیز رکود خواهد داشت.

وی افزود: «در حال حاضر، آنچه مانع از افزایش قیمت نفت می‌شود، ترس است، ترس‌های مربوط به اقتصاد کلان... اگر آمریکا و چین مصالحه کنند، قیمت نفت یک راه بیشتر ندارد و آن افزایش است.»

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!