دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
پرشین خودرو
 سیاست‌ها و برنامه‌های ارتقا ایمنی راه‌آهن به تصویب رسید
۱۲:۱۵ | ۱۳۹۷/۰۶/۲۲

سیاست‌ها و برنامه‌های ارتقا ایمنی راه‌آهن به تصویب رسید

پرشین خودرو: جلسه کارگروه مدیریت بحران و ارتقای ایمنی راه‌آهن به ریاست مدیرعامل شرکت راه‌آهن برگزار و سیاست‌ها و برنامه‌های ارتقا ایمنی راه‌آهن به‌منظو ارائه چارچوب به مناطق و ادارات مختلف راه‌آهن تصویب شد.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، سعید محمدزاده در جلسه ستاد ارتقا ایمنی راه‌آهن با بیان اینکه «اقدامات اصلاحی نیازمند برنامه‌ریزی است و نباید اشتباه را کتمان و کلی‌گویی کرد» گفت؛ ارتقا ایمنی نیازمند سیاست‌ها و برنامه‌های منسجم در راه‌آهن است تا علاوه بر افزایش ایمنی، نسبت به بررسی و پیشگیری از سوانح هم اقدام شود؛ از این‌رو باید به فرایند مدیریتی مقابله با بحران توجه ویژه شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی در این ‌رویداد که با رویکرد پیگیری مسائل مربوط به بحران در حوزه ریلی برگزار شد، افزود: مدیران باید هر «شبه حادثه» یا حادثه و سطح ریسک در هر منطقه و تبعات آن را بررسی کنند و خود را در مقابل این موضوع مسئول بدانند تا مشخص شود که دلایل آنچه بوده و برای جلوگیری از آن راهکار و نقطه‌نظر ارائه کنند.

وی ادامه داد: ایمنی ماحصل رفتار ما است بخش‌های ستادی وظیفه مدیریت بر کلان عملیات ایمنی را به عهده‌دارند اما بخش‌های اجرایی به ریشه‌یابی عوامل حوادث و راهکارهای جلوگیری از آن بپردازند.

محمدزاده گفت: تحولات از عیب‌یابی و تغییر رفتار شروع می‌شود و همه عناصر یک جامعه در آن نقش دارند.

وی با تأکید بر اهمیت جایزه تعالی در این جلسه که با حضور مدیرعامل راه‌آهن، قائم‌مقام، معاونین و اعضای گروه مدیریت بحران برگزار شد گفت: انتظار داریم تا مدیران از این فرصت برای افزایش بهره‌وری در ایمنی، پژوهش و توسعه فن‌آوری‌ها استفاده کنند.

 

راه آهن

 


مدیرعامل راه‌آهن خواستار برگزاری این جلسات در فاصله یک هفته در میان شد و گفت: همه باید نگاهی متعصبانه به راه‌آهن داشته باشند و نگاه آن‌ها این باشد که راه‌آهن خانه من است.

حسین عاشوری قائم‌مقام راه‌آهن نیز در این جلسه خواستار بررسی بیشتر برخورد قطار با وسایل نقلیه جاده‌ای و «برخورد با عابر» شد و اضافه کرد: اقدامات اصلاحی بایستی در راستای پیشگیری از حوادث انجام شود و مدیران در مورد راهکارها و طرح‌های خود دراین‌باره توضیح تحلیلی بدهند.

قائم‌مقام راه‌آهن گفت: غیر هم‌سطح کردن به معنای کاهش حوادث نیست و استانداردسازی و فرهنگ‌سازی در این زمینه بسیار مؤثر است.

خسرو رشیدی، مدیرکل ایمنی و نظارت بر شبکه و دبیر جلسه کارگروه مدیریت بحران و ارتقا ایمنی نیز، با ارائه گزارش‌هایی در زمینه مدیریت، پیشگیری، آمادگی، مقابله و بازسازی بحران به بررسی موضوعات مرتبط با بحران در حوزه ریلی پرداخت.

همچنین در این جلسه مصوباتی در مورد سیاست‌ها و برنامه‌های ارتقا ایمنی راه‌آهن به‌منظور ارائه چارچوب به مناطق و ادارات مختلف راه‌آهن تصویب و شرح وظایف آیین‌نامه کارگروه بحران در حوزه حمل‌ونقل ریلی ارائه شد.

گفتنی جلسات کارگروه مدیریت بحران و ارتقای ایمنی به شکل ماهیانه برگزار می‌شود.

نظر بینندگان
!
!
!