دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
پرشین خودرو
قانون استفاده از صندلی کودک فعلا توصیه ای است
۱۰:۱۲ | ۱۳۹۷/۰۶/۲۳
رییس پلیس راهور ناجا:

قانون استفاده از صندلی کودک فعلا توصیه ای است

پرشین خودرو: قانون استفاده الزامی از صندلی کودک در خودرو هنوز به پلیس ابلاغ نشده است و هر زمان که برای اجرا به پلیس شود جنبه اجباری پیدا خواهد کرد، در حال حاضر این قانون جنبه توصیه ‌ای دارد.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، سردار تقی مهری رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی، با بیان این مطلب در خصوص قانون الزام به استفاده از صندلی کودک در خودروها گفت: سازمان جهانی بهداشت سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ را به عنوان دهه اقدام برای ایمنی نام گذاری کرده است و در همین راستا نیز توصیه هایی را برای ارتقاء ایمنی در حوزه های مختلف ارائه کرده است که یکی از این حوزه‌ها نیز حوزه راهنمایی و رانندگی و اقدامات مربوط به کاهش خسارات و آسیب‌های ناشی از آن است.

وی ادامه داد: یکی از توصیه هایی که این سازمان به کشورهای مختلف کرد، استفاده از صندلی کودک برای خودروهایی است که کودکان در آن حضور دارند که ما نیز از این پیشنهاد استقبال می‌کنیم.

سردار مهری با بیان اینکه در کشور ما استفاده از صندلی کودک کم کم به صورت یک فرهنگ در می آید، گفت: البته لازم است که الزام قانونی نیز برای آن وجود داشته باشد و اتفاقا پیشنهاد پلیس هم این بود که اگر قانون مربوط به آن در مراجع قانونی تصویب شود می تواند در پشگیری از افزایش تلفات و کاهش مرگ و میر کودکان در حوادث ترافیکی موثر باشد.

 

7درصد جانباختگان در حوادث رانندگی کشور را کودکان تشکیل می دهند


رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی هفت درصد از کل جان باختگان حوادث ترافیکی در طول سال را کودکان اعلام کرد و گفت: همین آمار به خوبی نشان می دهد که استفاده از این صندلی ها چقدر در کاهش این آمار موثر است و به عبارتی این قانون در راستای حق و حقوق کودکان و حقوق شهروندی آنان است.

 

سردار مهری


مهری درباره شرط سنی استفاده از این صندلی ها به ایسنا متذکر شد: کودکان کمتر از ۱۰ سال باید از این صندلی استفاده کنند و سن دقیق آن نیز اعلام خواهد شد، البته قطعا با توجه به سن و سال کودک شکل و نحوه استفاده از این صندلی نیز مهم است.

رییس پلیس راهور ناجا با تاکید بر اینکه استفاده از صندلی کودک باید فراگیر شود، اظهارکرد: این مساله هنوز فراگیر نشده و باید فراگیر شود، چرا که این امر در حفظ حقوق کودکان در سطح جامعه بسیار مهم است.

مهری با بیان اینکه پلیس با این قانون موافق بوده و ایده اولیه آن نیز پیشنهاد خود پلیس بوده است، درباره مبلغ جریمه عدم استفاده از صندلی کودک نیز خاطرنشان کرد: مبلغ جریمه در این خصوص هنوز مشخص نشده است و هر میزانی که قانونگذار تصویب کند به عنوان رقم آن تشخیص داده خواهد شد و مبلغ به خزانه دولت واریز می شود.

وی درباره شرایط نصب این صندلی ها روی خودروها نیز گفت: ما حتی با خودروسازان نیز مکاتبه کردیم و از آنان خواستم تا پیش بینی محلی برای نصب و استقرار این صندلی ها را داشته باشند.

یادآور می شود الزام به استفاده از صندلی کودک در لایحه اصلاح ماده ۱۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی آورده شده است.

نظر بینندگان
!
!
!