شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸
پرشین خودرو
تا یک سال حق فروش ندارید / با واگذاری بدون انتقال سند متضرر می شوید!
۱۱:۳۱ | ۱۳۹۷/۰۶/۲۳
اجاره خودرو
/اختصاصی/رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو به خریداران خودروهای پیش فروشی هشدار داد:

تا یک سال حق فروش ندارید / با واگذاری بدون انتقال سند متضرر می شوید!

پرشین خودرو: در طرح جدید دولت با تحویل خودروهای پیش فروش شده، خریداران خودروها تا یکسال حق صلح یا به عبارتی فروش به شخص دیگری را ندارند.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، در ماه‌های اخیر قیمت خودرو به طرز عجیب و غیر قابل باوری افزایش پیدا کرده و همه دست اندرکاران بازار و حتی خریداران قبول دارند که قیمت‌های فعلی اصلا منطقی نیست به طوری در ماه های اخیر بارها شاهد آن بودیم که طرح‌های پیش فروش خودرو توسط خودروسازان با حواشی زیادی همراه شده است چرا که با اعلام طرح های پیش فروش شرکتها به یکباره سیر تقاضا به سمت سایت فروش شرکتها روانه می شود و باز هم بازار از تعادل قیمتی خارج و تب قیمت در بازار افزایش می یابد.

البته پیش فروش 90 هزار خودرو توسط سایپا و ایران خودرو از تمهیداتی است که وزارت صنعت برای کاهش التهاب بازار اندیشیده و معتقد است که عرضه این خودروها در شرایط فعلی بازار می‌تواند قیمت خودرو را متعادل‌تر کند اما آیا اتفاق خواهد افتاد؟

نوسانات قیمتی در روزهای اخیر در بازار خودرو نشان می دهد که هر چند با اجرای طرح پیش فروش شرکتها تا حدودی منجر به کاهش نقدینگی در بازار می شود اما تدبیری که انتظار می رفت چندان محقق نشد و نه تنها قیمت ها در سراشیبی قرار نگرفت بلکه طی چند روز اخیر و با اتمام پیش فروش 50 هزار دستگاه خودرو توسط یکی از شرکتها هر روز شاهد افت و خیر قیمت ها خلاف مسیر پیش بینی شده هستیم.

البته در جریان پیش فروش های جدید یکی از تدابیری که توسط شرکتها برای جلوگیری از سوء استفاده و حذف دلالی کاذب در بازار صورت گرفته عدم فروش این خودروها تا یک سال توسط خریداران است اما امروز موضوعی که بازار خودرو را بیش از همه دچار مشکل کرده عدم عرضه خودرو توسط شرکتهاست و تنها با این پیش فروش ها نقدینگی بازار به حساب شرکتها واریز شده و همچنان عطش تقاضا در بازار خودرو فروکش نکرده است.

با وجود مباحث زیادی که در خصوص موضوع پیش فروش های اخیر مطرح می شود اما رئیس اتحادیه نمایشگاهداران و فروشندگان خودرو می‌گوید که با کلید خوردن طرح جدید خودرویی مبنی بر اینکه خریداران خودرو تا یک سال حق فروش ندارند شاهد قطع دست دلالان و ورود متقاضیان واقعی در صف خرید خودروهای داخلی خواهیم بود.
 

مهر عدم انتقال بر روی سند خودرو های پیش فروشی زده شد


سعید موتمنی در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو اظهار می کند : در طرح جدید دولت با تحویل خودروهای پیش فروش شده خریداران خودروها تا یکسال حق صلح یا به عبارتی فروش به شخص دیگری را ندارند.

وی تاکید می کند : در صورتی که خودروسازان پیش از این چنین طرحی را برای پیش فروش های قبلی اجرا می کردند و مهر عدم انتقال تا یک سال بر روی سند خودرو خریداران الصاق می گردید به طور قطع تا حدود زیادی جلوی واسطه گری در بازار خودرو در ماههای گذشته گرفته می شد.

موتمنی می گوید : زمانی که مهر عدم انتقال بر سند خودروهای پیش فروشی زده می شود به طبع امکان انتقال سند در دفاتر اسناد رسمی وجود نداشته و پلیس نیز تعویض پلاک نخواهد کرد.

رئیس اتحادیه نمایشگاهداران و فروشندگان خودرو به خریداران هشدار می دهد در صورتی که پس از تحویل خودروهای پیش فروشی این خودروها به صورت غیر قانونی و صلح واگذار نمایند به دلیل عدم انتقال سند ، به طور قطع متضرر خواهند شد.

موتمنی همچنین در خصوص تاثیر پیش فروش های جدید بر بازار خودرو می گوید : با وجود اینکه پیش فروش های جدید با هدف تنظیم و بازگشت تعادل تقاضا در بازار صورت گرفته اما متاسفانه در جریان طرح های پیش فروش خودروسازان بسیاری از متقاضیان غیر واقعی بخش زیادی از این خودروها را پیش خرید کردند.
 

خط تولید خودرو


بی ثباتی در بازار ارز قیمت خودروها را صعودی کرد / کسی در بازار فروشنده نیست


وی در ادامه بخش زیادی از نوسانات و رشد قیمت در بازار خودرو را ناشی از امروز بی ثبتی ارزی دانسته و عنوان می کند: به دلیل بی ثبتی در بازار خودرو طی هفته های اخیر بازار قیمت خودرو سلیقه ای شده و کسی در این بازار فروشنده نیست .

در هر صورت این روزها بازار خودرو اصلا اوضاع خوبی ندارد، امید می رود اجرای طرح پیش فروش 90 هزار خودرو از سوی ایران خودرو و سایپا مرهمی بر اوضاع کنونی بازار خودرو بوده و با رسیدن این خودروها به دست مشتریان و بریده شدن دست دلالان، کمی از التهاب بازار خودرو کاسته شود.

نظر بینندگان
!
!
!