جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸
پرشین خودرو
۱۱:۵۸ | ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
خودروسازان فقط ۲سال فرصت دارند / یک میلیون خودرو سبک کشور فرسوده است
۱۱:۵۸ | ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
اجاره خودرو
مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت:

خودروسازان فقط ۲سال فرصت دارند / یک میلیون خودرو سبک کشور فرسوده است

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت کشور فرصت خودروسازان داخلی برای تولید خودروهایی با مصرف سوخت استاندارد را فقط ۲ سال اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، محسن دلاویز مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، در مراسم دو هزار و دویست و بیست و دومین تحویل کشنده اسکانیا در طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل سراسر کشور با اعلام این خبر گفت: برچسب انرژی مصرف سوخت خودروهای تولید داخلی با سخت گیری بیشتری به خودروسازان تعلق می گیرد.

وی طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل کشور بر مبنای ماده ۱۲ را که نوسازی ۶۵ هزار دستگاه کامیون فرسوده را هدف گذاری کرده است منجر به ۹.۲ میلیارد لیتر صرفه جویی در مصرف گازوییل دانست.

دلاویز سرانه مالکیت خودرو در ایران به ازای هر ۱۰۰۰ نفر را ۲۰۰ دستگاه دانست که نسبت به دنیا بسیار رقم پایینی است درحالیکه سرانه مصرف سوخت ما به دلایلی همچون تولید خودروهایی با مصرف سوخت بالا، سوخت ارزان و ... بسیار بالاتر و فاجعه بار است.

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت کشور با بیان اینکه از ۱۶.۱ میلیون خودرو سبک که در کشور تردد دارد افزون بر یک میلیون دستگاه خودرو فرسوده است، بیان کرد: افزون بر ۳۰۰ هزار دستگاه از یک میلیون خودرو سنگین و تجاری فعال در کشور نیز فرسوده و از رده خارج است.

به گفته دلاویز، خودرو نیسان آبی در هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش ۲۰لیتر مصرف سوخت دارد که یک فاجعه است.

 وی ادامه داد: چنانچه وزارت نفت می توانست تمام نیسان های آبی کشور را خریداری کند هم صرفه جویی قابل توجهی در مصرف سوخت صورت گرفته است و هم از بسیاری تصادفات و مصدومان آن جلوگیری کرده ایم.

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت کشور با بیان اینکه متوسط مصرفی خودروهای کشور ۷.۸ لیتر است، تصریح کرد: در حال حاضر متوسط مصرف سوخت خودروها در جهان ۵.۵ لیتر است و البته هدف گذاری آنها در سال ۲۰۲۰ رسیدن به متوسط مصرف ۴.۱ لیتر است.

دلاویز در پایان موضوع کاهش مصرف انرژی را یک فعالیت فرادستگاهی دانست که وزارت نفت به تنهایی قادر به اجرا و پیاده سازی آن نیست.

نظر بینندگان
!
!
!