سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸
پرشین خودرو
دریافت تعهدنامه از قطعه سازان بر خلاف توافقات دولت، گمرک و بانک مرکزی است
۱۳:۲۶ | ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
اجاره خودرو
/اختصاصی/اقدام خلاف قانون بانک مرکزی و گمرک در برخورد با قطعه سازان؛

دریافت تعهدنامه از قطعه سازان بر خلاف توافقات دولت، گمرک و بانک مرکزی است

پرشین خودرو: برخی از قطعه سازان با ارائه تعهدنامه و عدم پرداخت مابه التفاوت بخشی مواد اولیه شان را از گمرک ترخیص کردند در حالی که ارائه تعهد بر خلاف توافقات و مقررات بانک مرکزی، گمرک و وزارت صنعت است و بانک های عامل و گمرکات نباید چنین تعهد نامه ای را دریافت کند اما بعضا این تعهدنامه را گرفته و قطعه ساز نیز چاره ای جزء ارائه آن نداشته است.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، آمار تولید خودرو نشان می دهد که تیراژ خودروهای داخلی از ماه گذشته روندی نزولی به خود گرفته است در میان آنچه که به عنوان علت اصلی افت تولید شرکتها مطرح می شود کمبود و حتی نبود قطعات است که به دلیل پروسه طولانی ترخیص از گمرکات همچنان یکی از مشکلات اصلی خودروسازان و قطعه سازان است.

چنانچه به گفته فعالان صنعت خودرو، در حال‌ حاضر دهها هزار دستگاه خودرو به ‌دلیل کسری قطعات، در پارکینگ خودروسازان خاک می‌خورند و قابل عرضه به بازار نیست.

در شرایطی این روزها تنها علت مشکل تولید قطعه سازان و خودروسازان به گردن گمرک انداخته می شود که به گفته یکی از فعالان صنعت قطعه سازی کشور کسری بوجود آمده در تامین قطعات و افت تولید خودروسازان صرفا مربوط به گمرک نیست و بخشی از وضعیت بوجود آمده ناشی از مشکل سرمایه در گردش و کاهش شدید نقدینگی در زنجیره تامین خودروسازی کشور است.

با این حال وجود یکسری ناهماهنگی میان بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت، گمرک حواشی زیادی را در این صنعت قطعه سازی ایجاد کرده و موجب رسوب قطعات و مواد اولیه در گمرکات شده و به نظر می رسد تا زمانی که این مساله حل نشود، روند نزولی تولید ادامه خواهد یافت هر چند در این جریان باید فکری برای رفع مشکل سرمایه در گردش قطعه سازان نیز به عنوان بخش مهمی از موانع تولید شود.

بر همین اساس آرش محبی نژاد دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه سازی کشور در گفتگو با خبرنگار پرشین خودرو با تاکید بر اینکه افت تولید ایجاد شده در خودروسازی و کسری قطعات صرفا به مشکلات گمرکی باز نمی گردد ، اظهار داشت : بخشی از نقص خودروها مربوط به قطعاتی است که مواد اولیه آن در گمرک دپو شده یا قطعه ساز پول نداشته تا مواد داخلی آن را تامین کند.

 وی گفت: امروز 100 درصد مشکلات قطعه سازان مربوط به گمرک نیست و همچنان برخی از قطعه سازان امکان تولید دارند اما به دلیل مشکل سرمایه در گردش و کاهش شدید نقدینگی، تیراژ تولید آنها افت کرده و بالطبع در این شرایط تولید برای آنها مقرون به صرفه نیست و همین مساله موجب عدم تامین نیاز خودروسازان و کسری قطعات در جریان تولید خودروهای داخلی شده است.

حدود 20 درصد مواد اولیه برخی از قطعه سازان از گمرک ترخیص شد / تاکنون هیچ قطعه ای بدون پرداخت مابه التفاوت ارزی ترخیص نشده است

وی همچنین مانع اصلی در جریان ترخیص مواد و قطعات از گمرکات را مربوط به قطعات ثبت سفارش شده قطعه سازان و خودروسازان اعلام کرد و گفت : تاکنون تعدادی از قطعه سازان کمتر از 20 درصد مواد اولیه وارداتی را از گمرک ترخیص کردند و مشکل فعلی مربوط به قطعات قطعه سازان است که تاکنون هیچ قطعه ای بدون پرداخت مابه التفاوت ارزی ترخیص نشده است.

جریان تولید خودروهای ناقص در روزهای آتی بیشتر می شود

دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه سازی کشور با اشاره به سرعت بسیار کم ترخیص مواد اولیه قطعه سازان از گمرک تصریح کرد : البته برخی از قطعه سازان با ارائه تعهدنامه و عدم پرداخت مابه التفاوت بخشی مواد اولیه را از گمرک ترخیص کردند در حالی که ارائه تعهد بر خلاف توافقات و مقررات بانک مرکزی ، گمرک و وزارت صمت است و بانک های عامل و گمرکات نباید چنین تعهد نامه ای را دریافت کند اما بعضا این تعهدنامه را گرفته و قطعه ساز نیز چاره ای جر ارائه آن نداشته است.

20 هزار خودرو تکمیلی خودروسازان در جریان تعهدات گذشته تحویل خریداران شد!

محبی نژاد همچنین با اشاره به خبر تکمیل و تجاری سازی20 هزار خودرو ناقص در شرکتهای خودروساز در هفته های اخیر، اظهار داشت : 20 هزار خودرویی که از کف کارخانه بیرون آمد و رفع نقص شد در مدتی صورت گرفت که خودروسازان در تعطیلات تابستانی قرار داشتند و در مجموع کل خودروسازان کشور توانستند 20 هزار خودرو را تکمیل و تجاری کنند چرا که تولید روزانه متوقف بود و هر قطعه ای که تامین کردند صرف خودروهای ناقص شد .

وی افزود: اما با آغاز فعالیت شرکتها و ادامه مشکل ترخیص قطعات این روند کسری قطعه دوباره روبه افزایش خواهد گذاشت چرا که تولید خودرو آغاز شده و در حال حاضر روزانه نزدیک به 3 هزار دستگاه خودرو در شرکتها تولید می شود بنابراین با روند کنونی ترخیص و تامین قطعات مشکلات خودروهای ناقص در روزهای آتی بیشتر خواهد شد.

وی با اشاره به برخی ابهامات در عرضه 20 هزار خودرو تکمیل شده در شرکتهای خودروساز گفت: اینکه تا چه میزان این خودروها به بازار تزریق شده اطلاع چندانی در اختیار ما نیست اما آنچه مسلم است به طور قطع بخش زیادی از آنها در راستای تعهدات گذشته شرکتها به خریداران تحویل شده است.

نظر بینندگان
!
!
!