دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
پرشین خودرو
چه خدماتی در مركز لجستیك ارائه می‌شود؟
۱۴:۳۴ | ۱۳۹۷/۰۶/۲۵

چه خدماتی در مركز لجستیك ارائه می‌شود؟

پرشین خودرو: مرکز لجستیک محدوده مشخصی است که به منظور تجمیع فعالیت‏های مرتبط با لجستیک و حمل‌و‏نقل کالا در بعد داخلی یا بین‏‌المللی و در جهت بهینه‌سازی فرآیندها و كاهش هزینه‏‌ها ایجاد می‌شود.

به گزارش پرشین خودرو ، انواع مراكز لجستیك در دسته‌بندی زیر نشان داده شده‌اند كه موارد خاكستری رنگ مواردی هستند كه در ستاد مراكز لجستیك كشور مدیریت می‌شوند:

 

نقشه

 

تعاریف هر یك از مراكز لجستیك (بخش خاكستری رنگ) به شرح ذیل است:

شهر لجستیك: مركز لجستیكی كه با بالاترین سطح عملكردی،‌ حیطه فعالیت و گستره غالبا بین‌المللی (صادرات،‌ واردات،‌ ترانزیت و صادرات مجدد)،‌ به عنوان دروازه اصلی کشور فعالیت می‌کند و با دارا بودن منطقه آزاد یا منطقه ویژه اقتصادی و دسترسی به حداقل سه شیوه‌ حمل‌ونقل نقشی اساسی در حمل‌ونقل و تجارت دارد.

دهكده لجستیك:‌ مركز لجستیكی با ظرفیت و سطح عملكردی بالا،‌ دارای حیطه فعالیت و گستره غالبا بین‌المللی (صادرات،‌ واردات،‌ ترانزیت)،‌ دارای بندر خشك و دسترسی پرظرفیت ریلی و جاده‌ای‌، جهت ترکیب، توزیع، تخلیه، بارگیری، نگهداری، خدمات ارزش افزوده، بازرسی‌های قانونی مربوط به جابجایی کالا و انجام تشریفات و کنترل‌های مرتبط گمرکی فعالیت می‌نماید. بندر خشك منطقه‌ای محصور در داخل دهكده لجستیك است كه جهت تركیب،‌ توزیع، ‌تخلیه، بارگیری، نگهداری،‌ بازرسی‌های قانونی مربوط به جابجایی و انجام تشریفات و كنترل‌های گمركی مرتبط با كالاهای بین‌المللی فعالیت ‌‌می‌نماید.

پارك لجستیك عمومی: مرکز لجستیکی دارای حیطه فعالیت و گستره كشوری،‌ دارای پایانه چندوجهی،‌ كه به انواع مختلف گروه‌های كالایی،‌ خدمات لجستیك شامل ترکیب، توزیع، تخلیه، بارگیری، نگهداری، بازرسی‌های قانونی مربوط به جابجایی کالا و خدمات ارزش افزوده ارائه می‌نماید.

پارك لجستیك تخصصی: مرکز لجستیکی با تمرکز بر فعالیت‌های یک گروه کالایی خاص در حوزه توزیع، تخلیه، بارگیری، نگهداری و دیگر خدمات ارزش افزوده تخصصی گروه کالایی فعالیت می‌نماید.

مركز لجستیك مرزی: مرکز لجستیک مرزی، مرکز لجستیکی است که در منطقه مرزی واقع است و امکانات و خدمات لجستیک مورد نیاز را برای صادرات، واردات و ترانزیت فراهم می‌کند. گمرک، مرزبانی، سازمان ملی استاندارد، سازمان حفظ نباتات کشور و به طور کلی تمامی سازمان‌های ذی‌ربط در ورود و خروج کالا خدمات خود را به طور متمرکز و یکپارچه در این مرکز ارائه می‌کنند.

 

نقشهخدماتی كه انتظار می‌رود در مراكز لجستیك به طور عمومی ارائه شود در شكل ۲ نشان داده شده‌اند.
 

نظر بینندگان
!
!
!