سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
پرشین خودرو
افزایش قیمت وارداتی ها به نفع برندهای داخلی شده است
۱۳:۱۳ | ۱۳۹۷/۰۷/۰۱
persiakhodro2
/اختصاصی/بازار روکش صندلی خودرو در تصاحب تولیدات داخلی؛

افزایش قیمت وارداتی ها به نفع برندهای داخلی شده است

پرشین خودرو: بخشی از بازار عرضه کننده روکش های صندلی بر این باور است که گران شدن محصولات وارداتی و محصولات چرمی که به دلیل افزایش قیمت ارز، نوسان زیادی پیدا کرده اند، به نفع تولید داخلی تمام شده زیرا محدودیت های مالی فرصت بهره مندی از تولیدات ایرانی را بیشتر فراهم کرده است.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، یکی از لوازم تزئینی خودرو که تقریبا هر کدام از ما حداقل یکبار برای خرید آن به فروشگاه های مجاز فروش این قبیل اجناس مراجعه کرده ایم، روکش صندلی است.

 

شاید تا یک دهه پیش نوع، جنس، رنگ و نوع الیاف این روکش ها کمترین اهمیت را برای عامه مردم داشت اما امروز با وجود خودروهای رنگ و وارنگ در خیابان ها و همچنین نسل جوانی که دوست دارد بهترین ها را امتحان کند، روکش صندلی های خودروی شما نیز مهم است.

 

اینکه روکش خودروی شما چرمی باشد یا پلاستیکی و یا مخلوطی از هر دو به ذائقه شما بستگی دارد و البته پولی که می خواهید برای این روکش هزینه کنید.

 

بی شک هزینه روکش خودرو با توجه به مدل خودروها نیز تغییر می کند یعنی قیمت روکش پراید با قیمت روکش یک خودروی وارداتی همانند اپتیما یا سانتافه کاملا تفاوت دارد.

 

 

 

اما در ماه های گذشته و به خصوص در مرداد و شهریور نرخ نوسان ارز چنان بالا بود که هیچ وسیله و محصولی از گرانی در امان نماند. زیاد هم فرقی نمی کرد که این محصول داخلی باشد یا وارداتی. این محصول یک کالای بومی تماما ایرانی و بدون نیاز به مواد اولیه وارداتی هم که باشد، با افزایش نرخ ارز باید گران شود.

 

بنابراین روکش خودرو نیز چه تولید داخلی باشد و چه خارجی، گرانی ارز بر روی آن نیز تاثیر گذاشته است و این مهم را در بازار لوازم تزئینی خودرو به وضوح می توان دید.

 

برای اطلاع از وضع قیمت روکش های خودرو به چراغ برق و البته خیابان های اطراف آن یعنی پامنار و امیرکبیر رفتیم. ابتدای صبح خیابان های اطراف بهارستان شلوغ بود اما در داخل فروشگاه ها و پخش کنندگان لوازم داخلی خودرو مانند روکش خودرو، پرنده هم پر نمی زد. فرصت بسیار خوبی برای گفت و شنود دو طرفه با کسبه بود. البته من اینطور فکر می کردم اما گویی کسبه از این خلوتی بازار زیاد دل خوشی نداشتند و برای گفتگو با یک خبرنگار زیاد دل و دماغی برایشان نمانده بود اما به هر حال ما خبرنگارها نیز شگردهای خاص خود را برای حرف زدن با سوژه ها داریم و برای همین است که خبرنگاری را جزو مشاغل سخت نامیده اند.

 

ابوافضل یکی از افرادی بود که ابتدا فکر کرد من مشتری اول صبح هستم و بسیار بشاش و شادمان با من برخورد کرد. قیمت هر آنچه را خواستم به من داد اما به محض دیدن رکوردر خبرنگاری، چهره اش در هم شد و تنها یک جمله گفت: اینم از دشت اول ما...! یعنی اگر شانس داشتیم که اوضاع این نبود.

 

القصه به هر روشی شد با وی همکلام شدم. از وضع بد بازار و رکود در فروش لوازم تزئینی خودرو گفت. از اینکه در ابتدای سال 97 چه برنامه ریزی برای افزایش فروش محصولات خود کرده و در تابستان حتی نتوانسته است به نیمی از هدف خود دست پیدا کند.

 

ابوالفض گله داشت. از کی؟ از هر کس و هر چیزی که فکرش را بکنید.

 

از وی در خصوص نوسان قیمت ها پرسیدم که گفت:در مورد روکش های داخلی، قیمت ها فرق چندانی نکرده اما در مورد روکش های وارداتی و البته روکش های سفارشی که برای خودرو به صورت خاص طراحی و دوخته می شود. شرایط کاملا فرق می کند.

 

برای نمونه در مورد روکش پراید با قیمت 40 میلیون تومان! سوال کردیم و از وی پرسیدیم آیا روکش صندلی این خودرو نیز با افزایش چشمگیر قیمت مواجه بوده؟ وی پاسخ داد: برای خودروی پراید شما می توانید از روکش های پارچه ای، تمام چرم، مخمل، و یا ترکیبی از این 3 استفاده کنید.

 

نوع

برند

قیمت ( تومان )

روکش صندلی پراید پارچه ای

مدل مارون

قیمت ها از 205000 الی 248000

"            " مخمل

آیسان

قیمت ها از 380000 الی 415000

         "            " پارچه+مخمل

آیسان

قیمت ها از 375000 الی 420000

روکش صندلی تمام چرم پراید

مدل مازراتی

قیمت از 380000 الی 420000

 

 

بعد از فروشگاه اول برای پرس و جو به فروشگاه های دیگری در خیابان پامنار رفتیم. کسبه فعال در حوزه روکش صندلی از وضعیت بازار و نوسان خرید برخی ملزومات برای تولید روکش های دست دوز یا به عبارتی روکش های سفارشی نگران بودند. برخی از افزایش بی رویه قیمت پارچه و چرم و برخی از نایاب شدن برخی انواع چرم و مخمل در بازار گله داشتند.

 

یکی از این فروشندگان در گفت وگو با ما به صراحت گفت که برخی از ملزومات بی علت نایاب شده است یعنی بنکداری که آن جنس را وارد یا پخش می کرده است از روی ترس یا از روی حرص زدن زیاد برای سود بیشتر، درب انبارهای خود را قفل زده و می گوید جنس نداریم.

 

این فروشنده از نبود واحدهای نظارتی در حاشیه بازار برای سرو سامان دادن به این حواشی گله کرد و تنها راه عادی شدن وضع را کم کردن حضور دلالان و واسطه ها در بازار دانست.

 

در مدت زمانی که در بازار وسایل تزئینی خودرو بودیم سعی کردیم شنونده های خوبی باشیم زیرا بسیاری از صحبت های فروشندگان بیشتر جنبه گله و شاید درد و دل داشت که پرداختن به همه آنها در مطلب فوق نمی گنجد اما در این گشت و گذار، قیمت برخی از اقلام پر فروش بازار روکش خودرو را نیز جمع آوری کردیم که در ادامه مطلب می خوانید اما یکی از مهمترین نکاتی که از این گزارش میدانی متوجه شدیم این بود که در این صنف زیاد تفاوتی میان کالای تولید داخل و کالای وارداتی نیست و سهم هر کدام از آنها با توجه به قیمت ها و افزایش و یا کاهش نرخ ارز و قدرت خرید مردم بالا و پایین می شود.

 

نوع

برند

قیمت ( تومان )

روکش صندلی چرم سراتو

در مدل داخلی و وارداتی

از 545 هزار تومان تا 1 میلیون و 800 هزار

روکش صندلی سمند

داخلی

285000 الی 325000

پژو 405

داخلی

210000 الی 265000

پژو پرشیا

داخلی

200000 الی 370000

کیا اسپورتج

داخلی و خارجی

540000 الی 2 میلیون و 700 هزار

پژو 206 تیپ 2

داخلی و خارجی

240000 الی 450000

هیوندای i20

داخلی و خارجی

480000 الی 1 میلیون و 100 هزار

تویوتا هایلوکس

داخلی و خارجی

570000 الی 1 میلیون و 500 هزار

لیفان 820

داخلی و خارجی

350000 الی 860000

لیفان ایکس 60

داخلی و خارجی

400000 الی 800000

تویوتا رافور

داخلی و خارجی

650000 الی 2 میلیون 860 هزار

تویوتا کمری

داخلی و خارجی

380000 الی 1 میلیون و 500

لیفان ایکس 50

داخلی و خارجی

370000 الی 850000

رنو داستر

داخلی و خارجی

515000 الی 1 میلیون و 600

 

 

قیمت های فوق برای محصولات داخلی و وارداتی آماده داخل فروشگاه ها است و اگر شما خواهان خرید روکش صندلی تمام چرم و دست دوز اختصاصی برای خودروی خود هستید باید بدانید که قیمت ها از 600 هزار تومان آغاز می شود و البته برای خودروهای شاسی بلند تفاوت قیمت بسیار بالا تر از مدل های آماده شرکتی است.

نظر بینندگان
!
!
!