دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
پرشین خودرو
تورم بالای ۱۰ درصد ۵ گروه کالایی در یک ماه
۱۱:۱۵ | ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
کرمان 2

تورم بالای ۱۰ درصد ۵ گروه کالایی در یک ماه

پرشین خودرو: بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، تورم ۵ گروه کالایی در شهریورماه نسبت به مرداد بیش از ۱۰ درصد افزایش یافت.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از فارس،  نرخ تورم ۱۲ گروه شاخص و مهم قیمت کالا و خدمات مصرفی خانوارهای کشور برای شهریور ماه از سوی مرکز آمار ایران منتشر شد.

طبق گزارش مرکز آمار در این ماه شاخص دخانیات با بیشترین تغییر نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد 117.3 درصدی داشته است.

همچنین میوه و خشکبار 75.5 درصد، ماهی‌ها و صدف‌داران 40 درصد، چای، آبمیوه و نوشابه 37.5 درصد، گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌های آن رشد 37 درصدی را ثبت کردند. این میزان رشد به وضوح افزایش قیمت کالاها و خدمات در سطح جامعه را نشان می‌دهد.

دیگر شاخص‌ها نیز وضعیت بهتری نسبت به سرفصل‌های گفته شده دارند که مطابق جدول قابل مشاهده است.

روند تغییر ارقام ماهانه نشان از وضعیت آهنگ رشد قیمت‌ها در ماه‌های آینده و در نهایت تورم سال حکایت دارد. در حال حاضر با بررسی تورم ماه‌های گذشته این نگرانی و خطر احساس می‌شود که پایان سال تورم بالایی ثبت شود که قطعا رفاه و قدرت معیشت مردم را کاهش می‌دهد.

علاوه بر این نماگرهای رشد اقتصادی نیز موید این امر است. طبق آمارها مصرف بخش خصوصی در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل با افت قابل ملاحظه‌ای روبرو بود.

براساس شاخص قیمتی بالاترین تورم شهریور نسبت به ماه قبل مربوط به تفریح و فرهنگ با 12.3 درصد و پس از آن محصولات خوراکی طبقه‌بندی نشده 11.9، حمل و نقل 11.3، لوازم خانگی و مبلمان 10.6، ماهی‌ها و صدف‌داران 10.4 درصد بوده است.

بنابراین 5 سرفصل کالا و خدمات نسبت به ماه قبل خود در شهریور تورم 2 رقمی را داشته‌اند. دیگر شاخص‌ها نیز تورم تک رقمی دارند.

پایین‌ترین میزان تورم ماهانه 1.2 درصد برای آموزش و 1.5 درصد برای بهداشت و درمان گزارش شد.

همچنین شاخص‌هایی که در سبد مصرفی خانوار اهمیت بیشتری دارد، مانند شیر، پنیر و تخم‌مرغ 6.5 درصد، گوشت قرمز و فراورده‌های آن 7.8 درصد افزایش داشته اند.

 

تورم

برچسب ها:
تورمک
نظر بینندگان
!
!
!