سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
پرشین خودرو
نمی‌توان سهم مترو در خشکی چشمه‌علی را تعیین کرد
۱۶:۵۵ | ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
persiakhodro2
مجری خط ۶ متروی تهران:

نمی‌توان سهم مترو در خشکی چشمه‌علی را تعیین کرد

پرشین خودرو: مجری خط ۶ مترو تهران گفت: نمی‌توان گفت که خط ۶ مترو چند درصد باعث کاهش و یا خشک شدن آب چشمه‌علی شده است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از تسنیم، صادق طریق ازلی مجری طرح خط 6 مترو در حاشیه بازدید خبرنگاران از چشمه علی اظهار کرد: قرار بود در بازدید امروز، علی امام مدیر عامل شرکت مترو تهران حضور داشته باشد اما به دلیل حضور در یک جلسه فوری نتوانست حاضر شود.

وی درخصوص چشمه علی و حواشی این چشمه و خشک شدن آن اظهار کرد: در مورد این چشمه زمانی که می‌خواهیم صحبت کنیم باید به وضعیت گذشته و فعلی چشمه علی اشاره و در خصوص نحوه آبگیری چشمه‌علی باید توضیحاتی ارائه شود. توده سنگی که مستقر در چشمه‌علی است از نظر جنس شبیه به توده سنگ بی بی شهربانو است و عمده آبی که از چشمه علی خارج می‌شود آبش از توده سنگ بی بی شهربانو است.

طریق بیان کرد: اگر طراز آب در چشمه علی پایین برود نمودش در چشمه علی نمایان خواهد بود و این در حالیست که بر اساس داده‌های سازمان آب در ماههای مرداد، شهریور و مهرماه طی سال‌های گذشته ما همیشه شاهد کاهش آب چشمه علی بوده‌ایم.

وی ادامه داد: بر اساس نمودار چشمه علی و داده‌های سازمان آب مشخص شده که در سال‌های گذشته جریان خروجی و آب چشمه علی کمتر از 20 لیتر در ثانیه بوده است و این موضوع در دهه 80 نیز کماکان ادامه داشته است.

مجری خط 6 مترو با بیان اینکه میزان آب در چشمه علی در ماه‌های پایانی سال دی، بهمن و اسفند و همچنین اوایل فروردین ماه نسبت به زمان‌های مرداد، شهریور و مهرماه بسیار بیشتر است گفت: این موضوع با شرایط اقلیمی کشور و همچنین بارش باران ارتباط مستقیمی دارد و در واقع در فلات ایران ما همیشه شاهد تغییراتی در اقلیم آب و هوایی هستیم.

طریق بیان کرد: البته دبی آب در چشمه علی در روزهای گذشته نیز متفاوت بوده است و طبق اظهارات کارشناسان مربوطه و طبق نمودار مد نظر میزان آب در چشمه علی در ماههای پایانی سال رو به افزایش خواهد بود.

وی با بیان اینکه ابتدا قرار بود بخش جنوبی مترو خط 6 از خیابان صفائیه عبور کند گفت: پس از مطالعاتی که انجام شد و جلساتی که با میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد، عبور خط 6 مترو از خیابان صفائیه به خیابان غیوری تغییر جهت داد و در واقع خط 6 مترو هم اینک از این خیابان عبور کرده است.

مجری خط 6 مترو تهران با تاکید مجدد بر مطالعات 20 سال گذشته در فلات ایران و تغییرات اقلیمی در کشور بیان کرد: در پایان سال دبی آب در چشمه علی افزایش خواهد یافت و مشکلی در خصوص آب چشمه علی وجود ندارد.

طریق در پاسخ به این سوال که اعضای شورای شهر تهران اعتقاد دارند که عبور خط 6 از محدوده چشمه علی باعث خشک شدن آب این چشمه شده تصریح کرد: احترام اعضای شورای شهر واجب است اما ما اظهاراتمان بر اساس نتایج و مطالعات صورت گرفته است.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا آب چشمه علی با اجرای پروژه خط 6 در قسمت جنوبی تهران و شهر ری کاهش پیدا کرده است گفت: در این خصوص اگر بخواهیم صادقانه بگوییم باید 3 پارامتر مد نظر قرار گیرد که از آن جمله می‌توان به فعالیت‌های عمرانی، تغییر اقلیم به واسطه بارش و همچنین خروج آب از چاه‌های غیرمجاز و مجاز اشاره کرد.

مجری خط 6 مترو تهران تصریح کرد: قاعدتا فعالیت‌های عمرانی تاثیر موقتی را بر آب چشمه علی داشته است که این موضوع باید مورد توجه قرار بگیرد که البته نمی‌توان گفت که خط 6 مترو چند درصد باعث کاهش و یا خشک شدن آب چشمه‌علی شده است.

طریق بیان کرد: در سال‌های گذشته نیز که بارش بیشتری را در تهران شاهد بوده‌ایم و فعالیت عمرانی نیز در محدوده چشمه علی انجام نگرفته است ما با مشکلاتی در خصوص کاهش آب چشمه علی نیز بر اساس داده‌های سازمان آب روبرو بوده‌ایم ولی امسال با توجه به مشکل اقلیمی و فعالیت عمرانی میزان آب چشمه علی کاهش بیشتری را داشته است که البته این موقتی خواهد بود و با تغییر شرایط آب و هوا و پایان فعالیت عمرانی آب به چشمه علی باز خواهد گشت.

وی بیان کرد: به هر حال ما می‌توانیم با توجه به مطالعاتی که طی سال‌های گذشته انجام شده است پیشنهاداتی را در بحث استفاده از چاه‌های مجاز و حتی غیرمجاز ارائه کنیم و در این زمینه باید در بحث خروجی آب‌های چاه‌ها تجدیدنظر صورت بگیرد.

مجری خط 6 مترو تهران در ادامه با بیان اینکه برای احداث تونل خط 6 در قسمت جنوبی و در محدوده شهر ری و چشمه علی به روش TBM استفاده شده است گفت: همزمان با انجام این روش بتون‌ریزی و لاینینگ نیز انجام گرفته است.

طریق با بیان اینکه تمام اظهارات بنده در بازدید امروز بر اساس مطالعات کارشناسان طی سال‌های گذشته و داده‌های سازمان آب در 20 سال گذشته بوده گفت: قبل از اجرای خط 6 مترو تهران بویژه در قسمت جنوبی (شهرری) مطالعات مترو به صورت کامل انجام شده است و حتی در آن زمان نوع روش نیز مد نظر و مشخص شد و با توجه به حفظ منابع در این محدوده ما از روش TBM برای حفاری تونل استفاده کردیم.

وی ادامه داد: استفاده از روش TBM در این پروژه در راستای ایمنی و همچنین حفظ آب منطقه (چشمه علی) بوده است.

مجری خط 6 مترو تهران در پاسخ به این سوال که آیا آب چشمه علی به فاضلاب سرخه حصار جاری شده است گفت: الان چنین چیزی وجود ندارد.

طریق ادامه داد: فعالیت‌های عمرانی در این محدوده اثرات موقتی را دارد و نمی‌توان به صورت درصدی عنوان کرد که این اثرات چقدر بوده است اما قاعدتا با تغییر اقلیم و بارش آب در چشمه علی باز خواهد گشت.

نظر بینندگان
!
!
!