پنجشنبه ۶ تیر ۱۳۹۸
پرشین خودرو
تاخیر در پرداخت مطالبات شرکتهای خارجی، تایرسازان را به مراجع قضایی می کشاند!
۱۰:۵۵ | ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
اجاره خودرو
/اختصاصی/سردرگمی تایرسازان در پیچیدگی های تخصیص ارز؛

تاخیر در پرداخت مطالبات شرکتهای خارجی، تایرسازان را به مراجع قضایی می کشاند!

پرشین خودرو: تایرسازان خواستار تسریع در تخصیص ارز واردات مواد اولیه صنعت تایر هستند زیرا هر گونه تعلل در این زمینه، تولید و اشتغال در کشور را با خطر مواجه خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، پس از درخواست تایرسازان از دولت در خصوص اختصاص ارز دولتی به این صنعت بالاخره دولت و ستاد تنظیم بازار با این مساله موافقت کرد و مقرر شد تا ارز 4200 تومانی برای تامین مواد اولیه این صنعت در اختیار کارخانجات تولیدی قرار گیرد اما نکته ای که در این میان مهم است اجرای آن و سیر عملیاتی تخصیص ارز به واحدهای تولیدی است که همچنان با کندی و سختی صورت می گیرد و این جریان گلایه هایی را از سوی تایرسازان به همراه داشته است.

در این میان دغدغه مهم دیگر برخی تولیدکنندگان تایر، تامین ارز مورد نیاز برای پرداخت هزینه خرید دستگاه ها و ماشین آلات تولیدی است که با گذشت ماهها از واردات و نصب آنها در کاخانجات تایرسازی همچنان بلاتکلیف است و این مساله فشار زیادی را از سوی شرکتهای خارجی به تولیدکنندگان وارد کرده است که انتظار می رود دولت فکری برای تامین ارز این بخش از صنعت کشور کند.

در همین حال سخنگوی انجمن صنعت تایر در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو، با اشاره به پیچیدگی های روند تخصیص ارز تایرسازان گفت: هر چند ارز دولتی برای تامین مواد اولیه تایرسازان اختصاص داده شده اما شرایط پرداخت آن بسیار سخت و دشوار و با پیچیدگی های زیادی همراه است و همین مساله تامین مواد اولیه برای بیشتر کارخانجات تولیدی را بسیار زمان بر کرده است.

مصطفی تنها اظهار داشت: متاسفانه در این شرایط بسیاری از شرکتهای خارجی نیز با بهانه هایی چون بانک های معرفی شده، از ادامه همکاری و تامین مواد اولیه سر باز می زنند و به همین دلیل دست یافتن به مواد اولیه بسیار دشوار شده است.

 وی تاکید کرد: با وجود مشکلات و پیچیدگی ها در تامین ارز و مواد اولیه، جریان تولید صنعت تایر روند مناسبی دارد به طوری که در 4 ماهه اول امسال تایرسازان با توجه به تامین بخشی از مواد اولیه از اواخر سال گذشته و حمایت و همراهی دیگر تولیدکنندگان توانستند تا حدود 10 درصد رشد را به نسبت مدت مشابه سال قبل تجربه کنند البته در مردادماه به دلیل کمبود مواد اولیه که موجب شد خطوط تولید تایرسازان چند روزی متوقف و شرکتها ناگزیر به کاهش شیفت های کاری شدند چیزی در حدود 20 تا 25 درصد نسبت به سال گذشته افت تولید صورت گرفت اما در مجموع در 5 ماهه اول امسال صنعت تایر 4 درصد افزایش تولید را نسبت به سال گذشته داشته است.

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر تصریح کرد: تولیدکنندگان این صنعت خواستار تسریع در تخصیص ارز واردات مواد اولیه تایر هستند زیرا تعلل در این زمینه، تولید و اشتغال را با خطر مواجه خواهد کرد.

تنها در ادامه به مشکل برخی از کارخانجات تولید تایر در تامین ارز مورد نیاز در خریدهای یوزانس یک ساله پرداخت و افزود: برخی از کارخانجات، سال گذشته و پیش از ایجاد بحران ارزی اقدام به خریدهای ماشین آلات به صورت یوزانس یک ساله کرده بودند که در شرایط کنونی با تاخیر در پرداخت صورت حساب شرکتهای خارجی روبرو شده است و با گذشت 18 ماه از زمان وصول مطالبات شرکتها، قادر به تامین ارز مورد نیاز برای پرداخت و تسویه حساب با شرکتهای خارجی نیستند.

وی گفت : متاسفانه هیچ مکانیزمی وجود ندارد که ماشین آلاتی که وارد و نصب شده و قرارداد و اسناد گمرکی آنها نیز مشخص است ارز به آنها اختصاص دهند با این شرایط احتمال می رود کار به مسائل قضایی و سیاسی بکشد اما کاری از دست کارخانجات بر نمی آید زیرا سرمایه گذاری میلیون دلاری را که نمی توان با ارز آزاد تامین و پرداخت کرد.

تنها در پایان خاطرنشان کرد: دولت باید ارز این شرکتها را پرداخت کند زیرا مشکل تولید و حیثیت و آبروی صنعت کشور است و به طور قطع طرف های خارجی نیز ساکت نخواهند نشست و دست به اقداماتی خواهند زد.

نظر بینندگان
!
!
!