سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
پرشین خودرو
آزادسازی واردات منجر به تعطیلی خودروسازان می شود
۱۱:۱۲ | ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
persiakhodro2
/اختصاصی/یک کارشناس صنعت و بازار خودرو:

آزادسازی واردات منجر به تعطیلی خودروسازان می شود

پرشین خودرو: با وضع و سیاست های فعلی دولت در صنعت خودرو، تا 20 سال آینده نیز تعرفه واردات بالای 50 درصد خواهد بود تا ایران خودرو و سایپا به حیات خود ادامه دهند.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، برخی از کارشناسان حوزه خودرو بر این باور هستند که اگر بازار خودروی ایران به سمت و سوی رقابتی شدن برود، صنعت خودرو نیز با بهبود وضعیت کیفی مواجه می شود. یعنی اگر خودروسازان ایرانی رقیبی قدرتمند در کنار خود حس کنند، شاید در مدل کیفی سازی خود تغییراتی داده و از کمیت به کیفیت ورود کنند.

یکی از راه های رقیب سازی برای داخلی ها، آزاد سازی واردات خودرو با تعرفه پایین و یا حتی صفر درصد است. البته مقاومت ها نسبت به این پیشنهاد بسیار بالاست. در چند سال اخیر مقاومت ها در مقابل بحث کم کردن تعرفه واردات جای خود را با این سخنان عوض کرده که: اساسا واردات هیچ ربطی به تولید داخل ندارد و سگمنت این دو با هم متفاوت است و...!

کارشناسان نزدیک به حوزه خودرو که در یک دهه گذشته طرفدار تعرفه بالای 100 درصد برای واردات خودرو به بهانه حمایت از تولید داخلی بودند حالا جملات بالا را در سخنان خود گنجانده و اعلام می کنند که حتی اگر تعرفه واردات صفر شود، باز هم خودروساز داخلی یکه تاز بازار خواهد بود زیرا سگمنت این دو حوزه با هم تفاوت دارد.

مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو اما؛ با این اظهار نظر کاملا مخالف است زیرا در نگاه وی اگر تعرفه واردات معقول شود نیز مردم ترجیح می دهند خودروی با کیفیت تر را خریداری کنند حتی با درصدی پرداخت بیشتر.

 دادفر در گفت وگو با خبرنگار پرشین خودرو با تاکید بر تاثیر مستقیم واردات خودرو با تعرفه معقول و کم بر صنعت داخلی گفت: شک نکنید اگر امروز اعلام کنند واردات خودرو با تعرفه صفر و یا تعرفه معقول آزاد و مشکلی برای ورود خودروهای مختلف وجود ندارد، فردای ورود اولین پارتی خودروهای وارداتی، صنعت خودروی ایران تعطیل می شود زیرا حرفی برای گفتن ندارد.

وی ادامه داد: ایران خودرو و سایپا حتی فرصت برای تغییر هم به دست نمی آورند زیرا مردمی که با پرداخت 70 تا 100 میلیون تومان می توانند یک خودروی تویوتا کرولا سوار شوند، دیگر دنا یا برلیانس نخواهند خرید بنابراین؛ چاره ای جز تعطیلی نمی ماند.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو تصریح کرد: شک نکنید که هیچ مقامی در کشور دنبال حذف و کاهش تعرفه نیست و این ادعا که در یک سگمنت نیستند و هیچ اثری بر بازار داخلی ساز ها نمی گذارد تنها حرف است.

وی با اشاره به این مطلب که دولت همه تصمیمات خودرویی خود را به جاده مخصوص کرج گره زده است گفت: نتیجه این عمل می شود مشکلات امروز صنعت و بازار خودرو. داخلی ساز ها قصد رشد و توسعه ندارند و امیدوارند به جای اینکه ایشان، خود را توسعه دهند، سایر خودروسازان جهانی گام به عقب بردارند!

نظر بینندگان
!
!
!