شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸
پرشین خودرو
۱۲:۱۴ | ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
زمان ارائه بودجه ۹۸  به مجلس
۱۲:۱۴ | ۱۳۹۷/۰۷/۱۱

زمان ارائه بودجه ۹۸ به مجلس

پرشین خودرو: رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: لایحه بودجه ۹۸ کل کشور در زمان معین، یعنی در روز ۱۵ آذر از سوی دولت تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از تسنیم،  محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در گفت‌وگویی، اظهار داشت: با توجه به اینکه نیمی از سال 97 گذشته، 50 درصد بودجه قابل ارزیابی است؛ بودجه 386هزار میلیارد تومانی عمومی کشور بین دستگاه‌های مختلف اجرایی کشور (حدود 31 دستگاه) توزیع می‌شود.

وی افزود: خوشبختانه هر کمیسیونی به‌اقتضای دستگاه‌های اجرایی که با آنها مرتبط است، علاقمند است بداند که در 6 ماه نخست چه سهمی را دستگاه‌های مرتبط از بودجه و منابع داشته‌اند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه "ما از بودجه 386هزار میلیارد تومانی در نیمه اول سال، بالغ بر 154هزار میلیارد تومان از محل مالیات‌ها، فروش نفت و واگذاری اوراق مالی درآمد داشته‌ایم"، ادامه داد: این درآمدها به‌تفکیک هر کدام از مالیات‌ها 63هزار میلیارد تومان، آنچه مربوط به نفت است، 63هزار میلیارد تومان و 27هزار میلیارد تومان هم مرتبط به اوراق مالی می‌شود، البته 6هزار و هشتصد میلیارد تومان از اوراق بند (ز) است.

نوبخت با اعلام اینکه "7هزار و دویست میلیارد تومان هم توانسته‌ایم از تنخواه در بانک مرکزی استفاده کنیم"، گفت: جمع 168هزار میلیارد تومان توزیع شد و از این ارقام 136هزار میلیارد تومان برای هزینه‌ای، 27هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی و 5هزار میلیارد تومان هم برای خرید اوراق سررسیدشده است که البته آنچه مربوط به مسائل عمرانی است، 27هزار میلیارد تومان است؛ در سال گذشته این موقع 7هزار میلیارد تومان بود که خوشبختانه از نظر طرح‌های عمرانی قابل توجه است.

وی با ابراز اینکه "همه ارقام ما در شش‌ماهه اول، نسبت به شش‌ماهه اول سال گذشته بیشتر است"، افزود: همه این ارقام نسبت به آنچه در قانون پیش‌بینی کرده بودیم، کمتر است؛ امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مایل بود که گزارشی داشته باشند و ببینند که نیروهای مسلح، وزارت کشور، سازمان انرژی اتمی، وزارت دفاع، وزارت اطلاعات و سازمان‌هایی که مرتبط با این کمیسیون هستند، هرکدام چه سهمی از بودجه داشتند و به‌چه‌نحوی توانستند از این منابع شش‌ماهه اول برخوردار بشوند که بنده گزارشی را در کمیسیون برنامه و بودجه داشتم و از این فرصت استفاده کرده به کمیسیون امنیت ملی رفتم و گزارشی از عملکرد بودجه را تقدیم این کمیسیون کردم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور که با خبرگزاری خانه ملت گفت‌وگو کرده است، با اظهار اینکه "ما خودمان را برای لایحه بودجه سال 98 آماده می‌کنیم"، تأکید کرد: همان‌طور که مستحضرید، 15 آذرماه هر سال بودجه را به مجلس تقدیم می‌کنیم، برای اینکه بودجه در زمان مناسب حاضر شود از 15 مردادماه این کار را شروع کردیم و حداقل 8 جلسه به‌عنوان ستاد بودجه تشکیل داده‌ایم.

نوبخت با بیان اینکه "ما در مراحل پایان کار لایحه بودجه هستیم"، ادامه داد: در مراحل پایان کار لایحه بودجه قرار داریم و سپس باید آن را به دولت بدهیم، فرآیندی هم در دولت باید انجام شود و پس از آن به مجلس تقدیم می‌شود.

وی تأکید کرد: دستگاه‌ها و همچنین کمیسیون‌ها علاقه‌مند هستند که بدانند چه‌مقدار از مأموریت دستگاه‌ها باقی مانده است که باید آن را در بودجه 98 که الآن در دست تهیه است، به انجام برسانیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با تأکید بر اینکه "تا الآن مشکلی برای این‌که بودجه در 15 آذرماه تقدیم مجلس شود، نداشته‌ایم"، ادامه داد: طی 5 سال گذشته فقط یک سال آن هم به‌دلیل مسائل سیاسی و برجام ما منتظر ماندیم تا اجرایی شود، بعد بودجه را تقدیم مجلس کردیم؛ در دولت یازدهم و دوازدهم دقیقاً در همان وقت قانونی 15 آذرماه بودجه را تقدیم مجلس کرده‌ایم، امسال هم خودمان را آماده کرده‌ایم تا بودجه همان زمان مشخص تقدیم مجلس شود.

نوبخت با اشاره به ماده یک قانون محاسبات عمومی، تصریح کرد: البته با توجه به تعریفی که ماده یک قانون محاسبات عمومی و بودجه دارد و بودجه را یک پیش‌بینی از منابع و مصارف می‌داند؛ از الآن ما برای سال آینده آن هم در شرایط تحریمی پیش‌بینی می‌کنیم که دقیقاً چقدر نفت خواهیم فروخت و قیمت هر بشکه نفت چقدر خواهد شد؛ با توجه به تلاطمی که در فضای بین‌المللی وجود دارد، کار دشواری است، اما ما تلاش می‌کنیم تا آنجا که امکان دارد با دقت ارزیابی کرده و امیدواریم که با همه این اتفاقات به‌وقت بودجه را تقدیم مجلس کنیم.

برچسب ها:
بودجهمجلس
نظر بینندگان
!
!
!