یكشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
پرشین خودرو
آخرین وضعیت استانهای سیل زده
۱۰:۳۸ | ۱۳۹۷/۰۷/۱۶
اجاره خودرو

آخرین وضعیت استانهای سیل زده

پرشین خودرو: سیل ویرانگری که در 25 سال گذشته بی‌سابقه بوده تاکنون جان حداقل 9 نفر را در استانهای شمالی گرفته و ساکنان 154 شهر و روستا را دربه در کرده است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایسنا، بر اساس آخرین گزارش اعلام شده از سوی مرتضی سلیمی،  رییس سازمان امداد و نجات،  پس از سیل و آبگرفتگی صورت گرفته در 6 استان متاثر  از پدیده جوی شامل اصفهان، خراسان شمالی، گلستان، گیلان، مازندران و یزد و 39 شهرستان و 154 شهر و روستا از 13 مهرماه تا ساعت 6 صبح 16 مهرماه به بیش از 6990 نفر امداد رسانی شده و بیش از 327 نفر اسکان اضطراری شدند و حداقل 8 نفر جان باخته‌اند. همچنین 660 خانه از آب تخلیه شده‌اند و 106 خودرو از مسیر سیلاب بیرون کشیده شده‌اند.

حضور تیم‌های ویژه بازرسی برای ارزیابی خسارت سیل

محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور در جریان بازدید از وضعیت خسارات وارده در اثر سیل و در فرودگاه رامسر در جمع خبرنگاران گفته تا جایی که بتوانند بخشی از خسارت هایی که به مردم و ابنیه وارد شده جبران می‌کنند.

وی در جریان سفر به غرب مازندران اضافه کرده، سیل در روزهای گذشته هم به اموال شخصی و هم به زیربناهای شهری خسارت هایی را به منطقه وارد کرده است و همچنین تاکید کرده برای روز چهارشنبه در اولین جلسه‌ای که در دولت خواهند داشت نخستین بخش از منابع مالی برای جبران خسارت به تصویب می‌رسد و در روزهای آینده در اختیار منطقه قرار می‌گیرد.

از «آبرسانی با تانکر به مردم رامسر» تا « نقص تجهیزات هواشناسی در پیش‌بینی میزان بارندگی»

علی نبیان، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران در جلسه ستاد بحران مازندران که در تنکابن برگزار شد، با بی سابقه دانستن سیل اخیر در 25 سال گذشته و میزان چشمگیر بارندگی به ویژه در غرب استان تصریح کرده، تمامی 22 شهرستان استان درگیر بارش بودند و همچنین در ساعات اولیه وجود صاعقه و باد شدید که در برخی مناطق سرعت آن بالای 100 کیلومتر گزارش شده بود باعث تشدید بحران شد.

وی، بارندگی در ارتفاعات را موجب بروز روانآب و سیل دانسته و اظهار کرده، نخستین اقدام استانداری، بازگشایی محورهای اصلی و ارتباطی استان مانند هراز، سوادکوه و کندوان بود که محقق شد و در مرحله بعدی رسیدگی به وضعیت شهرها و روستاهای استان مازندران در دستور کار قرار گرفت.

در ادامه این جلسه فرمانداران شهرستان های غربی استان به ترتیب به بیان مشکلات و اعلام میزان خسارات وارده در مناطق پرداخته و خواستار پیگیری فوری مدیران ارشد استانی شدند.

محمد آزاد، فرماندار رامسر نیز در این جلسه گفته درست است که شهرستان رامسر با اینگونه بارش‌ها بیگانه نبوده اما 294 میلیمتر بارندگی در مدت تقریبی 20 ساعت و سرعت باد بیش از 50 کیلومتر دشواریهایی را برای ساکنین به وجود آورده است.

قطعی شبکه تلفن همراه نخستین مسئله دقایق اولیه بحران

او، قطعی شبکه تلفن همراه در ساعات ابتدایی بارندگی را مهم‌ترین مسئله ابتدای بحران دانست و اظهار کرده آبگرفتگی معابر و منازل شهرهای رامسر، کتالم و ساداتشهر، تخریب دو پل ارتباطی این شهرستان در خیابان سخت سر منتهی به هتل بزرگ و پل ارتباطی روستای نیاسته در محور ارتباطی کتالم به روستای چهل شهیدان از جمله خسارات رامسر بوده است.

بهره برداری از آب سد مجیران به دلیل گل آلود بودن ممکن نیست

وی در مورد مشکلات سد میجران و خبرهای ضد و نقیض در مورد آن، تصریح کرد: مشکل به لحاظ صدمات در سد وجود نداشته و تنها به دلیل گل آلود بودن آب پشت سد امکان بهره برداری آب شرب آن در حال حاضر مقدور نیست؛ آب شرب رامسر تنها به وسیله 10 حلقه چاه تامین شده که قطعا جوابگوی شهرستان نیست و به ناچار در برخی مناطق به صورت حمل تانکر مشغول آبرسانی به مردم هستیم.

فرماندار رامسر، رانش زمین در بسیاری از محورهای روستایی، آسیب به مزارع، باغات و واحدهای تولیدی گل و گیاه، تخریب گوشواره پل صفارود و طغیان فراتر از تصور رودخانه های چالکرود و نسارود را از دیگر آسیب های شهرستان دانست و تاکید کرده رودخانه چالکرود بیش از 150 متر به علت سیل تعریض شده که در 70 سال اخیر بی‌سابقه بود.

تنکابن در شرایط بحرانی 

سیدامیر حسینی‌جو ، معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان تنکابن با اشاره به اینکه 20 پل تنکابن از 30 تا 100 درصد تخریب شده‌اند، اضافه کرده، شرایط تنکابن به نسبت حجم مشکلات کاملا متفاوت بوده و تنکابن در شرایط بحرانی قرار دارد.

وی، قطع ارتباطی 70 درصد از روستاهای دهستان سلیمان آباد با تخریب دو پل ارتباطی «غریب» و «توکَله» در این محور را بزرگترین خسارت شهرستان برشمرد و اظهار کرد: بیش از 14 روستا در این منطقه با مشکل مواجه هستند که ترمیم راه ارتباطی سلیمان‌آباد محوری‌ترین مشکل و اولویت اصلی تنکابن است و درحال حاضر این روستاها هیچگونه دسترسی به حوزه شهری ندارند.

تامین مایحتاج، مواد غذایی و سوخت عمده ترین مشکلات روستاهای تنکابن

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان تنکابن عمده مشکل روستاهای پلطان، مهاجرآباد، بالابند، ایثارده و یوسف آباد را تامین مایحتاج، مواد غذایی و سوخت دانست و تاکید کرده از هلال احمر انتظار داریم با بسیج نیروها در این مناطق به کمک مردم گرفتار در سیل آمده و سبب دلگرمی اهالی این مناطق شوند.

حسینی جو با بیان مشکلات آب شرب 500 مشترک در شهر شیرود، گفت: خوشبختانه 90 درصد روستاها مشکلی از این بابت نداشته و خطوط تلفن در 80 درصد روستاها نیز برقرار شده است.

خسارات در عباس‌آباد جنبه عمومی داشت

جواد اصلانی فرماندار شهرستان عباس آباد در ادامه با عمومی دانستن صدمات وارده به شهرستان تاکید کرد: قطعی خطوط انتقال برق و آب شرب و نیز آب بردگی برخی محورها و آبگرفتگی معابر روستایی و شهری خسارات کلی شهرستان عباس آباد بوده و خوشبختانه حادثه حادی نداشتیم.

اصلانی با اشاره به سد سرشاخه‌گیر «خرماچال» در عباس آباد گفت: وجود این سد که باعث مهار سرشاخه ها و تنه درختان و مانع از طغیان رود بزرگ شهرستان موسوم به «کاظم رود» شد از دارایی های ارزشمند شهرستان است که سبب کاهش خسارات وارده به منطقه شد.

وی با اعلام آمادگی 100 درصدی تمامی تیم های خدمت رسانی عباس آباد پیش از وقوع سیل در این شهرستان، خاطرنشان کرد: علیرغم بسیاری از کمبودها به دلیل کوچک بودن وسعت شهرستان توانستیم ساکنین مجاور رودها را به مناطق امن منتقل کرده و از این طریق خسارات وارده به عباس آباد در حد آبگرفتگی معابر و برخی واحدهای مسکونی تقلیل پیدا کرد.

در ادامه این جلسه مدیران کل استانی به بیان عملکرد و برآورد خسارات وارده پرداخته و راه حل های مناسب را پیشنهاد کردند.

مدیرکل هواشناسی استان مازندران با اعلام اینکه سامانه بارشی از روز دوشنبه وارد و چهارشنبه جلسه ستاد مدیریت بحران با حضور 70 نفری مدیران برگزار شد، تصریح کرد: بر اساس نقشه های هواشناسی پیش‌بینی بارش در بازه 174 میلیمتر برای ارتفاعات به ویژه شرق و 105 میلیمتر در غرب استان بود.

تخلیه آب از 278 منزل مسکونی

مجتبی اکبری از تخلیه آب 278 منزل مسکونی خبر داد و تاکید کرد: بحث اسکان و اقلام تغذیه ای در 5 روستای دارای شرایط بحرانی تنکابن وظیفه این جمعیت است و اولویت اول ما برای خدمت رسانی بازگشایی راه های مواصلاتی به این مناطق محسوب می شود چرا که با توجه به شرایط فعلی جوی امکان پرواز بالگرد وجود ندارد.

وی از توزیع اقلام و بسته های غذایی به روستاهای آسب دیده شهرستان تنکابن سخن گفت و اظهار کرد: در شهر شیرود 41 مورد سرویس دهی به خانه های آسیب دیده انجام شد و 20 مورد در «ولی‌آباد» و روستاهای بخش مرکزی به غیر از 5 روستای فوق الذکر، جمعا 12 مورد در خرم آباد و نشتارود، 15 بسته غذایی به ایثارده، 13 بسته به یوسف آباد، 15 بسته غذایی و پتو و موکت به خشکرود صورت پذیرفت.

اکبری با اظهار تاسف از انسداد راه مواصلاتی روستای پلطان تصریح کرد: 70 بسته غذایی، نان و آب معدنی به وسیله چارپایان و زنجیره انسانی از طریق جنگل به این منطقه منتقل شد و در مورد روستای «فَلَکدِه» کمک رسانی به 12 گردشگر محبوس در منطقه انجام گرفت.

محمد ابراهیم یخکشی مدیر عامل آب منطقه ای مازندران با بیان اینکه میزان بارش ها در مناطقی که دارای ایستگاه هستند مشخص می شود گفت: پایش لحظه به لحظه مجموعه مدیریتی آب منطقه ای از همان ساعات اولیه بروز حادثه انجام گرفت و توانستیم برخی تجهیزات نظیر کفی و بیل مکانیکی را به سرعت به مناطق غرب ارسال کنیم.

قطعی 25 درصد از فیدرهای برق در غرب مازندران

کیوان فرحزاد، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق غرب مازندران از بی برق شدن 45 فیدر در اثر صاعقه در ساعات اولیه حادثه خبر داد و افزود: در مجموع ما 25 درصد فیدرها را در شب اول وقوع سیلاب از دست دادیم ولی بلافاصله بعد از وقوع خاموشی توانستیم قسمت اعظم مشکل مناطق را برطرف کنیم.

فرحزاد با اعلام اینکه بیشترین مشکل شرکت توزیع برق در حوزه رامسر و تنکابن بود گفت: در برخی مناطق قطعی برق از سوی شرکت توزیع عمدی بود چراکه احتمال وقوع حوادث جانی و مالی در این مناطق دور از انتظار نبود.

وی در مورد وضعیت دسترسی مسیرهای مناطق فاقد برق، تصریح کرد: در بخشی از روستاها بویژه روستاهای پلطان، مهاجرآباد و یوسف آباد 100 درصد تجهیزات برق ‎ رسانی از بین رفته و نیاز به احداث مجدد شبکه در این مناطق داریم.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق غرب مازندران با بیان این مطلب که بسیاری از کابل های ارتباطی برای برق ‎ رسانی و روشن کردن خانه های مردم از معابری نا ایمن، غیراستاندارد و از طریق درختان صورت گرفته است خاطرنشان کرد: به دستور فرمانداران به جهت ایجاد دلگرمی برای روستائیان حادثه دیده این ارتباطات انجام گرفت.

4.5 میلیارد تومان خسارت به شبکه برق غرب مازندران

فرحزاد با درخواست از استاندار مازندران مبنی بر اینکه شرکت توزیع نیروی برق در بودجه بحران دیده شود، تاکید کرد: پیش بینی اولیه خسارت در مناطق غرب استان بیش از 4 و نیم میلیارد تومان برآورد شده که اطلاعات لازم به شرکت توانیر اعلام شده است.

یدالله طهماسبی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان از قطع شدن کابل فیبر نوری در روز نخست حادثه در شیرود خبر داد و تصریح کرد: 200 سایت از تعداد 4484 سایت ارتباطی استان به همین دلیل از مدار خارج شدند که بلافاصله با نصب کابل جایگزین سیار مشکل در ساعات ابتدایی برطرف شد.

طهماسبی از فعال بودن تمامی اپراتورهای تلفن همراه در استان خبر داد و افزود: در منطقه دو هزار و سه هزار تنکابن با عبور کابل فیبر نوری توسط سیم بکسل تا ساعاتی دیگر ارتباط خطوط ثابت برقرار شده و در دهستان سلیمان آباد و یکی از توابع رامسر مشکل تا فردا مرتفع خواهد شد.

مردم آب غیربهداشتی نخورند

وی با اشاره به رعایت نکات بهداشتی عنوان شده در خصوص آب شرب و لاشه حیوانات تلف شده که محل بروز بیماری هستند، گفت: به هیچ عنوان نباید مردم مجبور به مصرف آب غیر بهداشتی شوند.

اسلامی با اشاره به خسارات وارده به بخش های مختلف کشاورزی در مناطق غرب استان، گفت: رسیدگی به وضعیت باغداران، دامداران، دارندگان مزارع پرورش ماهی و تامین نیازهای آنان که عمدتا در بحث خوراک و تامین نهاده است باید ساماندهی شود.

استاندار مازندران در ادامه افزود: چرا باید دامداران و سایر تولید کنندگان بخش کشاورزی نیازهای اولیه خود را که دولت با دلار 3800 تومانی تامین کرده گران خریداری کنند، نظارت بخش جهاد کشاورزی در این موارد الزامی است.

لزوم لایروبی رودها و جمع‌آوری سرشاخه‌ها و به کارگیری در صنعت

اسلامی با اشاره به عملیات لایروبی سریع رودها، جمع آوری سرشاخه ها و تنه های درختان، اظهار کرد: می توان از این فرصت به عنوان یک امتیاز استفاده کرده و با انتقال این شاخه ها به بخش صنعت و تولید موجب رونق فعالیت کسب و کارهای وابسته به چوب شد ضمن اینکه در بخش لایروبی می توان با فروش مصالح پول بیت المال حاصل را صرف عمران و ابادانی کرد.

سیلی که در 150 سال اخیر سابقه نداشت

وی با بیان این مطلب که می توان بر اساس سیل امسال نقاط آسیب پذیر را مشخص و با توجه به سابقه و دوره تناوب وقوع چنین سیل هایی اطلس آنرا ترسیم کرد، افزود: این سیل در 150 سال گذشته سابقه نداشته و از این حیث می توان بر روی آن برنامه ریزی مدونی انجام داد.

استاندار مازندران تصرف به حریم رودها و ساخت و ساز در آنها را تخلف دستگاه‌های شهرستانی دانست و تاکید کرد: اگر در هر دستگاهی یک نفر انسان متعهد وجود داشته باشد کافی است که چنین تخلفاتی صورت نگیرد.

اسلامی خطاب به شهرداران و دهیاران گفت: کنترل و مهار آب های سطحی باید در اولویت کاری شهرستانها بوده و باید برای آن طرحی اصولی اندیشیده و به مرکز استان ابلاغ کنند.

وی بنیاد مسکن را موظف به تخمین خسارت منطقه برای واحدهای مسکونی کرد و ادامه داد: سوخت رسانی به روستاهای محاصره شده در سیل به ویژه 5 روستای تنکابن، احداث دو پل «غریب» و «توکله» و دیوارچینی سنگی و غیربتنی در محورهای جواهرده و جنت رودبار رامسر در اسرع وقت باید انجام گیرد.

برچسب ها:
سیلمازندران
نظر بینندگان
!
!
!