چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷
پرشین خودرو
طراحی ۱۲ بسته حمایتی برای مقابله با تحریم‌
۱۸:۲۲ | ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
اجاره خودرو

طراحی ۱۲ بسته حمایتی برای مقابله با تحریم‌

پرشین خودرو: رئیس سازمان برنامه و بودجه : پس ­­از آنکه مشخص شد امریکا در دو مرحله تحریم‌هایی را ضد ­­ما اعمال خواهد کرد، دولت ۱۲ بسته حمایتی را برای غلبه بر این تحریم‌ها طراحی کرده است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از صدا و سیما، محمدباقر نوبخت در نشست روسای کمیسیون های مجلس با رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزرای اقتصادی دولت افزود: در سازمان برنامه و بودجه به دقت بررسی شد که تحریم های امریکا در چه حوزه هایی اعمال خواهد شد و از این رو برای خنثی کردن آن و به حداقل رساندن آسیب های این تحریم ها،­ 12 بسته حمایتی طراحی شد.

وی اضافه کرد: در مرحله نخست­­ بررسی کردیم که هر یک از دستگاه های موجود و وزارتخانه ها ممکن است با این تحریم ها در کوتاه مدت و میان مدت چه آسیب هایی ببینند و برای مقابله با آن برنامه ریزی داشته باشند که در این باره بسته هایی طراحی شده تکلیفی دستگاه ها و وزارتخانه ها مشخص شد.

نوبخت گفت: همچنین بررسی کردیم که این تحریم ها چقدر بر بودجه و منابع آن اثر می گذارد و ما چه منابعی را تا پایان سال و همچنین تا پایان سال آینده در بودجه خواهیم داشت یعنی در حالت های مختلف بررسی کردیم که اگر در همین حد دو میلیون و 410 هزار بشکه که در بودجه آمده چه درآمدی خواهیم داشت و اگر به یک میلیون و 900 هزار، یک میلیون و 500 هزار و یا به یک میلیون بشکه فروش نفت ما تقلیل یابد به چه ترتیب باید عمل کنیم که در این باره در بسته های طراحی شده مشخص کردیم مصارف کشور چگونه باید با این حالت ها تنظیم شود.
وی افزود: برای حالتی که در تحریم ها اتفاق بیفتد و نوسانات نرخ ارز ادامه یابد بررسی کردیم که در حوزه سیاست های مالی چه کار کنیم تا آثار این تحریم ها در معیشت مردم تقلیل یابد که در بسته طراحی شده برای این حوزه پیش بینی های لازم صورت گرفته است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: همچنین بررسی کردیم باوجود نقدینگی قابل ملاحظه در سطح جامعه باید چه اقدامی انجام دهیم تا هم رشد نقدینگی کنترل و هم این نقدینگی بیش از این موجب نوسانات بازار ارز نشود که در بسته ویژه این طراحی ها صورت گرفته است.
نوبخت افزود: حدود 76 هزار طرح نیمه تمام داریم که در بسته طراحی شده مشخص کردیم در شرایط تحریم طرح های بااهمیت در مدل های مختلف از جمله مدل همکاری با بخش خصوصی به اتمام برسد.
وی ادامه داد: چگونگی تامین منابع حامل های انرژی، حمایت از شبکه حمل و نقل ریلی، هوایی، دریایی و جاده ای، حمایت از کشاورزی و صنعت، حمایت از فناوری های آی تی و آی سی تی، حمایت از تولید و اشتغال و حمایت از اشتغال موجود و سرپا نگه داشتن آن از جمله بسته های حمایتی است که برای مقابله با تحریم ها طراحی شده است.
نوبخت گفت: باوجود طراحی 12 بسته حمایتی اما حوزه های کلان مورد حمایت ما مهار نقدینگی، بودجه، حمایت و جبران آثار اقتصادی بر معیشت مردم و حمایت از پیمانکاران و تولیدکنندگان است که از این نشست هم به عنوان فرصتی برای بررسی دقیق این بسته ها استفاده خواهیم کرد.

نظر بینندگان
!
!
!