سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۱۱ | ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
برای تعویض پلاک خودرو چه مراحلی را باید طی کرد؟
۰۹:۱۱ | ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
اجاره خودرو
/گزارش خبری/

برای تعویض پلاک خودرو چه مراحلی را باید طی کرد؟

پرشین خودرو: چه مراحلی جهت تعویض پلاک خودرو باید طی شود؟ چه مدارکی جهت تعویض پلاک خودرو نیاز است؟ پاسخ تمامی این سوالات را در این مقاله بخوانید.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از باشگاه،  تعویض پلاک خودرو یکی از دغدغه های مهم و رایج در بین فروشندگان و خریداران خودرو است که با مراجعه به مراکز تعویض پلاک صورت می گیرد. برای انجام این پروسه نیز مانند تمامی کارهای اداری نیاز به مراحل و مدارک خاصی است که ما در این مقاله از گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ریز به ریز آن ها را برای شما بیان کرده ایم، با ما همراه باشید.


مراجعه به مراکز تعویض پلاک خودرو
برای این که به صورت قانونی و صحیح اقدام به تعویض کردن پلاک ماشین خود کنید، لازم است به یک مرکز تعویض پلاک اتومبیل بروید. با اقدام و مراجعه به این مراکز در ابتدا شما وارد پارکینگ اصلی شده و در زمان ورود خود یک برگه تحویل می گیرید. در این برگه شماره نوبت و باجه شما مشخص شده است.

ارائه مدارک لازم برای تعویض پلاک خودرو
پس از دریافت برگه نوبت به ساختمان اداری بروید . در این مرحله مسئول باجه از متقاضی تعویض پلاک مدارکی مانند سند خودرو، اصل کارت ملی و شناسنامه، سند و یا قولنامه ای مبنی بر ساکن بودن شما در شهر مورد نظر را درخواست می کند. هم چنین لازم است قبض تلفن و برق نیز همراهتان باشد. ارائه قبوض به علت صحت و بررسی سند ارائه داده شده است.

مرحله فک پلاک ماشین
پس از ارائه مدارک لازم چنان چه مالک پیشین خودرو همراهتان باشد، می توانید با همدیگر مراحل تنظیم و انتقال برگ سبز و تحویل خودرو را انجام دهید . اما اگر قبلا وکالت نامه ای تنظیم کرده ایده می توانید مدارک مربوط را ارائه و فرم درخواست برگ سبز و پلاک جدید را تکمیل نمایید. در این بخش از کار شما باید مبلغ مربوط به قبض پست را بابت پلاک و برگ سبز ماشین پرداخت کنید. پس از طی این مراحل اداری شما می توانید با مراجعه به پارکینگ درخواست فک پلاک کنید.

تحویل پلاک خودرو به انبار پلاک
هم زمان با بازدید خودروی شما بازرسان برگه ای را جهت تکمیل به شما ارائه می دهند که بایستی آن را به باجه قبلی برده و مدارک شناسایی تان را تحویل بگیرید. پس از آن نیز با مراجعه به بخش فک پلاک می توانید پلاک خودرویتان را به انبار پلاک ارائه دهید.
 

تعویض پلاک خودرو

 

مدت زمان لازم برای تعویض پلاک خودرو
زمان تحویل پلاک شما به یک عامل مهم بستگی دارد؛ آن هم این است که اگر شما قبلا پلاکی به نام خود نداشته باشید در کمتر از یک ساعت کارتان در رابطه با تعویض پلاک خودرو تمام خواهد شد، ولی چنان چه قبلا پلاکی به نامتان بوده و ثبت و قیچی شده باشد بایستی زمان بیشتری را در نظر بگیرید.

مرحله نصب پلاک اتومبیل
پس از دریافت پلاک خودرو بایستی به قسمت نصب پلاک مراجعه کنید و با ارائه برگه ورود پارکینگ به متصدی از مرکز تعویض پلاک خودرو خارج گردید.

نکات مهم در تعویض پلاک وسایل نقلیه
داشتن کارت عابر بانک برای پرداخت هزینه ها الزامی است.
در برخی از مراکز دفترخانه ثبت اسناد هم برای تنظیم و دریافت وکالت سند قطعی و... وجود دارد.
بیشتر بخوانید: جاعل پلاک خودروهای سرقتی به دام افتاد!

اهداف تعویض پلاک خودرو چیست؟
ثبت سوابق جرایم رانندگان
ایجاد درآمد برای مجموعه‌های وابسته به پلیس
کاهش هزینه‌های ثبت معامله برای مردم
دسترسی سریع پلیس به اطلاعات ، نقل و انتقالات ،هویت و نشانی مالکین وسایل نقلیه
تعویض پلاک خودرو در کشور ایران به معنای فک پلاک پیشین و نصب کردن پلاک جدید برای وسایل نقلیه و از مهم ترین کارها به هنگام انجام معامله است. هم چنین لازم است بدانید که این کار در مراکز خصوصی و شبه دولتی متعلق به شرکت راهگشا وابسته به بنیاد تعاون نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران است، انجام می گیرد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!