جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۱:۱۹ | ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
خصوصی سازی مهمترین گام برای خروج از زیان دهی خودروسازان
۱۱:۱۹ | ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
اجاره خودرو
/اختصاصی/تغییرات مدیریتی مشکلی از خودروسازان حل نخواهد کرد!

خصوصی سازی مهمترین گام برای خروج از زیان دهی خودروسازان

پرشین خودرو: شرایطی که سالهاست گریبان صنعت خودرو را گرفته است تنها با یک اراده قوی و در سایه تعاملات بین المللی این صنعت را نجات خواهد داد در این میان خصوصی سازی اصلی ترین گام در حوزه خودروسازی کشور است.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، با اعلام گزارش ۶ ماهه ایران خودرو و سایپا در هفته گذشته مشخص شد این دو غول خودروسازی زیان‌ده شده‌اند که ناشی از ۳ دلیل اصلی بوده و راهکار خروج از این وضعیت آزاد‌سازی قیمت‌ها و استفاده از افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی است.

گزارش‌های شش‌ ماهه شرکت‌های بورسی در حالی اعلام شد که گزارش‌ های برخی گروه‌ها در حد انتظارات اولیه بازار نبود در این میان گزارش‌های شرکت‌های گروه خودرویی نیز نگران‌کننده بوده و باعث شد تا نمادهای این گروه با کاهش قیمت شدید مواجه شوند.

به گفته کارشناسان عدم تغییر قیمت خودرو با وجود افزایش هزینه‌های تولید موجب گردیده تا گروه خودرویی با ریزش شدید قیمتی در هفته گذشته مواجه شوند. این در حالی است که بازار امیدوار است تا انتخاب وزیر صنعت بتواند شرایط گروه‌ خودرویی را بهبود بخشد هر چند سهامداران نیز امیدوارند وزیر جدید صمت با درک تغییر قابل ملاحظه هزینه تولید و زیان‌دهی شدید عملیات خودرو‌سازی موضوع تغییر قیمت خودرو را در دستور کار خود قرار دهد.

در همین حال یک از تحلیلگران بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو سه عامل مهم را علت اصلی اوضاع کنونی و زیان ده شدن شرکتهای خودرویی می داند و عنوان می کند : انچه گریبان این صنعت را گرفته است سه گزینه مهم است که عمده ترین آنها هزینه های مالی شرکتهاست چرا که هر سودی که کسب می شود صرف هزینه های مالی می شود و بخش مهمی از سود توسط هزینه های مالی در این بخش از بین می رود.

 مهدی طحانی می افزاید: اوضاع تولید و فروش خودروسازان در سنوات گذشته به خصوص پس از برجام نشان می دهد که این شرکتها سود خوبی را حداقل در سرفصل عملیاتی کسب کردند در حالی که بررسی سود خالص این شرکتها حاکی از از بین رفتن قسمت اعظم سود شرکتها توسط هزینه های مالی است.

وی همچنین دولتی بودن و به تناسب آن عدم بهره وری و اجرای نادرست فعالیت شرکتها را که منجر به قیمت گذاری دولتی در صنعت خودرو شده را عامل دیگری بر وضعیت کنونی سهام گروه خودرویی می داند و می گوید: هزینه های سربارو نیروی انسانی مازاد و همچنین بازار انحصاری خودروسازان سومین عامل ایجاد اوضاع سهام خودروسازان و بازار کنونی این صنعت است.

این تحلیلگر بازار سرمایه همچنین با بی اثر دانستن تغییرات مدیریتی بر روند فعالیت و سودآوری شرکتهای خودروساز عنوان کرد: شرایطی که سالهاست گریبان صنعت خودرو را گرفته است تنها با یک اراده قوی و در سایه تعاملات بین المللی این صنعت را نجات خواهد داد در این میان خصوصی سازی اصلی ترین گام در این زمینه است چنانچه هم اکنون مشاهده می شود که گروه بهمن به دلیل خصوصی سازی با چنین مشکلاتی مواجه نیست در حالی که شرکتهای که همچنان دولتی هستند با مشکلات زیادی دست به گریبان هستند از این به نظر می رسد با هر گونه تغییر مدیریتی هیچ اتفاق محسوسی در فعالیت و سوددهی شرکتها رخ نخواهد داد.

طحانی در پایان تاکید می کند: با خصوصی سازی عمده مشکلات خودروسازان به خصوص در بازار سرمایه نیز حل خواهد شد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!