یكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
پرشین خودرو
شناسایی ۲ کانون آنفولانزای فوق حاد پرندگان
۲۰:۲۹ | ۱۳۹۷/۰۸/۰۶

شناسایی ۲ کانون آنفولانزای فوق حاد پرندگان

پرشین خودرو: معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی گفت: از ابتدای مهر ماه دو کانون آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کشور شناسایی شده که مربوط به طیور بومی بوده است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایسنا، قاسم رضاییان‌زاده ، درباره وضعیت آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کشور اظهار کرد: در برهه زمانی جدید یعنی از ابتدای مهر ماه دو کانون آنفولانزای فوق حاد پرندگان در استان اصفهان شناسایی شده که مربوط به مرغ بومی بوده و به خوبی مراقبت و کنترل شد.

وی با بیان این‌که در هیچ نقطه دیگر کشور کانونی از این بیماری گزارش نشده، یادآوری کرد: در طیور صنعتی نیز مشکلی نداشتیم و دو کانون شناسایی شده نیز صرفا طیور بومی بوده است.

معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی با اشاره به نزدیک شدن فصل مهاجرت پرندگان و افزایش احتمال ورود بیماری آنفولانزا از طریق پرندگان وحشی و از کشورهای اروپایی که درگیر بیماری هستند، افزود: پایش فعال تمام مناطق کشور ادامه دارد و در صورت وجود هرگونه مشکل، کنترل بیماری صورت خواهد گرفت.

رضاییان‌زاده یکی از راه‌های مهم ورود بیماری آنفولانزای پرندگان به داخل کشور را قاچاق پرندگان زینتی دانست و خاطرنشان کرد: این پرندگان از طریق کشورهای جنوب شرق آسیا از جمله هند و یا از طریق ترکیه و عراق وارد کشور می‌شوند.

وی با اشاره به هم‌مرز بودن کرمانشاه با عراق، این استان را از جمله مراکز در معرض خطر دانست که نیازمند مراقبت‌ و کنترل بیشتر است و افزود: خوشبختانه امسال تاکنون کانونی از این بیماری در کرمانشاه نداشتیم.

نظر بینندگان
!
!
!