یكشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۳۱ | ۱۳۹۷/۰۸/۱۲
شورای ترافیک استانها بر کاهش تلفات حوادث ترافیکی تاکید کرد
۱۱:۳۱ | ۱۳۹۷/۰۸/۱۲

شورای ترافیک استانها بر کاهش تلفات حوادث ترافیکی تاکید کرد

پرشین خودرو: معاون وزیر کشور با بیان اینکه مطابق آمارها حدود80 درصد تلفات ناشی از حوادث ترافیکی شهری عابرین پیاده و موتورسیکلت سواران هستند، بر برنامه ریزی شورای هماهنگی ترافیک استان ها برای کاهش این تلفات تأکید کرد.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از فارس، مهدی جمالی نژاد در جلسه شورای ترافیک استان گلستان اظهار کرد: با بررسی آمار تصادفات درون شهری و تلفات ناشی از آن مشخص شد که حدود ۴۰ درصد از تلفات متعلق به عابران پیاده و ۴۰ درصد دیگر متعلق به موتورسیکلت سواران می باشد، لذا با توجه به نقش تعیین کننده این دو عامل در آمار تلفات ناشی از تصادفات شهری، شورای هماهنگی ترافیک استان ها مکلفند با تشکیل مداوم و پیوسته جلسات این شورا، برنامه ریزی های لازم در خصوص کاهش آمار تلفات عابرین پیاده از طریق آرام سازی تردد خودروها، جداسازی تردد عابرین پیاده از خودروها و ایمن سازی اطراف مراکز جاذب سفر مانند مدارس، دانشگاهها، مساجد، مراکز خرید و بوستان های شهری پر تقاضا را در برنامه کاری خود قرار دهند.


وی افزود: در حوزه موتورسیکلت نیز لازم است ساماندهی وضعیت موتورسیکلت سواران اعم از کلاه ایمنی، معاینه فنی و جلوگیری از رفتار پرخطر بطور جدی انجام شود و همچنین با تخلفات عمده آنها اعم از حرکت در پیاده روها و حمل بار غیر متعارف، انجام حرکتهای نمایشی و مارپیچ و تردد در خطوط ویژه، برخورد قانونی صورت گیرد.

رییس شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور در ادامه به چند تکلیف قانونی مشخص شده در اسناد بالادستی در حوزه حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری اشاره نمود و خواستار توجه جدی شورای ترافیک استانها به آنها شد و گفت: بر اساس بخش (الف) ماده (۱۰۸) قانون برنامه ششم توسعه می بایستی تا پایان این برنامه میزان تلفات حوادث رانندگی شهری نسبت به تعداد ۱۰ هزار دستگاه خودرو، ۳۱ درصد کاهش یابد.

جمالی نژاد در ادامه به تکلیف دیگری اشاره نمود و گفت: بر اساس بند(۳۹) بخش (ج) از ماده (۳۰) قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور می بایستی سالانه دستگاه های اجرایی ۱۰ درصد کاهش میزان تلفات را برنامه ریزی و در خصوص آن اقدامات لازم را انجام دهند.

وی همچنین اظهار کرد: در ردیف(۸) بخش تصادفات سند آسیب شناسی حوزه حمل و نقل شهری که به تصویب هیات وزیران رسیده، مقرر شده که شهرهای مرکز استان و بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، سالانه کاهش ۱۰ درصد تصادفات ناشی از نقص زیرساخت را در برنامه کاری خود قرار دهند.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در ادامه گفت: اگر محل وقوع تلفات مربوط به تصادفات شهری را در سه بخش سر صحنه تصادف، حین انتقال به بیمارستان و در بیمارستان در نظر بگیریم، بر اساس آمار حاصله مشخص شد که ۶۰ درصد از این تلفات در مراحل بیمارستانی اتفاق می افتد و این موضوع بایستی در سطح استانها با دعوت از روسای دانشگاههای علوم پزشکی هر استان به شورای ترافیک استان ریشه یابی و درصورت نیاز تمهیدات لازم توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صورت پذیرد.

 

تصادف

 


جمالی نژاد همچنین گفت: با بررسی تصادفات شهری مشخص شد که بخش قابل توجهی از آمار تلفات، ناشی از نبود جاده کمربندی یا کنارگذر در اطراف شهرهاست و نبود این معابر باعث می شود ترافیک خودروهای سنگین و سرعت بالای خودروهای شخصی محیط های شهری را تحت تاثیر قرار داده و صدمات و تلفاتی را ایجاد نماید. برای جلوگیری از تلفات ناشی از این موضوع مقرر شد پیگیری های لازم در زمینه رفع موانع پیش روی تکمیل جاده کمربندی یا کنارگذر شهرها در جلسه شورای ترافیک استان انجام شود و تکمیل پروژه های نیمه تمام این بخش در اولویت کاری وزارت راه و شهرسازی قرار گیرد.

وی همچنین اضافه کرد: با توجه به افزایش تعداد خودروها و همچنین گستردگی شهرها و کمبود نیروی انسانی در پلیس راهور نیروی انتظامی؛ لزوم استفاده از تجهیزات هوشمند اعم از دوربین های نظارت تصویری و دوربین های ثبت تخلفات ضروری می باشد و با توجه به منابع حاصل از جرائم تخلفات رانندگی در ماده (۲۳) قانون رسیدگی به تخلفات، تعداد و کیفیت این دوربین ها باید افزایش یابد و استانداری ها و شهرداری ها برای تجهیز شهر به این سامانه ها پیگیر تخصیص ۱۰۰ درصدی منابع حاصل از اخذ جرائم از سازمان برنامه و بودجه باشند.

رییس شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور با توجه به تصویب طرح جامع حمل و نقل و ترافیک شهر گرگان در این شورا در سال۹۶، گفت: شهرداری گرگان و استانداری گلستان می بایستی تمهیدات و اعتبارات لازم برای تحقق اهداف تعیین شده در افق های کوتاه مدت، میان مدت و یا بلندمدت را پیگیری نمایند.

وی تصریح کرد: توسعه حمل و نقل عمومی، توسعه پیاده راهها، ایمن سازی معابر، توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی، ساخت پارکینگ های عمومی و مدیریت پارک حاشیه ای از اهم مواردی است که در طرح جامع حمل و نقل و ترافیک شهر گرگان در نظر گرفته شده است.

جمالی نژاد همچنین گفت: باید جلسات شورای ترافیک در سطح استان و شهرستان بصورت مستمر و حداقل ماهیانه تشکیل شود تا بتوان با همفکری و مشارکت فعال دستگاههای اجرایی درگیر برای رفع مشکلات ترافیکی شهر برنامه ریزی کرد.

وی یادآور شد: شهرهای ما باید از خودرو محوری به سمت انسان محوری حرکت نمایند و اقدامات فرهنگی از طریق سمن ها و رسانه های استانی و ملی و صدا و سیمای استانی با توجه به تاثیر آنها، گسترش یابد تا شاهد کاهش حوادث ترافیکی در سطح استان باشیم.

نظر بینندگان
!
!
!