سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۴۹ | ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
ایران گذرگاه قطارهای باربری چین و اروپا
۱۳:۴۹ | ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
اجاره خودرو

ایران گذرگاه قطارهای باربری چین و اروپا

پرشین خودرو: چین از همان سال 2013 میلادی که طرح بزرگ «راه ابریشم نوین» را رونمایی کرد با هدف انتقال تولیدات چین به کشورهای مسیر این طرح، برنامه راه اندازی خطوط ریلی باربری بین چین و نقاط مختلف جهان را آغاز کرد پروژه ای که اکنون پس از عبور از ایران به اروپا رسیده است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایرنا، چین برای پیشبرد طرح های مرتبط با راه ابریشم که در مرحله نخست 40 میلیارد دلار اختصاص داده بود به یک هزار و 100 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد که قاعدتا با همکاری کشورهای دیگر باید آن را تامین کند تا این طرح ها روی زمین نماند و اجرایی شود.

چین در راستای تحقق این اقدام در قالب طرح بزرگ راه ابریشم، دیپلماسی قطارهای باربری را به اجرا گذاشت که کلید آن در واقع از سال 2014 میلادی زده شد زمانی که قطارهای این کشور به سمت ایران و اروپا به حرکت در آمدند.
نقطه آغازین حرکت بیشتر این قطارها شهر 'ایوو' در استان 'جه جیانگ' در شرق چین است که بیشترین اقلام خرد را به دنیا صادر می کند، در سال 2014 میلادی اولین قطار از این مسیر به سمت تهران حرکت کرد و 15 روز پس از شروع سفر، وارد ایران شد.
به دنبال آن خطوط ریلی میان چین و اروپا در همین سال و از همین شهر راه اندازی شد اکنون شمار این خطوط به 9 خط ریلی بین اروپا و چین رسیده است.
خطوط اروپایی همچنین از مسیرهای آسیای مرکزی، ایران، افغانستان، لاتویا، روسیه، بلاروس، انگلیس، جمهوری چک و چند کشور دیگر نیز عبور می کند یکی از آنها خط آهن ایوو - مادرید است که یک یا دو بار در هر هفته قطار باربری از این شهر راهی اسپانیا می شود.
این قطارها که با عبور از قزاقستان، روسیه، بلاروس، هلند و همچنین کشورهای آلمان و فرانسه به اسپانیا می رسد از جمله مهمترین خطوط ریلی باربری چین با اروپا محسوب می شود.

 

قطار چین

 

** قطار باری چین - ایران
نخستین قطار حامل بار از چین، بهمن ماه 1394 شمسی به ایران رسید تا بار دیگر مسیر بازرگانی جاده ابریشم را زنده کند و پتانسیل های اقتصادی پیش روی تهران را از زمان برداشته شدن تحریم های بین المللی پر رنگ تر نماید.
در همان زمان رئیس وقت شرکت راه آهن ایران گفت: این سفر 9500 کیلومتری که از شرق چین آغاز می گردد، حدودا 15 روز به طول می انجامد که 30 روز از سفر دریایی معمول از شانگهای به بندرعباس کوتاه تر است.
با این حال، تهران مقصد نهایی این قطار نیست طرح اصلی این است که مسیر حرکت این قطار به اروپا کشیده شود و از این طریق پول بیشتری به خاطر تردد قطارها عاید ایران شود.
چین روابط تجاری وسیعی با ایران دارد و در سال های اخیر بیش از یک سوم تجارت خارجی ایران با این کشور انجام گرفته است با این حساب پیش بینی می شود در آینده، قطارها با تناوب بیشتری از چین به ایران سفر کنند در ابتدا این پروسه به صورت ماهی یک بار انجام شده و سپس افزایش می یابد.
جاده ابریشم شبکه ای کهن از مسیرهای تجاری است که تاریخ آن به 220 سال قبل از میلاد باز می گردد و چین را به دریای مدیترانه پیوند می زند این جاده نقشی قابل توجه را در اوج گیری و شکوفایی تمدن های غربی و شرقی ایفا کرد که از آن جمله می توان به چین، هند، یونان، روم و ایران اشاره نمود.

** قطارهای باربری چین - اروپا
آمار جدید و رسمی در چین نشان می دهد که این کشور در شش سال گذشته پنج هزار قطار باربری را به سوی دستکم 34 شهر اروپا روانه کرده است.
همزمان اداره ملی آمار چین از وضعیت رو به بهبود اقتصادی ابراز خرسندی کرده و ارزش تولید ناخالص داخلی چین برای سال جاری میلادی را بالاتر از 12 هزار میلیارد دلار برآورد کرده است.
یکی از مهمترین مسیرهای باربری از میان 57 مسیر بین چین و اروپا که در فوق نیز به آن اشاره شد خط آهنی به طول 13 هزار کیلومتر است که شهر 'ایوو' در شرق چین را به اسپانیا متصل می کند.
برنامه راه ابریشم نوین چین نیز در پنج سال گذشته پس از اعلام آن موجب شده است تا چین بتواند قطارهای بیشتری را برای اعزام به کشورهای مختلف اروپایی سازماندهی کند.
آنطور که براوردها نشان می دهد قطارهای باربری چین و اروپا در واقع 30 شهر را در سراسر چین و 30 شهر را در 10 کشور اروپایی با یکدیگر مرتبط می کنند.
قطارهای باربری بین دو طرف اقدام به انتقال کالاهای مرتبط با فناوری اطلاع رسانی، البسه، مواد غذایی، خودرو، مواد شیمیایی و تجهیزات ماشینی کرده اند.
انتظار می رود با راه اندازی خطوط ریلی جدید شمار قطارهایی که بین چین و شهرهای اروپایی تردد می کنند در سال 2018 میلادی به 4 هزار ترن برسد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!