پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸
پرشین خودرو
حمل و نقل کانتینری بین کشورهای ساحلی خزر رونق می‌گیرد
۱۱:۰۴ | ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
kerman2

حمل و نقل کانتینری بین کشورهای ساحلی خزر رونق می‌گیرد

پرشین خودرو: مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ضمن تشریح ظرفیت ها و قابلیت های ایران در زمینه فعالیت‌های دریایی به ۱۶ نماینده اتحادیه اروپا در سمینار آموزشی لجستیک و زنجیره حمل و نقل از توسعه اراضی پس کرانه ای بنادر جنوبی کشور خبر داد و گفت: امیدوارم با روابط مناسبی که با اتحادیه اروپا داریم همکاری ها روز به روز گسترش پیدا کند.

به گزارش پرشین خودرو ، محمد راستاد معاون وزیر راه و شهرسازی امروز ۲۱ آبان در سمینار آموزشی لجستیک و زنجیره حمل و نقل که با حضور ۱۶ نماینده اتحادیه اروپا در سازمان بنادر و دریانوردی برگزار شد، گفت: ایران دارای ۵ هزار و ۸۰۰ کیلومتر سواحل در شمال و جنوب است. حدود ۲۳۰ نیلیوت تن در سال ظرفیت بنادر تجاری ایران است و در حال حاضر سالانه میزان حمل و نقل دریایی در حدود ۳۰۰ میلیون تن مواد نفتی و غیر نفتی است

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: ایران از نظر ناوگان تحت پرچم جزو کشورهای مهم منطقه و جهان محسوب می‌شود و ۱.۱ درصد ناوگان جهانی تحت پرچم را به خود اختصاص داده ایم و جزو ۲۰ کشور اول جهان از این نظر هستیم.

راستاد ادامه داد: روند فعالیت‌ها و ارتقای حمل و نقل کانتینری رشد خوبی داشته است و در روزهای آینده شاهد تجهیز و تکمیل بندر شهید رجایی به ۱۲ جرثقیل گنتری کرین با ۱۰۴ میلیون یورو سرمایه گذاری و همچنین ۱۵ دستگاه RTG هستیم.

 

 

دریای خزر

 

وی با اعلام اینکه در حال حاضر حدود ۳ میلیون تن TEU تخلیه و بارگیری در بندر شهید رجایی داشتیم، گفت: در حال توسعه ترمینال ۳ بندر شهید رجایی هستیم و با تکمیل این پایاینه ظرفیت به ۸ میلیون TEUمی‌رسد.

راستاد همچنین با اعلام اینکه ایران از دسترسی دریایی مناسب و محدوده بازار جذابی برخوردار است، یادآور شد: ایران در مسیر مهم دالان‌های ترانزیتی منطقه است و همین موضوع بنادر ایران و سایر شقوق حمل و نقل کشورمات را از نظر توسعه ترانزیتی به کشوری مهم تبدیل کرده است.

وی ادامه داد: اخیرا به موافقت‌های خوبی برای توسعه دالان‌های ترانزیتی رسیدیم که موافقت‌نامه با هند و افغانستان در بندر چابهار از جمله آن است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: بندر چابهار در منتهی علیه جنوب شرقی ایران بندری است که قابلیت تبدیل شدن به محور کانونی شرق را دارد و حلقه واصلی بین کشورهای اقیانوس هند و همچنین هند و افغانستان به شمار می‌رود.

راستاد در ادامه سخنرانی خود از تشکیل اولین شورای هماهنگی موافقت‌نامه چابهار خبر داد و گفت: به زودی شاهد اپراتور هندی در بندر چابهار خواهیم بود که با سرمایه گذاری ۸۵ میلیوت دلاری و در قالب قرارداد BOT به مدت ۱۰ سال شروع می‌شود.

نظر بینندگان
!
!
!