جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸
پرشین خودرو
نامه سرگشاده انجمن همگن قطعه سازان به رئیس جمهوری منتشر شد
۱۵:۰۹ | ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
اجاره خودرو
درخواست جلوگیری از بروز فاجعه در صنعت قطعه سازی کشور؛

نامه سرگشاده انجمن همگن قطعه سازان به رئیس جمهوری منتشر شد

پرشین خودرو: اعضای انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور نامه ای سرگشاده با موضوع «درخواست جلوگیری از بروز فاجعه در صنعت قطعه سازی کشور» به رئیس جمهوری نوشتند.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، نامه اعضای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور به رئیس جمهوری را در ادامه با یکدیگر مرور می کنیم:

 

جناب آقای دکتر حسن روحانی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

موضوع: درخواست جلوگیری از بروز فاجعه در صنعت قطعه سازی کشور
با سلام

احتراماً، همانگونه که مستحضرید صنعت قطعه سازی خودرو کشور در شرایط حاد به سر میبرد و بحران حاضر در صورت عدم اقدام عملی و عاجل مسئولین به زودی به دلیل بیکاری وسیع پرسنل این صنعت و توقف تولید به فاجعه ای جبران ناپذیر و زیان بار برای اقتصاد کلان کشور و امنیت ملی تبدیل خواهد شد که اثرات خسارت بار اجتماعی آن گریبانگیر ملت و مسئولین میگردد.


بدینوسیله اعلام میگردد چنانچه چهار مشکل زیر ظرف مدت حداکثر یک هفته حل نشود جلوگیری از بروز فاجعه حتی با تلاش چند برابر و هزینه های گزاف بعید به نظر می رسد:


1. حل مشکل قیمت فروش قطعات که در گرو اصلاح قیمت فروش خودرو می باشد.


2. حل مشکل کسری نقدینگی که بدلیل مطالبات معوق از خودرو سازان و افزایش نرخ نهاده های تولید ،گریبانگیر قطعه سازان شده است.


3. دشواری تامین مواد اولیه داخلی ( که عمدتاً تولید کنندگانی دولتی دارد) و مواد اولیه خارجی ( که به دلیل مشکل تبادلات ارزی ، مشکلات گمرکی و تحریم با بحران مواجه شده است ) شاهرگ ورودی قطعه سازان را به سختی می فشارد.


4. تسویه خرید های اعتباری و مدت دار ارزی قطعه سازان که قبل از افزایش نرخ ارز نسبت به تامین مواد اقدام نموده بودند و در حال حاضر بایستی به نرخ روز تسویه شود در حالیکه فروش محصول در زمان تامین به نرخ ریال بوده است بسیاری از قطعه سازان را ورشکسته خواهد نمود.


شایان ذکر است طرح های عملیاتی این انجمن به وزارت صنعت ، معدن و تجارت و مجلس محترم شورای اسلامی ارائه شده است.

صنعت قطعه سازی در رده های 1 و 2 و 3 جمعاً حدود 550.000 نفر شاغل مستقیم داشته که تاکنون متاسفانه حدود 30.000 نفر تعدیل شده اند و حدود 70.000 نفر هم از کار تعلیق شده اند و جمعاً حدود بیشتر از 100.000 نفر در سال 97 بیکار شده اند و چنانچه مشکلات چهارگانه فوق ظرف مدت یک هفته آتی حل نشوند ، موج دوم بیکاری که حدود 80  تا 100.000 نفر برآورد میگردد در راه خواهد بود و تعداد بیکاران این حوزه به بیش از 200.000 نفر خواهد رسید و تولید متوقف خواهد شد.

شایان ذکر است مشکلات فوق الذکر عمدتاً داخلی بوده و در صورت حل این مشکلات، با برنامه ریزی و سیاست گذاری های میان مدت و بلند مدت، قطعه سازان توان مواجهه با تحریم های ثانویه تحمیلی را خواهند داشت. فلذا از جنابعالی استدعا دارد به عنوان عالیترین مقام ارشد اجرایی کشور دستور عاجل و اکید جهت حل مشکل صادر فرمایید.

با سپاس
هیئت مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور

نامه قطعه سازان به رئیس جمهوری

 

نامه قطعه سازان به رئیس جمهوری

نظر بینندگان
!
!
!