پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸
پرشین خودرو
نقد صنعت خودرو یا تلاش برای نام‌آوری
۱۳:۰۱ | ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
kerman2
/یادداشت/

نقد صنعت خودرو یا تلاش برای نام‌آوری

پرشین خودرو: یکجانبه تاختن به صنعت خودرو و بی‌نصیب گذاشتن سایر حوزه‌ها از سخن تند و تیز منتقدانه آن هم با این ادبیات، شائبه تلاش برای نام‌آوری و اشتهار ایجاد می‌کند که بی‌شک زیبنده جناب نماینده که خود از مشهورین هستند، نیست.

به گزارش پرشین خودرو، داوود نوروزبیگی* در یادداشتی نوشت: جناب آقای بهرام پارسایی نماینده محترم مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی بی‌شک یکی از کسانی است که این روزها بیشتر به واسطه حجم انتقادات، سرعت آن و بهره‌گیری از ادبیات عجیب و غریب در انتساب به صنعت خودرو شناخته می‌شود و البته در این زمینه وی به شدت از دیگرانی که شاید پیشکسوت هم باشند، پیشی گرفته است.

تصریح می‌کنیم که انتقاد در کسوت نمایندگی، از حقوق نمایندگی و حتی غیر این کسوت، در شمار حق هر شهروندی است و به طریق اولی، بر نماینده دلسوز ملت فرض است که نسبت به کاستی‌ها و مشکلات حساس بوده و آن را بازگو کند و ای بسا از مجاری قانونی نسبت به اصلاح امور اقدام کند.

چرا که موکلین از وکیل خود علاوه بر حسن خطابه، قانون گذاری و اصلاح امور از طریق نظارت مجلس را خواستارند و این نه تنها صنعت خودرو که همه موضوعات ریز و درشت مملکتی را شامل می‌شود.

صرف نظر از اینکه جناب آقای پارسایی در مجلس شورای اسلامی چه کارنامه‌ای دارد، بسامد واژگانی وی در نقد صنعت خودرو، خود به خود مخاطب را حساس می‌کند که اولا حرف‌ها و اظهارات نامبرده را به درستی واکاوی کند و در ثانی پیگیر باشد که این نماینده محترم علاوه بر اظهار سخن، چه اقدام شایان توجهی را در اصلاح امور بویژه در حوزه‌ای که ظاهرا نسبت به آن حساس و دردمند است، پیگیری می‌کند. زیرا مرثیه‌ای که این نماینده محترم در باب تولید خودرو داخلی می‌خواند، چنان سوزناک است که گویی تنها و تنها درد ملت، همین خودرو داخلی و عامل سرشکستگی اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کشور نیز تولیدکنندگان این عرصه هستند و الا بقیه مملکت گل و بلبل است.

اگرچه ایشان در ردای نمایندگی آزادند که راجع به همه چیز، اظهار نظر کنند و قطعا از آنجا که وکیل ملت هستند، باید همه اظهاراتشان را درد کل مردم ایران به حکم نماینده کل ملت بودن و به طریق اولی، جزء ایشان در حوزه انتخابیه شیراز دانست.

اما به گمان نگارنده این اظهار دردمندی نیاز به ادبیاتی دیگر دارد تا موثر واقع شود و احیانا کارگر افتد.

"بهرام پارسایی سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی گفته است، اگر واقعا خودرو با این کیفیت، خدمات و امکانات از نظر آلایندگی، مصرف سوخت و سایر موارد با این قیمت های تمام شده تولید و عرضه می شود و ... باید این خودرو سازها را تعطیل کنیم تا بیش از این با جان و مال مردم بازی نشود.


برای پرهیز از اطناب بحث و اطاله کلام، جناب مستطاب پارسایی را دعوت می‌کنیم به گفتن و سخن سنجیده و متین به چند دلیل ذیل:

- موکلین ایشان هوشمند هستند و تفاوت حرف حساب و سخن احساسی را به نیکی درک می‌کنند.

- با درست گفتن، حرف شنیدنی‌تر می‌شود نه با درشت گفتن. یکجانبه تاختن به صنعت خودرو و بی‌نصیب گذاشتن سایر حوزه‌ها از سخن تند و تیز منتقدانه آن هم با این ادبیات، شائبه تلاش برای نام‌آوری و اشتهار ایجاد می‌کند که بی‌شک زیبنده جناب نماینده که خود از مشهورین هستند، نیست.

- با توهین و تحقیر هیچ اصلاحی صورت نمی‌گیرد، ادبیات منتقدانه و مصلحانه داشتن، الزاماتی دارد که ایشان را به فراگیری و کاربست آن دعوت می‌کنیم.

نماینده مجلس که احترامش بر همه واجب است و باید بر صدرش نشاند و شنفتن هر کلامی از ایشان رواست، باید با گذر از نگاهی که طعم غرض می‌دهد، به آوردگاه اصلاح از از طریق فرآیندها برسد، آنچه موکلین جناب آقای پارسایی منتظر آنند.

* کارشناس ارشد رسانه

نظر بینندگان
!
!
!