جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸
پرشین خودرو
فرایند اعلام هشدار آلودگی هوا باید زودتر عملیاتی شود
۱۵:۰۷ | ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
kerman2
رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران:

فرایند اعلام هشدار آلودگی هوا باید زودتر عملیاتی شود

پرشین خودرو: رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران گفت: انتظار داریم فرایند اعلام هشدار آلودگی هوا زودتر عملیاتی شود.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایلنا، سید آرش حسینی میلانی صبح امروز در صد و پنجمین جلسه صحن علنی شورای شهر در تذکری درخصوص الزامات و آمادگی‌های لازم در شرایط اضطرار آلودگی هوا گفت: آیین‌نامه جدید تبصره ۳ ماده ۳ قانون هوای پاک، مهر ماه از سوی هیات دولت ابلاغ شد. در این آیین‌نامه اشاره شده که اداره کل هواشناسی استان شرایط استمرار پایدار جو را که موجب وارونگی هوا می‌شود را ۹۶ ساعت قبل از وقوع اعلام کند و همچنین دانشگاه شهید بهشتی با همکاری اداره کل محیط زیست در صورت افزایش میزان غلظت آلایندگی هوا، شرایط اضطرار را تشخیص و هشدار را اعلام کند.

وی با بیان اینکه برای اعلام شاخصه کیفیت هوا، دولت وزارت بهداشت را موظف به تهیه "دستورالعمل محاسبه و اعلام شاخص کیفیت هوا" کرده است، اظهار داشت: وزارت بهداشت با همکاری سازمان محیط زیست موظف بوده تا این دستورالعمل را تا ۱۸ آبان امسال تهیه و تنظیم کند. من از دستگاه‌های متولی می‌خواهم در تهیه دستورالعمل مذکور تسریع کنند.

 

آلودگی هوا

 


سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری ضمن اشاره به اینکه سازمان هواشناسی موظف است ۹۶ ساعت قبل از شرایط اضطرار، وضعیت هشدار را اعلام کند، تصریح کرد: در کارگروه آلودگی هوای استان، سازمان هواشناسی آمادگی خود را برای این زمان‌بندی اعلام کرده بود. اکنون ما انتظار داریم که فرایند اعلام این هشدار زودتر عملیاتی شود. شرکت کنترل کیفیت هوا پیش‌بینی کرده که فردا چهارشنبه شاخص از ۱۵۰ عبور کند و در صورت تداوم پایداری باید زودتر اقدامات پیشگیرانه در دستور‌کار قرار بگیرد. به نظر می‌رسد هنوز آمادگی لازم برای اجرای آیین‌نامه جدید از سوی دستگاه‌های متولی وجود ندارد.

حسینی میلانی هشدار از ۹۶ ساعت قبل را مهم دانست و خاطرنشان کرد: تفاوت مهم آیین‌نامه جدید، در اعلام زمان‌بندی و هماهنگی سریع‌تر دستگاه‌ها است. انتظار داریم ترتیبات و تدارکات لازم برای تشکیل به موقع این کارگروه در شرایط اضطرار فراهم شود.

نظر بینندگان
!
!
!