سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
پرشین خودرو
تبدیل زباله های مرطوب به سوخت سالم
۰۶:۱۳ | ۱۳۹۷/۰۹/۱۵
kerman2

تبدیل زباله های مرطوب به سوخت سالم

پرشین خودرو: محققان دانشگاه ایلینویز توانستند زباله های زیستی مرطوب مانند فضولات دام ها و ضایعات مواد غذایی را به نوعی سوخت سازگار با دیزل تبدیل کنند.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایرنا،  صنایع فراوری مواد غذایی و دامپروری در آمریکا سالانه 79 میلیون تن زباله زیستی مرطوب تولید می کنند. یکی از مهم ترین دشواری های تولید انرژی از این زباله ها خارج کردن آب از آن ها است. انرژی موردنیاز برای این فرایند خشک کردن تقریبا به اندازه انرژی حاصل از این زباله ها است.
محققان به منظور رفع این مشکل از فرایندی موسوم به مایع سازی هیدروترمال استفاده می کنند که در آن آب به عنوان واسطی برای تبدیل زباله به نوعی روغن زیستی به کار گرفته می شود، سپس این روغن خام، تقطیر شده و به سوخت پایدار قابل

 

سوخت

 

استفاده تبدیل می شود. محققان این فرایند تقطیر را با فرایندی موسوم به استریاسیون ترکیب کردند تا بتوانند روغن تقطیر شده را بهینه سازی کرده و به سوختی با قابلیت سازگاری با دیزل تبدیل کنند.
محققان راکتورهایی را به صورت آزمایشی ساختند که امکان بهینه سازی روغن تقطیرشده را فراهم می کنند. هریک از این راکتورها قادر است روزانه یک تن زباله زیستی را فرآوری کرده و 113.5 لیتر روغن خام زیستی تولید کند.
محققان با ترکیب 10 تا 20 درصد از روغن بهینه سازی شده با دیزل توانستند سوختی به دست آورند که 96 تا 100 توان حاصل از دیزل را با همان میزان آلودگی در اختیار می گذارد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Sustainability منتشر شده است.

نظر بینندگان
!
!
!