سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
پرشین خودرو
 پیامدهای اظهارات نسنجیده ترامپ را مورد جنرال موتورز
۱۷:۴۳ | ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
kerman2

پیامدهای اظهارات نسنجیده ترامپ را مورد جنرال موتورز

پرشین خودرو: هفته گذشته، ترامپ گفت اگر جنرال موتورز کارخانه های خود را در آمریکا و کانادا تعطیل کند، یارانه های بخش تولید خودرو برقی این شرکت را قطع خواهد کرد. ا

به گزارش پرشین خودرو به نقل از نقل از صداوسیما، این روزنامه آمریکایی در پایگاه اینترنتی خود در تحلیلی به قلم مشترک دامیان پالتا و فیلیپ راکر نوشت : دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا چند روز پیش پس از صرف شام با شی جینپینگ رئیس جمهور چین در آرژانتین اعلام کرد توافق کرده اند به طور موقت جنگ تجاری را متوقف کنند. اما چند روز بعد اعلام کرد "من مرد تعرفه هستم."
هفته گذشته، ترامپ گفت اگر جنرال موتورز کارخانه های خود را در آمریکا و کانادا تعطیل کند، یارانه های بخش تولید خودرو برقی این شرکت را قطع خواهد کرد. اما پس از آن، لری کودلو مشاور اقتصادی ارشد وی گفت کاخ سفید چنین کاری انجام نخواهد داد. وی افزود هدف قرار دادن یک شرکت به تنهایی غیرقانونی است.

بنابراین می توان گفت سخنان ترامپ درباره اقتصاد، در بهترین حالت نادرست است و در بدترین حالت از روی بی سوادی و بی اطلاعی است. برای مثال، رئیس جمهور آمریکا معمولا می گوید چین و دیگر کشورها به علت تعرفه های وی میلیاردها دلار به آمریکا می دهند. اما این اشتباه است. تعرفه ها را معمولا شرکت ها، اغلب شرکت های آمریکایی، که کالاهای خارجی وارد می کنند، می پردازند.
این هفته یک بار دیگر به سران جهان، قانونگذاران آمریکایی و سرمایه گذاران نگران یادآوری شد که نمی توان به حرف های ترامپ اعتماد کرد.

 

جنرال

 


ماهیت سیاست های اقتصادی ترامپ و اظهارات وی در روز سه شنبه پیامدهای ملموسی داشت و ارزش سهام بازارهای بورس آمریکا به علت سخنان ترامپ درباره چین سقوط کرد.
بازارهای جهانی ثبات و اعتماد می طلبند اما ترامپ هیچیک را ایجاد نمی کند، در عوض، حرف هایی می زند که سرمایه گذاران، قانونگذاران و حتی برخی مشاوران و معاونان خود را متعجب می کند.
عدم اعتماد به صحبت های ترامپ از عرصه اقتصادی فراتر می رود. روز سه شنبه، برخی سناتورها توضیحاتی را که از سیا درباره مرگ جمال خاشقجی درخواست کرده بودند دریافت کردند زیرا آنها نمی توانستند به اظهارات مبهم ترامپ درباره این که آیا محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی دستور قتل وحشیانه وی را صادر کرده بود یا خیر، اعتماد کنند.

پس از آن ، سناتورها لیندسی گراهام و باب کورکر گفتند بر اساس اطلاعات سیا روشن است که ولیعهد عربستان دستور این قتل را صادر کرده بود. آنها با به چالش کشیدن ترامپ بار دیگر تمایل خود را برای مجازات عربستان تکرار کردند.
مشاوران ترامپ وی را فردی توصیف می کنند که نسبت به عملکرد بازار بورس وسواس دارد و آن را معیاری برای عملکرد خود می داند. ترامپ اواخر سال 2017 و اوایل 2018 با اشاره به دستاوردهای بزرگ حاصل شده، ادعا کرد این ها نتیجه عملکرد وی بوده است. اما بازارها در دو ماه گذشته دچار آشفتگی شده اند که بخشی از آن به علت سیاست های بی ثبات ترامپ بوده است.

ترامپ اغلب فی البداهه و گاهی نادرست درباره اقتصاد سخن می گوید. وی روز پنجشنبه در توئیتر ضمن انتقاد از جنرال موتورز به علت تعطیلی کارخانه ها و اخراج کارکنانش، نوشت "شرکت بی ام دبلیو اعلام کرده است کارخانه جدید و بزرگی در آمریکا می سازد." در صورتی که این مطلب غلط بود و این شرکت چنین خبری را اعلام نکرده است. بی ام دبلیو در پاسخ به سوالات در این باره گفت فقط در فکر ساخت چنین کارخانه ای در آینده در آمریکا است و هنوز تصمیمی در این زمینه نگرفته است.

تحلیلگران همچنین آشفتگی بازار در روز سه شنبه را به صرف شام ترامپ در روز شنبه با رئیس جمهور چین در حاشیه نشست گروه بیست نسبت دادند. مقامات آمریکا و چین به صورت علنی درباره چندین موضوع مهم اختلاف نظر داشته اند.
مقامات چینی ادعاهای اولیه کاخ سفید را درباره این که چین با خرید مقادیر زیادی از محصولات کشاورزی آمریکا و لغو تعرفه خودروهای آمریکایی موافقت کرده است، تایید نکردند.
پیام های توئیتری ترامپ در روز سه شنبه که در آنها تهدید کرده بود واردات کالاهای چینی با مجازات مواجه خواهد شد، به این سردرگمی افزود.

نظر بینندگان
!
!
!