شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸
پرشین خودرو
امکان خطرساز بودن آسفالت جاده چالوس بررسی می شود
۱۱:۴۶ | ۱۳۹۷/۰۹/۱۶
kerman2
/اختصاصی/رد ابهامات مطرح برای سرخوردن خودروها در محور چالوس!

امکان خطرساز بودن آسفالت جاده چالوس بررسی می شود

پرشین خودرو: با نرخ گذاری یدک کش ها توسط اتحادیه کامیون داران البرز، هر گونه ابهام و احتمال در خصوص ریختن گازوئیل توسط یدک کش ها و خودروهای متفرقه امدادی در جاده چالوس به صفر خواهد رسید.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، در حالی این روزها باز هم موضوع سرخوردن ناگهانی خودروها در جاده چالوس در فضای مجازی و رسانه ها مطرح شده که با وجود برخی توضیحات پلیس و دادستانی و سازمان راهداری در خصوص علت این اتفاقات، همچنان انگشت اتهام این اقدام به سمت یدک کش های فعال در این جاده نشانه رفته است.

موضوع سرخوردن خودروها در جاده چالوس به انتشار چند کلیپ در آخرین ماه های سال گذشته مربوط می شود البته انتشار این کلیپ ها در همان زمان این ابهام را به وجود آورد که برخی از یدک‌کش‌های حاضر در این مسیر برای کسب سود اقدام به ریختن گازوئیل در جاده چالوس می‌کنند که طبعا این مساله واکنش های زیادی را از سوی مردم به همراه داشت.

بیشترین واکنش ها نسبت به این مساله پس از انتشار کلیپی از برخورد چند خودرو به کوه در محور چالوس آغاز شد که نشان می داد که این خودروها در روز آفتابی و در حالی که امکان لغزنده بودن جاده وجود ندارد خودروها از مسیر منحرف و با کوه برخورد می کنند. به طوری که این نکات موجب شد که ابهامات در خصوص ریختن گازوئیل توسط امداد خودروهای مستقر در این محورو یدک کش ها برای کسب درآمد بیشتر و سوءاستفاده از مردم قوت بگیرد.

به دنبال این اتفاقات بود که معاون ایمنی، فنی و بهره برداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای البرز در گفت و گویی عنوان کرد "حدود 60 خودروی امدادی در قالب جرثقیل و یدک‌کش در محور چالوس فعالیت دارند که طی سال‌های‌ گذشته به قانون تمکین نکرده و زیر بار اخذ مجوز و فعالیت قانونی نمی‌روند و همین باعث بروز مشکلات زیادی شده است."

به گفته این مقام مسئول در سازمان راهداری استان البرز "عدم ساماندهی این خودروها در این سالها موجب شده که برخی از رانندگان این خودروها برای جابه جایی ماشین‌های تصادفی یا تعمیری نرخی خارج از حد متعارف دریافت کرده و و رفتار نامناسبی نیز با مردم داشته باشند. "

پس از این حوادث بود که پای پلیس و دستگاه قضا برای روشنگری در این خصوص به این مساله باز شد و به گفته این مقام مسئول در سازمان راهداری "به این خودروها فرصت داده شده تا فعالیت خود را در قالب شرکت‌های امداد فنی خودرو به ثبت برسانند و با همکاری اتحادیه کامیون و جرثقیل داران از اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مجوز دریافت کرده و نرخی برای این امداد خودروها مشخص شده و همه موظف شوند بر اساس آن از صاحبان خودروهای تصادفی و تعمیری هزینه دریافت کنند."

 حال با گذشت چند ماه از اظهارات این مقام مسئول و به دنبال اتنشار مجدد برخی از خبرها و کلیپ ها مبنی بر سر خوردن خودروها در جاده چالوس و ابهام ریختن گازوئیل توسط یدک کش ها و خودروهای امدادی متفرقه، رئیس اتحادیه کامیون ‌داران البرز از ساماندهی یدک‌کش‌ها و جرثقیل‌های جاده چالوس زیر نظر این اتحادیه خبر داده و اعلام کرده که نرخ‌گذاری خدمات جرثقیل‌ها براساس مسافت، نوع جاده و سود متعلق به راننده تعیین می شود.


یدک کش های جاده چالوس ساماندهی می شوند

ناصر کاویانی رئیس اتحادیه کامیون داران البرز، در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو عنوان می کند: مسئله نرخ‌گذاری به طور کامل حل شده و از این پس اتحادیه وظیفه نرخ گذاری را بر عهده دارد.

وی با توجه به اینکه تعیین نرخ مشخص و مصوب برای این جابه‌جایی‌ها و هزینه‌ها، می گوید: اتحادیه کامیون داران مکلف شد تا بعد مسافت را قیمت گذاری و به صورت برچسب بر خودروهای امدادی نصب کند.

کاویانی همچنین با اشاره به اینکه مشکل حمل خودروها در جاده ها همچنان ادامه دارد تاکید می کند: البته مشکل نرخ گذاری یدک کش ها مدت زیادی است که توسط اتحادیه پیگیری می شود در حالی که تا پیش از این متولی های مختلفی در این زمینه مطرح و هر کدام از سازمان راهداری تا شرکتهای امدادی نظرات مختلفی را ارائه می کردند و در نهایت آن چیزی که انتظار می رفت صورت نمی گرفت به طوری که این موازی کاری ها موجب شده بود که افراد مختلف از خلاء هایی که در این زمینه وجود داشت سوء استفاده کنند.

به گفته رئیس اتحادیه کامیون داران البرز پس از خروج سازمان راهداری از این جریان و واگذاری این مسئولیت به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز، جلسه ای در این ارتباط با پلیس راهور ناجا و معاونت دادستان برگزار شد و در نهایت مقرر گردید تا ساماندهی یدک کش ها و کامیون های در جاده چالوس از طریق اتحادیه کامیون داران انجام شود.


دعوت از شرکتهای خودروساز برای ساماندهی بهتر و استفاده از خدمات امدادی در جاده چالوس

کاویانی با اشاره به آغاز طرح ساماندهی یدک کش ها و کامیون های جاده چالوس از سوی اتحادیه کامیون داران ، تاکید می کند: به زودی از امداد خودروهای دو شرکت بزرگ خودروساز داخلی نیز دعوت می کنیم تا ضمن ارائه راهکارهای بهتری برای ساماندهی در این زمینه، بتوانیم از خدمات استاندارد این شرکتها در حوزه خودروهای امدادی استفاده کنیم.

وی در ادامه با توجه به انتشار برخی خبرها نسبت به تداوم ریختن گازوئیل توسط یدک کش ها در جاده چالوس، اعلام کرد: اصلا چنین چیزی صحت ندارد و اگر کسی مشاهده کرده که چنین اقدامی توسط یدک کش ها و خودروهای امدادی صورت گرفته چرا خودرو آنها را متوقف نکرده است آیا اصولا شهروند و یا مسئولی که مشاهده کند که یدک کشی اقدام به ریختن گازوئیل می کند آیا امکان دارد که از آن جاده عبور کند و از این مساله بگذرد؟


آیا نوع آسفالت مقصر سر خوردن خودروهاست؟!

این مقام مسئول معتقد است که نوع آسفالتی که در جاده چالوس استفاده می شود با توجه به حجم بارندگی ها مناسب این جاده نیست و کوچکترین بارندگی موجب سر خوردن اتومبیل‌ها می‌شود البته در آخرین جلسات و اقدامات مقرر شد برای اثبات این مساله، اسفالت ها مورد آزمایش قرار گیرد.

کاویانی تاکید می کند: البته این امکان وجود دارد که برخی از خودروهای متفرقه ای که حمل گازوئیل و سوخت به روستاها را انجام می دهد پمپ آنها دچار مشکل باشد و مقدار جزئی از این سوخت ها بر روی اسفالت بریزد و با اولین بارانی که شروع به بارش می کند منجر به لغزندگی جاده ها شود.

وی همچنین معتقد است که با توجه به نرخ گذاری یدک کش ها توسط اتحادیه، هر گونه ابهام و احتمال در خصوص ریختن گازوئیل توسط یدک کش ها و خودروهای متفرقه امدادی در جاده چالوس به صفر خواهد رسید.

نظر بینندگان
!
!
!