یكشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۴۹ | ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
ضربات بی مهری به قطعه سازان متوجه خودروسازان خواهد شد
۱۲:۴۹ | ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
اجاره خودرو
/اختصاصی/تبعات اصلاح قیمت در مطالبات یک ساله قطعه سازان!

ضربات بی مهری به قطعه سازان متوجه خودروسازان خواهد شد

پرشین خودرو : هیچ خودروسازی نیست که قطعه ساز خود را حمایت نکند و هزینه های آن را تامین نکرده باشد و فقط در ایران است که خودروسازان با اعمال برخی سیاست ها و اختصاص سورس های موازی، قطعه سازان را به سمت نابودی کشانده اند.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، در حالی آمار مطالبات قطعه سازان هر روز بیشتر و بیشتر می شود که بنا به گفته یکی از فعالان این صنعت رقم هایی که امروز در خصوص مطالبات قطعه سازان اعلام می شود مربوط به مطالبات یک سال گذشته قطعه سازان است که به امسال منتقل شده است.

یک عضو انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور همچنان معتقد است 20 هزار میلیارد تومان بدهی خودروسازان به قطعه سازان موجب افزایش بحران نقدینگی و تعطیلی واحدهای قطعه سازی در کشور شده است.

احمدرضا رعنایی در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو، عنوان کرد: هر پیشنهاد اصلاح یا افزایش قیمتی که مورد موافقت سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار قرار گیرد مربوط به خودروهایی می شود که قرار است با قیمت های جدید پیش فروش شود تا امکان تامین قطعات مورد نیاز خودروسازان فراهم شود و فقط کمکی برای تامین سرمایه در گردش قطعه سازان برای تحویل قطعات جدید خواهد بود.

وی با اشاره به عدم تجاری سازی تعداد زیادی از خودروها به علت عدم تامین قطعات یا به بهانه کمبود قطعات، گفت: بدون شک با اصلاح قیمت خودرو، تعداد قابل توجهی از خودروهایی که در کف کارخانجات دپو شده، تجاری شده و وارد بازار خواهد شد.


 بی مهری به قطعه سازان

رعنایی تاکید کرد: هر رقمی که بابت افزایش قیمت خودرو محاسبه شود و 60 تا 80 درصد آن را هم به قطعه سازان پرداخت شود باز هم مربوط به پیش فروش های جدید خودروسازان می شود که قرار است در آینده نزدیک به فروش رسانده و تحویل مشتریان شود.

این فعال در صنعت قطعه سازی اضافه کرد: 20 هزار میلیارد تومان بدهی خودروسازان به قطعه سازان برای یک سال گذشته است که به امسال منتقل شده و تاکنون هیچ رقمی از آن پرداخت نشده است بنابراین در صورتی که وضعیت این مطالبات تعیین تکلیف نشود صنعت قطعه سازی قادر به ادامه فعالیت نخواهد بود.

رعنایی در ادامه به نقش داخلی سازی قطعات در رفع مشکل واردات و رشد تولید خودروسازان پرداخت و گفت: مشکل اصلی که همچنان دامن صنعت خودرو و قطعه سازی را گرفته ناشی از آن است که در سالیان گذشته خودروسازان با بی مهری از قطعه سازان حمایت نکرده اند.

وی اضافه کرد: هیچ خودروسازی را در دنیا نمی توان یافت که قطعه ساز خود را حمایت نکند و هزینه های آن را تامین نکرده باشد و روز به روز موجب نحیف تر شدن قطعه سازان شود. تنها این سیاست در ایران وجود دارد که خودروسازان قطعه سازان را با سورس های موازی به سمت نابودی بردند و با استثمار، قطعه سازان را به این روز درآوردند.

این قطعه ساز داخلی تاکید کرد: به طور قطع در آینده ضربات این بی مهری متوجه خود خودروسازان خواهد شد.

عضو هیات مدیره صنایع همگن قطعه سازی کشور همچنین عدم پرداخت مطالبات قطعه سازان در مسیر توسعه و پیشرفت در واحدهای قطعه سازی را بسیار موثر دانست و یادآور شد: در صورتی که خودروسازان مطالبات قطعه سازان را پرداخت می کردند قطعه سازان واحدهای تحقیق و توسعه را فعال کرده و با پیشرفت در این حوزه به تولید قطعات به روز دنیا می پرداختند و همزمان امکان توسعه بازارهای صادراتی برای آنها فراهم می شد اما به دلیل اینکه پول هایشان در جای دیگری درگیر شده، به روزمرگی افتادند و تاکنون نتواستند پیشرفتی داشته باشند.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!