سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸
پرشین خودرو
راه حل مقابله با قاچاق گران کردن بنزین نیست
۱۰:۳۹ | ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
اجاره خودرو

راه حل مقابله با قاچاق گران کردن بنزین نیست

پرشین خودرو: مدیر کل پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا تعزیرات حکومتی، افزایش قیمت سوخت در کشور‌های همسایه را دلیل تشدید قاچاق دانست و تاکید کرد: اما راهکار در گران کردن بنزین داخلی نیست.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از اداره کل روابط عمومی و تشریفات سازمان تعزیرات حکومتی، عبدالمجید اجتهادی درباره چرایی مبارزه ناصحیح با قاچاق سوخت افزود​: همواره با این مسئله رو به رو بودیم و در قانون مبارزه با قاچاق موارد خوبی تصویب شده است.
وی افزود: اخیرا که نرخ فراورده های نفتی در کشورهای همسایه افزایش یافته است، فرصت برای متخلفان فراهم شد تا قاچاق فراورده های نفتی شدت بیشتری بگیرد.

اجتهادی همچنین از افزایش تعداد پرونده ها در سازمان تعزیرات و ستاد مبارزه با قاچاق خبر داد و افزود: اقدامات در استان های مرزی انجام می شود و حتی با اصلاح دستورالعمل ماده 18 ؛ عرضه خارج از شبکه را نیز قاچاق قلمداد می کنیم.
این مقام مسئول در سازمان تعزیرات گفت: سوختی که در استان های مرزی قاچاق می شود، از استان های مرکزی ارسال می شود؛ چون شرکت مدیریت پخش فراورده های نفتی ارسال سوخت به مرزها را مدیریت می کند.

 

سوخت

 

اجتهادی افزود: قانون گذار می گوید خرید و فروش و حمل و نفت سوخت مشمول مقررات قاچاق است و از زمانی که این مصوبه در روزنامه رسمی منتشر شد، مبارزه با خروج فراورده های نفتی در 20 روز اخیر شدت یافته است.
وی با بیان اینکه در مقابله با قاچاق کمبود قانون نداریم، گفت: تنها نمی توان با برخورد فیزیکی با قاچاق رو به رو شد و انتظار کاهش آمار قاچاق را داشت.
اجتهادی با اعلام اینکه نمی توان دور تا دور کشور را دیوار کشید، تصریح کرد: نیاز کشورهای همسایه را می توان با بنزین نرخ فوب خلیج فارس یا کمتر از طریق استان های مرزی کشور تامین کرد و باید ساز و کار آن در مرزها ایجاد شود.
وی گفت: وقتی گازوئیل لیتری 300 تومان درسیستان فروخته می شود و آن سوی مرز لیتری 10 هزار تومان است، انگیزه قاچاق افزایش می یابد.
اجتهادی افزود: همزمان با برخود فیزیکی، باید اقدامات پیشگیرانه را مد نظر قرار دهیم و در کارگروه مبارزه با قاچاق اقدامات مثبتی شده است اما باید به سمتی حرکت کنیم که کشورهای همسایه را تامین نماییم تا درامد آن نیز بدست خودمان برسد.
مدیر کل پیشگیری و مبارزه با قاچاق سازمان تعزیرات گفت: درصدی از محل قاچاق سوخت بدست افراد انتقال دهنده می رسد؛ لذا باید فروش در دریا را توسعه دهیم و این کار وظیفه وزارت نفت است.
اجتهادی در واکنش به اظهار نظری مبنی بر لزوم گران شدن سوخت در کشور به منظور کاهش قاچاق گفت: ما چقدر باید این سوخت را گران کنیم تا قاچاق صورت نگیرد؟ طبیعتا راه حل این نیست!

نظر بینندگان
!
!
!