سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸
پرشین خودرو
بازنگری و انتشار شیوه نامه تایید نوع خودروهای وارداتی
۱۰:۳۳ | ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
اجاره خودرو
معاون ارزیابی کیفیت سازمان استاندارد خبر داد:

بازنگری و انتشار شیوه نامه تایید نوع خودروهای وارداتی

پرشین خودرو: معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران گفت: چنانچه می خواهید خودرو وارد کنید آگاهی از شیوه نامه جدید تایید نوع، ضروری است.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، مسلم بیات، با اعلام این خبر اظهار داشت: این شیوه نامه به استناد دو روش ارزیابی به صورت تایید نوع کلی خودرو و همچنین به صورت راهنمای جداگانه با توجه به استاندارد 85 گانه خودرو بازنگری و منتشر شده است.

معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران، شفاف سازی، مسئولیت بخشی و مسئولیت پذیری در فرآیند ارزیابی را از نکات مثبت این شیوه نامه دانست و گفت: نمایندگی مجاز قبل از ورود خودرو و به منظور درخواست تائید نوع خودرو مکلف است اظهارنامه انطباق خودرو مشتمل بر نوع، گونه، مدل و نام تجاری را با ذکر دقیق سال ساخت و همچنین ذکر کشور مونتاژ کننده با ارائه گواهی تائید نوع کلی خودرو، طبق آخرین اصلاحات EC/2007/46 استانداردهای اروپایی و یا ارائه گواهی E-MARK تائید نوع استانداردهای اجباری خودرو به صورت جداگانه بر اساس استانداردهای 85 گانه (منطبق یا الزامات استاندارد 6924) و سایر مدارک قانونی را به شرکت بازرسی واجد شرایط ارائه نماید .

بیات، پذیرش مسئولیت صحت و اصالت مدارک ارائه شده از سوی نمایندگی یا شرکت خودروساز خارجی را یکی از نکات موثر در این اظهاریه انطباق اعلام کرد و افزود: تمامی مسئولیت های مدنی، کیفری و انتظامی ناشی از ارائه مدارکی که صحت آنها مخدوش باشد و یا اینکه نقصی و یا ابهامی در آنها وجود داشته باشد به عهده نمایندگی مجاز است.

 

شیوه نامه تایید نوع خودرو


وی با بیان اینکه شرکتها و سازمانها مکلف به پذیرش مسئولیت های قانونی هستند تاکید کرد: نمایندگی خودرو ساز مکلف به ارائه مدارک صحیح است و شرکت بازرسی با بررسی مدارک و مستندات و انطباق آنها با نمونه خودروی مورد بازدید، صحت و اصالت مدارک ارائه شده را بررسی کنند.

بیات گفت: چنانچه فرآیند مذکور به درستی انجام شود در نهایت شرکت بازررسی اقدام به صدور گواهینامه انطباق می نماید و سازمان نیز به استناد آن گواهینامه تایید نوع ( T.A) را صادر می کند.


معاون ارزیابی کیفیت سازمان استاندارد خاطرنشان کرد: شرکت­های بازرسی در این زمینه مکلفند مدارک بازرسی را به صورت الکترونیکی به مدت 10 سال و مدارک کاغذی را نیز به مدت دو سال نگهداری و آرشیو کنند.

نظر بینندگان
!
!
!