شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۳۷ | ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
تسهیلاتی که خریداران موتورهای برقی را سردرگم کرد
۱۲:۳۷ | ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
اجاره خودرو
/اختصاصی/مصوبه ای برای الزام به تولید موتور سیکلت های برقی؛

تسهیلاتی که خریداران موتورهای برقی را سردرگم کرد

پرشین خودرو: دولت حق ندارد با اختصاص تسهیلات بلاعوض به موتورسیکلت های برقی، بودجه و منابع ملی را به حراج بگذارد.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، اگر چه چند سالی است موضوع استفاده از موتورسیکلت های برقی در کلان‌شهرهایی مانند تهران مورد توجه جدی‌تر مسئولان امر از جمله سازمان محیط زیست و شهرداری قرار گرفته است اما تا این لحظه شاهد تلاش و حمایت عملی از سوی دولت و مسئولان در این زمینه نبوده ایم. هرچند در این سالها بارها خبرهایی مبنی بر اختصاص تسهیلات بلاعوض به خریداران موتورهای برقی از سوی دستگاهها مطرح شده اما با این حال تاکنون اقدام عملی در این زمینه صورت نگرفته است.

حال در شرایطی که نبود زیر ساخت های لازم و عملی نشده وعده مسئولان، بازاری را برای موتورهای برقی ایجاد نکرده است شاهد طرح مصوباتی مبنی بر لزوم اختصاص سهمی از تولیدات کارخانجات به موتورسیکلت های برقی هستیم به طوری که بر اساس مصوبه قانون هوای پاک باید 10 درصد از تولیدات موتورسیکلت سازان به موتورهای برقی اختصاص یابد.

این اجبارها و الزامات در شرایطی صورت می گیرد که به گفته دبیر کارگروه کاهش آلودگی هوای وزارت صنعت تاکنون اقدامی برای اجرای مصوبه دولت مبنی بر تولید و توسعه موتورسیکلت‌های برقی انجام نشده است .

البته این مصوبه در حالی تولیدکنندگان را ملزم به اختصاص سهمی از تولیدات به موتورهای برقی می کند که به گفته یکی از اعضای هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان موتورسیکلت، به رغم ضرر و زیان و نبود زیر ساخت و حمایت عملی دستگاهها هم اکنون تمام کارخانجات موتورسیکلت سازی سهمی از تولیداتشان را به موتورهای برقی اختصاص دادند.


حتی یک ریال تسهیلات بلاعوض به خریداران موتورهای برقی پرداخت نشد!

ابوالفضل حجازی در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو، با اشاره به طرح اختصاص تسهیلات بلاعوض برای خریداران موتورسیکلت های برقی گفت: دولت حق ندارد بودجه و منابع ملی را در خصوص این گونه طرح ها به حراج بگذارد هر چند به رغم اخباری که منتشر می شود تاکنون حتی یک ریال تسهیلات در این زمینه پرداخت نشده و قرار هم نیست که چنین ارقامی به خریداران موتورهای برقی پرداخت شود.

 عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان موتورسیکلت، در خصوص راهکار توسعه موتورسیکلت های برقی به خبرنگار پرشین خودرو افزود: بدون شک راهکار توسعه در این بخش ارائه تسهیلات بلاعوض نیست بلکه چنانچه کمک و تسهیلاتی قرار است اختصاص یابد، باید به تولیدکنندگان باشد تا تولیدکننده با قیمت کمتری تولیدات را به دست مصرف کننده برساند.

حجازی با تاکید بر لزوم اختصاص تسهیلات ارزان قیمت به خریداران موتورهای برقی یادآور شد: متاسفانه در سالهای اخیر برخی از مدیران برای اینکه جایگاه محکم تری پیدا کنند چنین اخباری در خصوص ارائه تسهیلات بلاعوض را برای خوشامد جامعه عنوان می کنند.


تمام موتورسازان برقی زیان ده شدند

وی با اشاره به سهم موتورهای برقی در تولیدات موتورسیکلت سازان تصریج کرد: در حال حاضر بیشتر تولیدکنندگان سهمی از تولیدات را به موتورهای برقی اختصاص دادند اما تمام تولیدکنندگان موتورسیکلت های برقی زیان کردند.

حجازی با اشاره به قیمت بالای باتری موتورهای برقی تصریح کرد: هم اکنون به دلیل عدم استفاده و نبود خریدار باتری، بسیاری از این موتورها فرسوده شده در حالی هر باتری حدود 600 هزار تومان قیمت دارد.

این فعال در صنعت موتورسیکلت یاد آور شد: به طور قطع تنها بخشی از نبود تقاضا برای خریدار این موتورها به قیمت بالای آن مربوط می شود و بخش دیگر آن عدم فرهنگ سازی در این زمینه است که می تواند در فروش و استفاده این موتورها کمک بزرگی باشد.

حجازی در پایان با توجه به اینکه موتورهای برقی برای بخش عمده‌ای از جامعه شناخته‌شده نیست و ابهامات زیادی در رابطه با این وسیله و شارژ آن در ذهن افراد وجود دارد، خاطرنشان کرد: لازم است آموزش‌ ها و اطلاعات لازم به لحاظ فنی و زیست‌محیطی در اختیار مردم قرار گیرد تا فرهنگ استفاده از این موتورسیکلت‌ها در بین مردم جای باز کند. بنابراین تا زمانی که فرایند تعامل بین دولت، بخش خصوصی و مصرف‌کنندگان ایجاد نشود، راه برای ورود فناوری‌های سبز و توسعه پایدار هموار نخواهد شد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!