دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۳۹ | ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
مدیریت هزینه و بازار، دغدغه روزهای پایانی سال خودروسازان شد!
۱۳:۳۹ | ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
گرندکس
/اختصاصی/بررسی اعلام قیمت های جدید در وضع خودروسازان؛

مدیریت هزینه و بازار، دغدغه روزهای پایانی سال خودروسازان شد!

پرشین خودرو : قیمت جدید مشکلی از خودروسازان حل نمی کند و تنها مشکل جدیدی را برای این شرکتها ایجاد نخواهد کرد.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، با اعلام قیمت جدید خودروها، هر چند این رقم برای شرکت ها راضی کننده نیست اما به نظر می رسد این اقدام در بهبود اوضاع خودروسازان تاثیر گذار خواهد بود در این میان نکته مهمی که مورد تاکید کارشناسان صنعت خودرو است برنامه های دولت برای تولید است که باید همزمان با اصلاح قیمت ها ارائه شود موضوعی که در چند ماه اخیر با افت شدید همراه شده و باید برنامه و راهکاری برای بازگشت تولید خودروسازان به ارقام گذشته ارائه شود.

نکته دیگری که با اصلاح قیمت ها بسیار مهم و قابل توجه است دستیابی به فن آوری های جدید و تامین گلوگاه های تولید و قطعات مورد نیاز است که نیازمند مدیریت هزینه و تصحیح زیان های گذشته است و در نهایت مساله جدی تر، مدیریت بازار است که بر اساس پیش بینی کارشناسان در اوایل سال گذشته با کاهش تقاضا مواجه خواهد شد.

هر چند اصلاح قیمت خودرو و مجوز دولت در اعلام نرخ جدید خودروها گام مهمی در کاهش مشکلات خودرسازان است اما به گفته یکی از کارشناسان صنعت خودرو، اعلام قیمت های جدید مشکلی از خودروسازان حل نمی کند و تنها مشکل جدیدی را برای این شرکتها ایجاد نخواهد کرد.

امیر حسن کاکایی، با اشاره به اقدام قابل تقدیر دولت و سازمان حمایت در مجوز اعلام قیمت خودروها در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو اظهار داشت: در شرایطی که با گذشت بیش از 9 ماه از سال، زیان دو خودروسازی بزرگ کشور به رقمی بالای 10 هزار میلیارد تومان رسیده که عمده آن ناشی از عدم قیمت گذاری نادرست است بنابراین اعلام قیمت های جدید مشکلی از مسائل و زیان های گذشته شرکتها حل نخواهد کرد و تنها اتفاق آن، جلوگیری از افزایش زیان خودروسازان در ماه های آتی است.

وی هر چند این اقدام را گام اول دولت در جلوگیری از افزایش زیان خودروسازان عنوان می کند، اما متعتقد است باید این تصمیم 6 ماه قبل صورت می گرفت چرا که پس از قدم اول دولت در اعلام قیمت های جدید خودروها، تازه با مشکلات بعدی ناشی از تحریم ها و تاخیر در همراهی و اعلام قیمت جدید خودروها روبرو خواهیم شد.

این کارشناس صنعت خودرو تاکید می کند: با وجود اینکه قیمت گذاری فعلی یکی از عوامل مشکل ساز در صنعت خودرو را از بین می برد اما مسائلی چون نقدینگی، زیان انباشته و تامین فن آوری های نوین و دور زدن تحریم ها مشکلات بعدی است که به دلیل بالا بردن هزینه ها باید برای آنها راه حل های اساسی تدوین شود.

 

دغدغه خودروسازان
 

تدوین دیپلماسی برای سرمایه گذاری و ساخت قطعات با فن آوری خاص

عضو هیات علمی دانشکده خودرو دانشگاه علم و صنعت، در ادامه مساله مهم در شرایط تحریم را سرمایه گذاری برای تولید و داخلی سازی قطعات با فن آوری بالا می داند و می گوید: به طور قطع حرکت در این زمینه نیازمند سرمایه گذاری، تامین هزینه و تدوین دیپلماسی است در حالی که حجم نقدیندگی در صنعت خودرو تقریبا به صفر رسیده و با بالا رفتن قیمت نهاده های تولید نقدینگی در این صنعت نایاب شده است.


قول تامین مالی که از جیب خودروسازان رفت/ وعده اختصاص 12 هزار میلیارد تومان به خودروسازان از کدام منبع خواهد بود

کاکایی در همین راستا به وعده وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تامین مالی خودروسازان اشاره و به خبرنگار پرشین خودرو گفت: ظاهرا وزارت صنعت در دو سه روز گذشته در خصوص تامین مالی 2 خودروسازی بزرگ کشور قول هایی را مبنی بر پرداخت 4 هزار میلیارد تومان داده است که جای تامل دارد.

وی با اشاره به سابقه طرح چنین وعده هایی در کمک به خودروسازان متذکر شد: 2 سال قبل نیز دولت به دنبال قول هایی رقمی در حدود 3 هزار میلیارد تومان را به خودروسازان پرداخت کرد که رقم کمی از سوی دولت نبود اما در واقع اعلام این رقم مجوزی برای راه اندازی سیستم اعتباری بود که از جیب خودروسازان هزینه شد.

به گفته این کارشناس صنعت خودرو، این موضوع مربوط به 2 سال قبل است که اوضاع دولت نسبتا خوب بود اما در اختصاص چنین رقمی در این شرایط نکته ای وجود دارد و آن هم اجرای راهکارها و راه حل هاست که همانند یک بسته است که در صورتی که هر کدام از بخش های این بسته عملی نشود بهبودی حاصل نخواهد شد.

وی با توجه به طرح اختصاص 800 میلیون یورو با هدف تامین ارزی قطعه سازان تاکید کرد: نکته مهم در طرح کمک به خودروسازان و قطعه سازان اجرای سریع و همزمان برنامه هاست و اینکه در شرایطی که مطالبات قطعه سازان به حدود 25 هزار میلیارد تومان رسیده، پرداخت 12 هزار میلیارد تومان چه کمکی به خودروسازان و قطعه سازان خواهد کرد؟

کاکایی همچنین مهم ترین مساله مهم در شرایط کنونی را 2 ماه پایانی سال و اتمام نقدینگی خودروسازان دانست و تصریح کرد: سرمایه گذاری برای تامین هزینه ساخت بیش از 1100 قطعه که توسط یکی از شرکتهای خودروسازی درنمایشگاه خودرو تهران به نمایش گذاشته شده به طور حتم نیازمند سرمایه گذاری و تدوین مکانیزم حمایتی است چراکه در شرایط تحریم، خرید فن آوری ها با مشکلات و هزینه های زیادی همراه است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در صورتی که تمام این مسائل حل شود و تولید جان دوباره بگیرد با مشکل بازار مواجه خواهیم بود که باید دید با اتفاقاتی که رخ داده آیا بازار کشش چنین حرکتی را در دراز مدت خواهد داشت یا خیر؟

اجاره ماشین عروس
اجاره خودرو
نظر بینندگان
!
!
!